Taas Kihmla ja Salumäe ühiseks külavanemaks valitud Tiina Nurmik oli valmis ühiskondlikus ametis jätkama suuresti seetõttu, et külaelanikud on pidanud ühistegevusest ja üksteisest lugu.
Tiina Nurmik põhjendas: „Meil on väga toredad külad ja toetav kogukond, olen väga rahul, et Salumäele kodu rajasin.”
Külaliikumise vaibumine koroonapiirangute ajal ja paljude külavanemate volituste lõppemine ajendas Anija vallavalitsust välja töötama külade toetamise korda, mis edendaks kogukondlikku tegevust ja soodustaks külavanemate valimist. Tiina Nurmik oli 9. juulil toimunud külaseltsi koosolekul ainus külavanema kandidaat: „Pakkusin, et keegi noorematest inimestest võiks ameti üle võtta, aga seekord veel soovijaid polnud.”
Salumäe ja Kihmla lähemad külad koduvallas on Linnakse, Parila ja Anija. Nii Salumäe kui ka Kihmla lapsed on harjunud koolis ja lasteaias käima naabervallas Raasikul, mis asub lähemal kui Kehra. Kahe küla piiril püüab pilku külaplats, mille teeäärsesse külge rajati üheskoos ligi sajameetrine kiviaed. Kolm aastat tagasi teist korda korraldatud ühisürituse „Tagasi juurte juurde” üks eesmärke oli kutsuda nooremat põlvkonda sinna kanti kodu rajama. 1. juuli seisuga elab rahvastikuregistri andmetel Salumäel 71 ja Kihmlas 25 inimest.
Üksteisest hoolitakse
Tiina Nurmiku sõnul on viimasel paaril aastal pisut värsket verd lisandunud. Üks pere seadis end sisse Kihmla küla Anija poolsel piiril Pärnamäe talus. Noorperenaise juured on samast külast, tema ema elas seal ja käis Anija mõisakoolis.
Tiina Nurmik sidus end Salumäe külaga 15 aastat tagasi ja elab Härgkopli talus püsivalt kümme aastat: „Tol ajal külaseltsis aktiivselt tegutsenud 40. eluaastates inimesed on saanud 10-15 aastat vanemaks ja eelistavad praegu olla rohkem kodus, vanemaks saades on rahulikum eluviis ka loomulik.”
Külavanem rääkis, et koroonapiirangute ajal jäi külaelanike kooskäimine soiku, aga varem korraldati aasta ringi üritusi. Peeti üheskoos vastlaid ja volbriööd, lahutati meelt suvelõpu peol ja korraldati koristustalguid. Tehti kevadise lumesulamise järel madalatel karjamaadel paadiralli, matkati kodukandi lähedal looduskaitsealal, sõideti jalgratastega naaberkülla Linnaksele ja kes vändata ei soovinud, jõudis sihtpunkti vana auto kastis istudes. Mõttes mõlgub matk jalgratastega Anija mõisa, edaspidi võib-olla ka Jõelähtme valda Sambule ja Haljavasse.
Kihmla ja Salumäe külade elanikud käivad ühte jalga 1999. aasta detsembrist saadik, kui ühistegevuse arendamiseks loodi mittetulundusühing Kihmla-Salumäe. Tänu külarahva ettevõtlikkusele pälviti tähelepanu, 2015. aastal oldi Anija valla aktiivseim küla ning Harjumaa aasta küla nominent. Tiina Nurmiku sõnul külaelanikud hoolivad üksteisest: „Näiteks kui on vaja vanemaid inimesi põllutööl aidata, ei aja traktorist tühja juttu, vaid istub masinasse ja teeb töö ära.”