„Mõistlikkuse piires saame teha ka aiasaaduste kojukannet,“ lubab MTÜ Kuusalu Hoolela aiaprojekti eestvedaja MARIA PRÄÄTS.
Allika külas Kuusalu vana koolimaja juures on teist aastat MTÜ Kuusalu Hoolela köögiviljaaed koos kasvuhoonega, et pakkuda jõukohast ja pikaajalist tööd Hoolela klientidele – psüühilise erivajadusega inimestele.
Aiamaa perenaine ja seal töötavate klientide juhendaja on MTÜ Kuusalu Hoolela juhatuse liige Maria Prääts. Ta pani paar nädalat tagasi Kuusalu Hoolela Facebooki-lehele teate, et alanud on esimesed müügid, saab kasvuhoones valminud salatit, redist ning rabarberit, murulauku ja rohelist sibulat. Müük läheb tema hinnangul hästi, kaubale tullakse enamasti aiamaale kohapeale järele.
Kui aiasaadusi hakkab tulema rohkem, ollakse seekord valmis ka kaupa tellijatele koju viima – kui see asub lähikülades ja jääb juhendajate sõidupiirkonda. Hea meelega viiakse tellitud aiakraami ka asutustesse kohapeale, kui sealsed töötajad panevad tellimuse kokku.
Eelmine hooaeg õpetas, et paljud soovivad osta värsket kartulit. Tänavu laiendati kartulipõldu, kasvatatakse katteloori all, mullatakse ning on lootus, et jaanipäeva paiku pannakse esimesed mugulad müüki. Tavapärasest varem peaksid küpsema ka ettekasvatatud paprika viljad. Kasvuhoones valmivad tomatid, peenramaal kurgid.
Mullu alustati ja sel suvel jätkatakse koostööd Kolga-Aablas tegutseva kodurestoraniga MerMer, kuhu meeleldi tellitakse iselaadi aiasaadusi. Nii kasvatatakse Allika projektaias kollast, roosat, lillat peeti, ka suvikõrvitsat, mitmesuguseid kapsaid, porgandit ja pastinaaki ning erisuguseid maitsetaimi alates koriandrist ja salveist tilli-petersellini.
Maria Prääts märgib, et käesoleva suve uus märksõna on lilled: „Hakkasime koostööd tegema Mäepea külas tegutseva lilleseadja Marju Avamerega. Ta pöördus meie poole abipalvega, andis seemneid, kasvatame talle lilleseadete jaoks lilli ja ilutaimi. Kellel pole oma peenramaad, aga tahaks, et talle kasvatataks köögivilja või lilli, võib võtta ühendust. On võimalik saada kvaliteetset aiakraami, tasuda töö eest ja toetada sel viisil meie kliente.“
Hinnad on aiasaadustele määratud Hoolela aiaprojekti juhendaja sõnul konkurentsivõimelised, jälgitakse turgudel ja ka kohalikes kauplustes samasuguse kauba eest küsitavaid hindu.
„Endise koolimaja aed on aastaid seisnud kasutamata, maa on puhanud, väetisi ei pea kasutama, meie aiakaam on mahedalt toodetud,“ kiidab Maria Prääts.
Mullu augustis pandi Kuusalu tervisekeskuse hoone keldrikorrusel asuva Hoolela ukse ette kaubalett, ostjaid jagus. Kindlasti on plaan avada oma köögiviljalett taas nii ukse ees kui ka mõnel kohalikul laadal, kui neid tehakse.
Juhendaja jutustab, et põhitöö teeb ta aias ära nelja naisega. Abis käib aianduse asjatundja Virve Haabsaar Kuusalu külast. Raskemaid töid aitavad teha Kuusalu Hoolela meeskliendid, keda juhendab Elina Aasa.
Koroonakriisi ajal töötati palju väljas, riisuti, võeti maha kunagise kooliaia vanu õunapuid, mis on oma aja ära elanud. Eelmisel aastal istutatud paarkümmend noort viljapuud, mis saadi kingiks Arli talu puukoolilt, on kenasti kasvama hakanud.
Maria Prääts: „Kõige toredam kogu selle projekti juures on, et meie psüühiliste erivajadustega kliendid saavad toimetada õues, kogu talveperioodi on nad olnud tubasemad. Kui ilm vähegi lubab, töötame aias. Pigem on nad pettunud, kui juhtub olema kehv ilm ja peab jääma tuppa.“
Sügisel valmistasid Kuusalu Hoolela kliendid ja juhendajad müümata jäänud aiakraamist moose, letšosid, muid hoidiseid ning pakendasid sügavkülma panekuks maitsetaimeid. Ka sellest kaubast läks suur osa müüki ja mis jäi müümata, jagati või kasutati ära ühistel kokkamistel.