KIUR AAR­MA: „Ju­min­da mii­ni­la­hin­gust on ain­sa­na vee peal Suur Tõll.“

36
Do­ku­men­taal­fil­mi „Lah­ku­mi­ne Tal­lin­nast. 1941“ režis­söö­rid JAAK KIL­MI ja KIUR AAR­MA ree­del, 28. märt­sil Kuu­sa­lu rah­va­ma­jas.

Ree­de, 28. märt­si õh­tul sai Kuu­sa­lu rah­va­ma­jas pä­rast aja­loo­konverentsi et­te­kan­deid vaa­da­ta do­ku­men­taal­fil­mi „Lah­ku­mi­ne Tal­lin­nast.1941“, mis ju­tus­tab Ju­min­da mii­ni­la­hin­gust 28. ja 29. au­gus­til 1941. aas­tal. Film esi­li­nas­tus Tal­lin­nas Sõp­ru­se ki­nos kaks nä­da­lat ta­ga­si.

Ko­ha­le tul­nud režis­söö­rid ja au­to­rid Kiur Aar­ma ja Jaak Kil­mi rää­ki­sid en­ne fil­mi vaa­ta­mist sel­le te­ge­mi­sest. Nad tõ­de­sid, kui Kuu­sa­lu kan­di rah­va­le ei ole Ju­min­da mii­ni­la­hin­gus mi­da­gi avas­tus­lik­ku, siis noo­re­ma põlv­kon­na jaoks on – tä­na­päe­va aja­loo­tead­mi­sed on põlv­kon­ni­ti eri­ne­vad.

Ju­min­da mii­ni­la­hin­gust do­ku­men­taal­fil­mi te­ge­mi­se­le an­dis Jaak Kil­mi sõ­nul tõu­ke Tal­lin­na me­re­muu­seu­mi näi­tus „Põr­gu Lää­ne­me­rel“, mil­le jaoks ko­gus fil­mi­ma­ter­ja­li.

Kiur Aar­ma: „Fil­mi peal­kir­jaks pa­ni­me „Lah­ku­mi­ne Tal­lin­nast“, see on lae­va­del vii­bi­nu­te jaoks kõi­ge täp­sem.“

Ta sel­gi­tas, et eva­kuat­sioo­niks ega põ­ge­ne­mi­seks po­le toi­mu­nut õi­ge ni­me­ta­da, sest kui­gi lae­va­del olid sak­sa sõ­ja­väe pea­le­tun­gi eest Tal­lin­nast eva­kuee­ri­tud pu­naar­mee­la­sed ja nen­de toe­ta­jad, oli kaa­sas hulk pant­van­ge ja tee­le sun­ni­ti ka tsi­viil­lae­vad koos mees­kon­da­de­ga.

Loo ju­tus­ta­mi­seks fil­mis ka­su­ta­sid au­to­rid mee­to­dit, mis pa­kub pin­get – näit­le­jad loe­vad et­te ka­tast­roo­fis osa­le­nu­te mä­les­tu­si, on ot­se­kui hää­led sünd­mus­ti­ku seest.

„Sel­les mõt­tes on film õn­ne­li­ku lõ­pu­ga, et kõik 43 eri häält tu­lid sel­lest lä­bi ja said mee­nu­ta­da,“ üt­les Kiur Aar­ma. Mee­nu­ta­ja­te seas on too­kord­sed lap­sed Ol­ga Trei­mann, Õie Külm­saar ja Jo­han­nes Hel­berg Ju­min­dalt, nad kir­jel­da­vad oma mälestusi sellest ajast.

Üks pea­te­ge­la­ne on ka jää­lõh­ku­ja Suur Tõll, mis jõu­dis Kroon­lin­na ja on tol­las­test lae­va­dest ain­sa­na tä­ni­ni vee peal. Lõ­pu­tiit­ri­tes tä­na­tak­se nõuand­ja­na Ju­min­da en­dist kü­la­va­ne­mat Kar­li Lam­bo­tit.

Au­to­rid rää­ki­sid veel, et fil­mi on plaa­nis näi­da­ta Lä­tis ja Lee­dus ning te­ha sel­lest ka lü­hem te­le­va­riant.

Tal­lin­nast suun­du­sid 28. au­gus­til 1941 Le­ning­ra­di poo­le 123 lae­va, par­dal kok­ku üle 30 000 ini­me­se, Ju­min­da lä­he­dal sõi­de­ti Sak­sa ja Soo­me me­re­väe sea­tud mii­ni­väl­ja­de­le ja lae­vu pom­mi­ta­ti len­nu­ki­telt. Kroon­lin­na jõud­sid 27 lae­va, hin­nan­gu­li­selt huk­kus 15 000 ini­mest – see oli maail­ma ohv­ri­te­roh­keim me­re­ka­tast­roof.

Eelmine artikkelAni­ja, Jõe­läht­me, Kuu­sa­lu, Raa­si­ku valla ja Maar­du krii­sis­pet­sia­lis­t
Järgmine artikkelAni­ja vo­li­ko­gus EK­RE ni­me­kir­jast uus lii­ge