PARANDUSED: Täpsustused 14. juuli paberlehe veebiversioonis: „…uusi kipsist stukke valatakse silikoonvormidesse.“, „…lagi on tsementeeritud.“ Uuendatud on kogu lõik: „Kui Hilkka Hiiop uuris koos tudengitega …“
Alates juunist töötavad Kolga mõisa peahoones õppepraktikal Eesti Kunstiakadeemia (EKA) muinsuskaitse ja konserveerimise eriala üliõpilased. Neid juhendab EKA professor Hilkka Hiiop.
Konservaatorid tegutsevad peamaja põhjapoolses väikeses saalis, mis on ligi 40 aastat olnud tellingutes – 1985. aastast. Kolga sovhoosist oli siis saanud Kirovi kalurikolhoosi osakond. Konserveerimistöödeks tugevdati nüüd nõukogudeaegseid tellinguid ja ehitati osa juurde.
Tudengid ja õppejõud puhastavad saalis väikeste pintslite abil ruutsentimeetri haaval seinamaalinguid, mis asuvad alumistest ustest kõrgemal ja kaugelt vaadates tunduvad otsekui reljeefsed. Hilkka Hiiop kommenteerib, et sideaine on maalidelt kadunud, värvainet hoiab kinni vaid tolm. Tegutseda tuleb kiirelt ja täpselt, puhastatud osa kaetakse kinnitiga.
Samas saalis tegutses aastakümneid tagasi Kirovi kolhoosi palgatud restauraator Cornelius Tamm. Tema valatud stukkdekoori kollektsioon on väikesest saalist ümber kolitud, tudengid tegid kõrvaltuppa stukitöökoja, uusi kipsist stukke valatakse silikoonvormidesse.
1990ndate alguses sai Kirovi kolhoosist OÜ Esmar, septembris 1993 tagastati mõis Stenbocki Perekonna Fondile, mida juhtis Soomes elanud Jarl Stenbock. Cornelius Tamme restaureerimistööd jäid mõne aja pärast pooleli.
Restauraatorid tulid majja taas siis, kui aastal 2014 ostis Anu Koppel perekonna fondilt kogu mõisakompleksi. Anu Koppel õppis tookord EKAs muinsuskaitse ja konserveerimise erialal ning pakkus kursusele praktikakohta.
Kui Hilkka Hiiop uuris koos tudengitega seitse aastat tagasi Kolga mõisa peahoone ajaloolisi interjööre, oletati leidude põhjal, et väikese saali võis kujundada Kolga kuulus boheemlik krahv Eric Stenbock. Tänavuste uuringute tulemused aga muutsid varasemaid oletusi. Professor kommenteerib, et saal on olnud suure tõenäosusega alguses madalam, ehitatud tõenäoliselt barokiperioodil 18. sajandil. Alles hiljem, klassitsismi ajajärgul 19. sajandi alguses on ruum korruse võrra kõrgemaks muudetud ning saanud oma erakordse kujuduse.
Tegu on väikese balli- ja kontserdisaaliga, mida talvel ei köetud. Kui suri Eric Stenbocki vanaisa Magnus Stenbock, kelle hüüdmini oli Apa, hoiti teda matuste ajal samas ruumis, võib-olla sellest hakati ruumi kutsuma kabeliks, oletatakse nüüd.
Hilkka Hiiop loodab, et sügiseks jõuab väikeses saalis olulisemad konserveerimistööd tehtud ja tellingud maha võetud. Ta kahetseb, et selle ruumi laemaaling pole säilinud, lagi on tsementeeritud. Tellingute ehitamisega kahjustati nõukogude ajal osaliselt seinu ning uste kohal olnud erilised maalid pole säilinud.
Restaureerimistöid tehakse tänu kevadel saadud toetusele. Muinsuskaitseamet andis mõisa omanikule Anu Koppelile peahoone rekonstrueerimistööde projekti ja eeltööde jaoks 25 400 eurot ning katuse ja vahelagede, maalingute ja stukkdekooride restaureerimiseks 113 948 eurot. Tööd peavad olema tehtud hiljemalt jaanuariks 2023.
Riin Alatalu ja Hooandja abi
Muinsuskaitselt saadud toetusest jääb raha puudu, et vahetada väikese saali kohal asuv roostes plekk-katus, mis sajab läbi.
Appi asus EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna õppejõud, ülemaailmse muinsuskaitseorganisatsiooni ICOMOS asepresident Riin Alatalu.
Tema algatusel osales siht-asutus Kolga Mõis tänavu talvel internetiplatvormi Hooandja annetamistalgutel ning kogus katuse jaoks 10 005 eurot, tööde kogumaksumus on 39 500 eurot. Annetajaid oli kokku 196.
Riin Alatalu kutsus annetama sõpru ja muinsuskaitse kaasamõtlejaid. Tänutäheks toetuse eest tegi ta juunis-juulis annetajatele Kolgas kokku kaheksa mõisatuuri. Temaga koos tutvustasid mõisa ja seal tehtavaid töid Kolga muuseumi ja Kolga Galerii töötajad, EKAst professor Hilkka Hiiop ja arheoloogia õppejõud Villu Kadakas. Juunis käisid Villu Kadaka juhendamisel tudengid ehitusarheoloogia praktika raames otsimas mõisa peahoone võimalikku suuremat keldrit, kuid seda ei leitud.
Kolga mõisa patrioot ja mõisaomaniku abiline Meelis Rondo rõhutab, et Riin Alatalu suur tugi ja aktiivne selgitustöö tagas annetamistalgute edukuse.
Riin Alatalu kirjeldas tänu-tuuridel, et Eestis ei kvalifitseeru eraomanikest mõisaomanikud riigi suurtele toetusele. Eraomanikke saab aidata muinsuskaitseamet, aastas on jagada kaitsealustele objektidele kokku 3,5 miljonit eurot, kuid seda on vähe.
„Otsustasin Kolga mõisa toetada, et näidata avalikkusele, mälestiste omanikke tuleb aidata. Lahemaal jõuti nõukogude ajal korrastada Palmse, Vihula ja Sagadi mõis, Kolga mõisa peahoone jäi renoveerimata. See on eriline mõisakompleks, Eesti suurim ja vanim ning tuleb päästa täielikust lagunemisest. Mõis läheb ühiskonna kasutusse, oleks äärmiselt tänuväärne, kui eraisikud ja ettevõtted on nõus renoveerimist toetama. Alustasime tänu-tuuri mõisa peahoone fuajees, kus on rahapada, kes soovib, saab annetada. Ka on võimalik annetus kanda SA Kolga Mõis kontole,“ ütles Riin Alatalu.