
Eesti Perearstide Selts tunnustas reedel, 27. septembril aastakonverentsil parimaid perearstipraksiseid. Kõrgeima, A-kategooria tunnustuse pälvis teist aastat OÜ Kuusalu Tervisekeskus. Kokku said Harjumaalt A-kategooria 58 perearstikeskust.
Eelmisel aastal kingiti Kuusalu Tervisekeskuse juhatajale Susanna Karile esmakordse tunnustuse eest punane seinavaip. Tänavu anti talle rosett, millega tunnustatakse mitmekordseid parimaid. Susanna Kari ütles, et kinnitas roseti mullu saadud punasele vaibale, need on kõigile külastajatele nähtavad Kuusalu perearstikeskuse koridoris kahe kabineti ukse vahel asuval seinal.
A-kategooria saamiseks peab perearstikeskustel olema täidetud rida tingimusi, kokku hinnatakse 24 kriteeriumit.
„A-kategooriale ei pea eraldi kandideerima, see tuleneb kriteeriumite täitmisest. Perearstikeskuse tegevustest tuleb teha ülevaade vastavasse küsimustikku, andmete edastamine on kohustuslik. Oleme koolitanud personali, jälginud kroonilisi haigeid, täitnud nõudeid ja ravijuhiseid,“ selgitas doktor Susanna Kari.
OÜ Kuusalu Tervisekeskus patsientide nimistus on 3100 inimest. Lisaks doktor Susanna Kari patsientide nimistule teenindatakse ka kolm aastat tagasi ametist loobunud doktor Natalia Kapitani patsientide nimistut, millele on konkursiga otsitud uut perearsti, kuid tulutult.
Alates tänavu suvest on doktor Natalia Kapitani patsientide nimistu ajutiseks asendajaks kinnitatud doktor Karl Erik Märtson. Ta lõpetas juunis Tartu Ülikooli arstiteaduskonna bakalaureuse- ja magistrikraadi integreeritud õppe ning sai arstikraadi. Ajutine asendaja on ta seetõttu, et ei ole läbinud peremeditsiini residentuuri.
Doktor Märtson rääkis Sõnumitoojale, et lisaks perearsti ajutise asendajana Kuusalu Tervisekeskuses töötab ta osalise koormusega Põhja-Eesti Regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakonnas üldarstina.
„Tulin Kuusallu tööle, sest olen siit pärit, see on mu kodukant ning ei osanud veel otsustada, kas jätkata residentuuris õpinguid perearsti kutse saamiseks või erakorralise meditsiini valdkonnas. Õpingutest sai vaheaasta võetud eesmärgiga saada selles selgust. Arstiõpingud kestsid kuus aastat, residentuur kestab veel viis aastat,“ lausus ta.
Karl Erik Märtson alustas Kuusalu Tervisekeskuses abiarstina kaks aastat tagasi suvel, pärast neljanda kursuse lõpetamist, ning 5. kursuse ajal tegi Kuusalus peremeditsiini praktikatsükli. Praegu on tal Terviseametiga sõlmitud aastane leping Kuusalu perearsti ajutise asendajana.
Ta kiitis, et Kuusalu Tervisekeskuse kollektiiv on tore, pereõdede tööülesanded on nädalate kaupa hästi jaotatud – kirjadele vastamine, retseptisoovide vastuvõtmine, töö laboris ning iseseisvad vastuvõtud, mis ei vaja arsti.
„Perearst24 kaudu saadetud kirjadele vastatakse Kuusalu Tervisekeskuses üldjuhul sama päeva jooksul. Arsti vastuvõtule saab Kuusalu Tervisekeskuses hiljemalt nädala jooksul ning kui sümptomite kirjelduse järgi tundub, et inimene vajab abi kiiremini, leiame aja ja kutsume vastuvõtule erakorralisena,“ kirjeldas doktor Märtson.
Küsimusele, kui lihtne või keeruline on töötada perearstina paigas, kus on lõpetanud põhikooli ning elanud oma lapsepõlve, vastas doktor Märtson, et kohati on tuttavaid ravida raskem, pinget on rohkem, tööalaste ja isiklike suhete piirid tuleb selgelt paika panna, kuid selle võrra on lihtsam, et teab paljusid inimesi, kohti ja olusid.