Näitusel „Mängukaru sünnipäev – 123“ saab näha kollektsionäär HELI MÄNNI kogutud mängu- ja kaisumõmmisid.
Kolga muuseum avas jõulude eel uue mänguasjade näituse koostöös Tallinna Arte gümnaasiumi õpetaja ja õppejuhi, kollektsionäär Heli Männiga. Seekord on Kolga muuseumis seatud Heli Männi kollektsioonist vaatamiseks 233 mängu- ja kaisukaru. Varem on Kolga muuseumis olnud tema kogust kaks näitust, üks nukumajadest ja teine lasteraamatutest koos nukkude-kirjandustegelastega. Ka nüüd tegi Heli Mänd Kolga näituse jaoks oma kogutust valiku, mida pani koos tütrega muuseumis üles kahel laupäeval.
Kolga muuseumi juhataja Ulvi Meier ütles, et mängukarude näituse kasuks otsustati, sest jaanuaris on sünnipäev maailma kõige esimesel mängukarul, Teddy Bearil – tootmise alustamisest täitub 123 aastat.
Kuulus mängukaru Teddy Bear on saanud nime USA president Theodore Roosevelti järgi. USA firma Morris Michtom sai karu tootmiseks 1902. aastal inspiratsiooni Clifford Berrimani joonistatud karikatuurist, mis kujutab president Theodore Roosevelti karujahil käimist, president säästis seal karu elu. Kaisukarude ameerikalik hellitusnimi Teddy Bear tuleb presidendi eesnimest.
Kolga näituse vanimad, lambanahksed karud pärinevad Eesti Vabariigi algusajast. Haruldasemad karud näitusel on Steiffi firma tooted Saksamaalt ja ka Inglismaal tehtud mängumõmmid.
Kolgas on välja pandud ka Heli Männi enda lemmikud, tema lapsepõlve aja plüüskattega kaisukarud ja tantsivad karud. Näitusele on toodud 1970-1980ndatel aastatel Nõukogude Liidus ja mujal riikides toodetud mängukarusid ning on päris kaasaegseid karumõmme.
Tutvust saab teha samuti kuulsate raamatu- või filmikarudega Winni Puhh, Paddington ja Rupert Bear, ning erinevate karumaskottide, „Kolme karu“ muinasjutu ja „Maša ja karu“ multifilmi karudega ning Eesti oma Mesikäpa ja paljude teistega.
Ulvi Meieri sõnul on karu kui mänguasja ajalugu väga põnev ja inspireeriv. Esialgu tehti mängukarusid päriskarude moodi, pikemate esikäppadega. Hiljem said neist nunnud mõmmikud.
„Paljudel meist on kodus mõni mängukaru oma lapsepõlvest või on neid alles lausa mitu. Eriti ägedad on mõmmikud, millel on oma lugu, see teeb nad teiste hulgas ainulaadseks.
Niisuguseid erilisi mängukarusid võib meie näitusele lisada, üksikud veel mahuvad. Kui kellelgi on kodus huvitava looga mängukaru, võiks tuua näituse ajaks Kolga muuseumisse teistele näha ning tutvustame külastajatele ka karuga seotud lugu. Näitus on muuseumis märtsi lõpuni ja anname karu tagasi. Väga erilise looga mängukaru saab soovi korral annetada Kolga muuseumi kollektsiooni,“ lisas ta.
Heli Männi kogutud karude kõrval on näitusel muuseumitöötajate mõned mängukarud. Samuti Ulvi Meieri paarkümmend aastat tagasi Vihula mõisast ostetud Ville karu, millest on kujunenud Kolga muuseumi abivahend, kui lastegrupp muutub liiga ülemeelikuks. Ulvi Meier tutvustab siis lastele Villet, räägib tema loo ning jäädakse hoolega kuulama.
Vihula Villet valmistati ja müüdi mõni aeg tagasi Vihula mõisa maskotina. Sarnane karu oli kunagi Vihula mõisapreili mänguasi, millega lõpuks mängis nende toateenija tütar. Karu omanikuks sai teenijanna tütar siis, kui mõisnike pere otsustas kolida Saksamaale. Talle anti võimalus valida mõisapreili mänguasjadest endale üks. Lapsele hakkas silma imeilus nukk, aga nuku asemel võttis tumeda karu, sest vaatas oma musti käsi ja mõtles, et nukk saab kohe mustaks. Tema pere lastele armsaks saanud ja ribadeks mängitud mõmmi lõigete järgi valmistati hiljem mõisa maskotiks uued Ville karud.
„Tulge lastega ja kogu perega me uut näitust vaatama. Saate teada, millised on eri aegadel ja maades toodetud mängukarud, kas karudega mängivad rohkem tüdrukud või poisid ja kas mõmmik on rohkem poiss või tüdruk,“ kutsub muuseumi juhataja.
Kollektsionäär Heli Mänd hakkas mänguasju koguma 25 aastat tagasi, nüüdseks on tema kogus üle 15 000 mänguasja. Kollektsioon koosneb erinevatest osadest: karud ja teised loomad, autod ja muud masinad, klounid, lauamängud, konstruktorid, suveniirnukud, nukud, kirjandustegelased, kooliasjad, nukumajad, nukuvankrid ja palju muud. Heli Mänd on temaatilisi mänguasjanäitusi seadnud paljudes kohtades üle Eesti, Kolga muuseumis on tema kogutud leludest 192. näitus.