Kohalikest valimistest on möödas üle kolme aasta, olete Kodukoha Valimisliidu ja EKRE koalitsiooniga olnud sellest ajast võimul. Kuidas neid aastaid hindate Raasiku valla valitsemises?
„On olnud väga tegusad kolm ja pool aastat. Oleme eelarveliselt kitsas seisus suutnud Raasiku valla heaks märkimisväärselt palju ära teha ja samas hoidnud eelarve tasakaalus. Raasiku, Aruküla ja Kurgla küla ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni laiendused tõstavad sadade inimeste elukvaliteeti. Samuti aitab Aruküla-Kalesi kergtee parandada piirkonnas elevate inimeste turvalisust.“
Te kandideerisite Kodukoha Valimisliidus. Millised valimisliidu valimislubadused olete jõudnud täita ja kuidas?
„Kõige suurem investeering viimastel aastatel Raasiku vallas, mis on ka Kodukoha Valmisliidu peamine valimislubadus, on olnud Raasiku ja Aruküla aleviku ning Kurgla küla ühisveevärgi ja kanalisatsiooni väljaehitamine. Samuti oli meie valimislubadus kergteede ehitamine väljapoole alevikke – kohe valmib Aruküla-Kalesi kergtee ning projekteeritud on Peningi-Raasiku kergtee. Lubasime pöörata tähelepanu bussipeatuste valgustamisele – see on tehtud. Peagi saavad rajatud Aruküla koertepark ja Raasiku terviserada. Samuti oli oluline lasteaiakohtade puuduse vähendamiseks Raasiku ja Aruküla lasteaedadesse uute rühmade loomine. Oleme suutnud hoolimata pingelisest eelarvest jätkata vabaühenduste ja spordiklubide toetamist.
Juhtimise poole pealt oli meie valimislubadus vallavanema valimine konkursi korras. Selle lubaduse täitmine esialgu koostöös koalitsioonipartneriga ei õnnestunud ja vallavanemaks sai EKRE pakutud kandidaat, kuid teisel katsel korraldasime konkursi, kuhu sooviavaldusi laekus kaheksa. Vestlusele kutsusime kolm kandidaati ning valituks osutus nüüdne vallavanem Toomas Teeväli.
Üks samuti oluline valimislubadus oli kodanike kaasamine valla juhtimisse kaasava eelarve kaudu ning selleks, et Raasiku vald oleks ühtne – julgus otsida koostöövõimalusi erinevate valimisliitude vahel. Ka need mõlemad eesmärgid on saanud täidetud – kaasav eelarve on meie vallas 2025. aastal juba neljandat korda ning vallavolikogu alaliste komisjonide juhi kohtadele on valitud teiste valimisliitude esindajad. Oluline on ka teede rahastamine, selle läbipaistvuse tagamiseks on moodustatud vallavalitsuse juurde teehoiukomisjon.“
Millised teie valimisliidu lubadused on jäänud täitmata ja miks?
„Suured asjad oleme suutnud minu hinnangul ellu viia. Üks, mida ei õnnestunud sajaprotsendiliselt realiseerida, on Aruküla männiku kaitsmine ja Jõelähtme jõe atraktiivsemaks muutmine. Need jäävad siis järgmistesse valitsemise perioodidesse.“
Kuidas hindate oma koalitsioonipartneri valimislubaduste täitmist?
„Koostööd alustades sõlmisid Kodukoha Valimisliit ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond koostöölepingu Raasiku valla juhtimiseks 2021-2025. Leppisime kokku, et meie jaoks on oluline Raasiku valla kõikide piirkondade ja valdkondade heaolu eest seismine, avatud, läbipaistev valitsemine ja kogukonna kaasamine. Sõlmitud leping toetus 17. oktoobril 2021. aastal toimunud Raasiku vallavolikogu valimisteks koostatud programmidele, Raasiku valla arengukavale ja arengustrateegiale. Sõnastasime tegevused, mille kaudu saavutatakse ja säilitatakse Raasiku vald kui kaasaegne maalähedane ja turvaline elukeskkond, samuti see, et avalikku võimu teostades seame kesksele kohale inimesed. Pidasime oluliseks vastutustundlikku eelarvestamist ja valla võlakoormuse kontrolli all hoidmist. Meile on tähtis, et Raasiku vallas oleks demokraatlik, läbipaistev ja kaasav vallajuhtimine, kvaliteetsed avalikud teenused ning avatus uutele ideedele ja toetus elanike omaalgatusteks.
Oleme möödunud kolme ja poole aasta jooksul käitunud vastavalt koostöölepingus toodule ning usun, et ka koalitsioonipartnerid on tehtuga rahul.“
Kuidas teete koalitsioonis koostööd?
„Meil toimuvad regulaarsed töökoosolekud, arutame koos läbi kõik olulisemad teemad.“
Koalitsioonil on volikogus üks liige rohkem kui opositsioonil. Kui keeruline on valda juhtida nii napi ülekaaluga?
„Kuna Raasiku vallavolikogul on üks eesmärk – juhtida Raasiku valda võimalikult hästi, siis võib öelda, et ei ole keeruline. Kui volinikud tunnetavad, et otsused, mis hääletamisele tulevad, on valla arengu jaoks olulised, siis antakse ka oma hääl vastavalt sellele. Oluline on siinjuures muidugi usaldus vallavalitsuse vastu. Volikogu viimastel istungitel ei ole otsused mitmel korral vajanud hääletust, sest kõik volinikud on valitsuse esitatud eelnõudega olnud ühehäälselt nõus.“
Palume Teie hinnangut ka opositsiooni tegevuse kohta.
„Koostöö on minu hinnangul sujunud väga hästi. Opositsiooni ülesanne on juhtida tähelepanu sellele, mida nende arvates võiks teistmoodi teha ja seda nad on ka intensiivselt teinud.“
Olete varem öelnud, et valla juhtimise läbipaistvuse tõstmiseks hakkasite tegema volikogu istungite ülekandeid, nüüd nimetasite, et läbipaistvuse suurendamiseks sai loodud teede rahastamise arutamiseks komisjon, olete alustanud kaasava eelarvega, kuid opositsioon on ette heitnud, et läbipaistvust võiks olla rohkem.
„On tõsi, et oleme algatanud mitmeid tegevusi, et luua vallaelanikele võimalus saada volikogu istungitest osa videoülekannete vahendusel. Kui vaadata, kui palju on nendel ülekannetel vaatajaid, võime kindlalt väita, et volikogu töö rahvale lähemale toomine on õnnestunud. Tänavu plaanime liituda ka KOVIS süsteemiga, mis on kohalike omavalitsustele mõeldud volikogu hääletuse ja protokolli koostamise süsteem. See peaks muutma istungite jälgimise veelgi paremaks.
Teehoiukomisjon sai loodud selleks, et teede investeeringute tegemine oleks läbipaistev. Teede korrashoid mõjutab igapäevaselt väga paljude elanike elukvaliteeti ja minu arvates ei saa komisjoni töö olulisust kuidagi alahinnata. Kaasava eelarve kutsusime ellu, et vallaelanikel oleks võimalik projektide kaudu osaleda kohaliku keskkonna atraktiivsemaks muutmisel. See on samuti minu meelest väga oluline.
Selleks, et kõik oleks aus ja läbipaistev, on volikogu revisjonikomisjoni esimees ja liikmed opositsiooni esindajad, samuti on üks vallavalitsuse liige opositsiooni soovitatud isik. Eelpooltoodut arvestades on raske välja mõelda veel midagi, kuidas läbipaistvust saaks suurendada. Kui opositsioonil on mingeid konkreetseid ettepanekuid, oleme alati valmis kaasa mõtlema ja koostööd tegema.“
Kas kandideerite sama valimisliiduga tänavu sügisel toimuvatel kohalikel valimistel, juba valmistute selleks ning kas ja mida plaanite teha varasemast teisiti?
„Jah, kandideerin ka tänavu sügisel. Kindlasti on meil uusi ja värskeid mõtteid, kuidas teha elu vallas veelgi paremaks.“
Raasiku vallavolikogus on 17 liiget. Koalitsiooni kuuluvad Kodukoha Valimisliit 7 ja EKRE 2 kohaga.
Kodukoha Valimisliidust on volikogus Maarja Sikut, Kadi Tammaru, Avo Möls, Rene Lill, Kristi Vader, Reelika Pirson-Heinloo, Anne Veltmann-Veski, EKREst Priit Pebsen ja Ralf Risthein.
Opositsioonis on valimisliit Raasiku Vald 7 kohaga ja üksikkandidaat Garina Toomingas.
Valimisliidust Raasiku Vald on volikogus Andre Sepp, Tiina Rühka, Mihkel Must, Andres Kallaste, Ivar Vilberg, Marianne Põld ja Kadri Kesküla.