Koolid on eriolukorra tõttu alates 16. märtsist suletud ning õpetajad ja õpilased tegelevad distantsõppega. Kuigi eriolukord kestab 17. maini, on haridus- ja teadusministeerium andnud loa alustada 15. maist osalist kontaktõpet. Koolimajas võib korraldada õpet kuni 10liikmelistes rühmades, järgida tuleb 2+2 nõuet, tagada desovahendite kasutamise võimalus.
Anija vald
Anija vallas jätkavad enamik õpilasi ka pärast 18. maid distantsõppel, kooli kutsutakse need, kel on õppevõlgnevused või kellele distantsõpe ei sobi. Vallavalitsus paneb õpilaste veoks käima transpordi – Aegviidu ja Alavere lapsi sõidutab kooli valla väikebuss. Kas Kehra gümnaasiumi laste vedamiseks sellest piisab, selgub, kui on teada, kui palju lapsi väljastpoolt Kehrat peab kooli minema.
Aegviidu kool kavatseb kooli kutsuda kümmekond last. Nendega kohtutakse nii-öelda üks ühele, ehk üks õpilane ja õpetaja. Direktor Tiina Steinberg kinnitas, ruumi on piisavalt, et kooli kutsutud õpilased üksteisega kokku ei puutuks. Transporti vajab üks õpilane, tema kutsutakse kooli vaid üheks päevaks, teistel päevadel jätkab ta distantsõpet: „Esialgu plaanime koolis õpetamist ühe nädala. Kui lapsed on tublid, saame ka nendega jätkata distantsõppel.“
Alavere põhikool kutsub kooli umbes 15 last. Direktor Renna Reisi ütles, et nende järeleaitamine toimub kindlatel nädalapäevadel. Valla buss hakkab lapsi kooli ja koju sõidutama kahel päeval nädalas.
Kehra gümnaasium kutsub kooli umbes 40 õpilast, täpne arv veel selgub. Direktor Kaido Kreintaal: „Oleme valmis neid abistama ja toetama, muidu tuleks seda teha suvetööl. Väga palju lapsi ei saa kooli kutsuda, muidu ei toimi hästi 2+2 reegel. Ilmselt kutsume nad jaokaupa ning mõnel päeval nädalas. Kuna meie söökla nagunii töötab, oleme valmis lastele enne kojuminekut pakkuma sooja toitu.“
Kuusalu vald
Kuna Kuusalu vallas kutsutakse õpetajate valikul õpilasi õppetöös järeleaitamiseks kõigisse kolme kooli, hakkab vallavalitsus õpilasliinide vedajatega läbi rääkima ning paika panema logistikat, et keda, millisest peatusest ja mis päeval kooli vaja viia. Osa lapsi on lubanud kooli sõidutada nende vanemad.
Kuusalu keskkool avab kontaktõppeks uksed esmaspäeval, 18. mail. Koolipäevad on esmaspäev, teisipäev ja kolmapäev. Kooli on kutsutud 93 õpilast. Lisaks hakkavad matemaatika konsultatsioonidel käima 24 abiturienti, kes teevad emakeele ja matemaatika eksami. Lõpueksamite sooritamine on vabatahtlik, kolm abiturienti on loobunud kitsama matemaatika eksamist.
Kuusalu kooli direktor Vello Sats ütles, et nelja lapse vanemad on kontaktõppe vormis järeleaitamisest keeldunud: „See on vanemate õigus, siis tuleb neile õpilastele distantsõppes rohkem tähelepanu pöörata. Kontaktõpe võib õpilastel piirduda koolimajas ühe tunniga, mõnel õpilasel 3-4 tunniga. Õpetajad otsustavad, mitmel päeval on õpilasel kontaktõppel vaja osaleda.“
Kolga koolis algab kontaktõpe 25. maist esmaspäeval ja teisipäeval, kooli tuleb minna 12 õpilasel.
Vihasoo kooli oodatakse 11 algklassiõpilast, kool on avatud esmaspäeval ja kolmapäeval.
Raasiku vald
Raasiku vallas võivad lapsed, kelle jaoks on distantsõpe osutunud keeruliseks ning vajavad õpetaja abi, omavahelisel kokkuleppel kohtuda ka koolis, kuigi sellele eelistatakse videokohtumist. Ülejäänud õpilastega plaanitakse alates 18. maist rakendada projektõpet – õpilastele antakse iseseisvaid töid, millesse on lõimitud eri õppeained.
Aruküla põhikooli direktor Avo Möls ütles, et õpilasi, kes vajaksid õpetajaga individuaalset kohtumist on umbes 15-20. Kui nimekiri teada, selgub, kas kedagi on vaja ka kooli kutsuda või teevad õpetajad nendega individuaalseid videotunde.
Pikavere mõisakool ei plaani ühtegi õpilast kooli kutsuda. Direktor Helju Kadakas: „Kui paari last on vaja järele aidata, üritame hakkama saada individuaaltundidega veebis. Klasside veebitunnid lõpetame ära 15. mail, siis algab projektiõpe, kus igal õpilasel tuleb teha individuaalne loovtöö.“
Raasiku põhikooli direktor Reelika Turi sõnas, et osa õpilasi on kavas kutsuda kooli, arv alles selgub, samuti pole veel selge, kuidas korraldatakse nende transport: „Kui töötajad ja lapsed käivad koolis, tuleb neil kontakte minimeerida, ukse juures on desovahendid ning väljuda on lubatud eri väljapääsude kaudu.“
Loksa linn
Loksa gümnaasiumis kutsutakse direktor Õnnela Tedrekini sõnul kontaktõppeks esmaspäevast, 18. maist kooli üksikuid õpilasi, kes enamasti elavad Loksal. Lihtsustatud õppekavaga või tõhustatud toe vajadusega õpilaste kontaktõppeks teevad ettepaneku aineõpetajad.
Loksa kooli 12. klassist on enamik õpilasi otsustanud osaleda emakeele ja matemaatika riigieksamitel, nendele tulevad koolimajas konsultatsioonid. Kuigi põhikooli õpilastele tänavu lõpueksameid ei ole, soovivad kolm 9. klassi õpilast sooritada eesti keele eksami teise keelena.