Möödunud nädalal andis koduloo-uurija Vaino Napp Sõnumitoojale teada, et Raasiku vallas Perila-Jäneda maantee ääres asunud Kiviloo lahingu mälestusmärki senises asupaigas enam ei ole. Paar nädalat varem olid seal alles skulptor Juhan Raudsepa ja kunstnik Ott Kangilaski tehtud mälestuskivi kirjaga „Igavene au Kiviloo lahingu kangelastele“ ning ka enne selle valmimist samasse kohta pandud plaat tekstiga „Siia püstitatakse mälestusmärk Kiviloo lahingus langenud Tallinna töölispolgu võitlejaile“.
Vaino Napp imestas, et 1941. aasta suvel sakslaste ja taganevate venelaste vahel toimunud lahingus langenud punaväelaste auks 1960ndatel aastatel püstitatud mälestuskivi on ära viidud justkui salaja, ilma avalikkust sellest informeerimata.
Raasiku vallavanem Raul Siem kinnitas, et vallavalitsus monumendi teisaldamisega seotud ei ole, ka tema kuulis selle kadumisest eelmisel neljapäeval tagantjärele.
„Meie jaoks ei olnud Kiviloo mälestusmärgi eemaldamine prioriteet, sest asus metsatukas ning ka monumendi sümboolika ja tekst ei olnud avalikku ruumi sedavõrd häirivad, et oleks sellega kohe pidanud tegelema,“ sõnas vallavanem.
Ta lisas: „Hoolimata, et mälestusmärk asus riigimaal, oleks olnud viisakas selle eemaldamisest ka vallavalitsust informeerida.“
Sõnumitooja pöördus selguse saamiseks riigikantselei poole. Küsisime, kas Kiviloo lahingu mälestuskivi teisaldamise taga on punamonumentide eemaldamise töörühm ning kui on, millal ja kuhu mälestuskivi viidi.
Kommunikatsiooninõunik vastas, et riigikantselei monumentide hindamise alamtöörühm andis soovituse 20.-23. augustil 1941 Kiviloo lahingus osalenud punaarmeelaste ja hävituspataljonlaste mälestuseks 1965. aastal püstitatud mälestusmärk eemaldada. See asus transpordiameti maal ning eemaldas transpordiamet.
Transpordiametist vastati, et Kiviloo lahingu punamonument eemaldati 28. septembril. Erki Varma ameti kommunikatsiooni- ja turundusosakonnast teatas, et kuna omanikul on õigus oma kinnistul teha tegevusi enda parimal äranägemisel, võeti arvesse riigikantselei monumentide töörühma soovitust ning kivi eemaldati. Ta kinnitas, et nüüdseks on mälestuskivi hävitatud.
Riigikantselei monumentide töörühm on praeguse seisuga kirja pannud 305 mälestusmärki ja hauatähist, kuid nende kaardistamine ning hindamine on veel pooleli, teatas riigikantselei kommunikatsiooninõunik.
Kiviloo lahingu toimumiskoha võiks Raul Siemi arvates siiski viida või infotahvliga tähistada: „Lahing ju toimus ja see on tükike kohalikust ajaloost. Me elame praegu maailmas, kus võib küll öelda, et kui me ei taha mäletada mineviku õudusi, võivad need korduda. Peame neid mäletama, näeme, et sõda on ka praegu reaalsus.“