Kolga muuseumi eelmisel nädalal avatud uuel näitusel on sadu nukke, mis kujutavad lasteraamatute tegelasi – kümmekond Pipi Pikksukka, umbes sama palju Karlssoneid, karupoeg Puhhid, muumitrollid, Pöial-Liisi, Lumivalgeke, Punamütsike, vanake Hottabõtš, Tom Sawyer ja paljud teised. Kohal on ka hulk Eesti lastekirjanduse kangelastest tehtud nukke.
Nukukogu omanik on Heli Mänd, kelle nukumajade kollektsiooni sai imetleda aasta tagasi. Nukumajade seas oli tööstuslikult toodetuid ja kollektsionääri enda meisterdatud komplekte. Kirjandustegelasi kujutavate nukkudega on samamoodi. Eriti vähe on toodetud Eesti lasteraamatute tegelasi, poest saab osta Lotte oma sõpradega ja Sipsiku. Naksitrallid, pokud, Kunksmoori, kapten Trummi on Heli Mänd valmistanud ise. Tegelased on tõetruud, otsekui raamatutest või nende põhjal tehtud multifilmidest välja astunud. Kasutatud on voolimissavi, lõnga, kangaid. Naksitrallid on pehmete kehadega, pokude kehaks kasutatud WC-paberi papprulli.
Nukud on eksponeeritud koos raamatutega, kokku on näitusel 60 lasteraamatut ja ligi 200 nukku-raamatutegelast. Raamatud andis Kolga raamatukogu.
Juhataja Ulvi Meier rääkis, et aasta tagasi oli esmalt soov saada Kolga muuseumi praegune näitus, kuid siis olid nukud mujal ja võeti Heli Männi nukumajad: „Kirjandustegelaste näitusel on ka temaatilisi puslesid, lauamänge, päkapikkude-kujulisi lõhnaõlipudeleid. Hakkasime koos Heli Männiga näitust hommikul üles seadma ja lõpetasime õhtul. Ta kommenteeris, et saab näitusi seades taas lapsemeelne olla ja nukkudega otsekui mängida.“
Juhataja kutsub muuseumisse näitust vaatama. Liikuda saab hajutatult, külastajatel palutakse kanda maske. Kellel mask on ununenud, saab selle muuseumist.
Kõrvalsaali on muuseumis seatud koolituba vanade koolipinkide, tahvli, koolivormide ja õppevahenditega Nõukogude ajast kuni 1990ndate aastate alguseni. Seegi on uus väljapanek.
Vanad tööriistad ja muud taluelu kajastavad eksponaadid on paigutatud muuseumi keldri ruumidesse. Sinna ühte tuppa tuleb talispordi ekspositsioon, annetatud on suuski ja uiske, muuseum otsib juurde vanemat tüüpi Salvo-kelku. Ulvi Meier märgib, et muuseumi töötajad on väga tänulikud, kui saaksid ka tõuke- ehk potkukelgu.