
ANNE ORUAAS
Muusikaõpetaja Ülle Raud usaldas Kehra muuseumi oma ema õe Saima Tamme koolitüdrukuna kirjutatud märkmed, mis jutustavad 1941. aasta suvest Kehras. Ülle Raua loal kasutan neid järgnevas loos.
Kõigepealt autorist. Saima Tamm (Kallang, kuni 1935. aastani Kranfeldt, 25.10.1926 – 1.06.2004) oli kauaaegse Anija vallavanema Johannes Kallangu noorim laps. Kui Saima oli vaid viiene, suri ema. Ta kasvas Ülejõe külas Väljaku talus, käis Kehra algkoolis, lõpetas 1946. aastal Tallinnas keskkooli ning jätkas õpinguid Tartu ülikooli arstiteaduskonnas. 1941. aastal nende pere küüditamisnimekirjas ilmselt ei olnud, aga 1949. aastal oli. Läks nii, et Johannes Kallangul õnnestus küüditamisest pääseda ja ta varjas end aastaid sugulaste juures Kuusalus. Siberisse viidi üliõpilasest tütar.

Väljasaadetuna töötas Saima Kallang meditsiiniõena ja sai Eestisse tagasi 1954. aastal. Ta lõpetas ülikooli lastearstina. Veel enne küüditamist oli Saima tuttavaks saanud doktor Oku Tammega, kes teda ootama jäi. Nad abiellusid 1954. aastal. Mõlemast said tuntud ja tunnustatud arstid. Saima Tamm oli Tallinna pedagoogilise instituudi meditsiinikateedri juhataja, professor, õpikute autor.
Päevik on kirjutatud pliiatsiga väikseformaadilisse koolivihikusse ja hästi hoitud. Tollal 15aastane Saima Kallang kirjutas täie teadmisega, et sündmused, mille ta läbi elas, on erakordsed ja need tuleb kirja panna.
Ta alustab oma päevikut nii: „Laupäeval, 7. juunil saame tunnistused. Olen oma tunnistusega muidu rahul, aga kaks nelja teevad veel paha meelt, ka need peaks viieks muutma. Muuseas sain ka kiituskirja. Nägemiseni jätt kaaslastega. Käesurumine. Kodus oli üllatus suur. Laual oli minu jaoks tort. Pidulaud. Esimene kink tunnistuse eest …“
Edasi kirjutab tütarlaps kodustest talutöödest, uue kleidi õmblemisest, ees ootavast ekskursioonist Tartusse, kuumadest ilmadest ja linnasõidu plaanist, mis küll ühe tulekahju tõttu katki jäi. Olid ju isa ja õemees Oskar Aru mõlemad vabatahtlikud tuletõrjujad.
„Täna on juba 26. juuni, sadas vihma. Oh, millised sündmused siin vahepeal on olnud. Ei julgenud enam edasi kirjutada. Nüüd mõlgutan aga mõtteid, et siiski neid elamusi üles märkida.
13, reede. Elu läheb ikka vaikset rada edasi. Lõpetasin kleidi. 14, laupäev. Pidime minema Kehra kooli, et saada teateid sõidu üle. Kuid kujutage ette! Koolimaja oli piiratud vene sõduritega. Üks laps pääses sisse ja nägi, et ka meie klassi ukse ees olid sõdurid püsside ja tääkidega. Ja klassis olid…“. Selle koha peal on terve rida kustukummiga ära kustutatud ja pole võimalik välja lugeda, kes klassis olid. Ilmselgelt kartis Saima seda kirja jätta.
Edasi kirjutab ta: „Meid ei lastud ligi. Kodus olid ka kõik ärevil. Viisime suure kummipuu Netile. Aino (vanem õde Aino Aru – A.O.) tuli meile sinna järgi ja ütles, et ka Terasmaad on ära viidud. Olime kõik kui rabatud. Veel palju teisi on ära viidud. Ka meie olime hirmul.“ Ning jälle on paar rida teksti hiljem kustutatud.
„15. juunil pidime minema jälle kooli. Nüüd avanes teade, et me ei pääsegi Tartusse. Papa (Johannes Kallang – A.O.) kutsuti linna. Kõik inimesed aina küsisid, et kas papa ka on viidud. Keegi olevat isegi meie perekonda autos näinud. Ka pidi meie nimi olema järjekorras. Usaldusmees olevat näinud. 16, esmaspäev. Meie rahvas on nii ärevil ja joovad palderjani. Oskar läks meieriks. (Oskar Aru töötas Anijal meiereis – A.O.) Meie aga hakkasime asju pakkima. Kõrvus aina kumises auto mürin. 17, teisipäev. Auto veel meile ei olnud ilmunud. Rongitäied inimesi saadetakse Venesse. 18, kolmapäev. Igasuguseid jutte. Kui julmalt koheldakse neid vange. Loomavagunis sõidavad trellide taga. Õpilased ühel rongil laulsid hümni ja teisi eesti laule. Ginovkeri äri omaniku minia sünnitas vagunis, talle ei lastud anda isegi sooja vett. Kehrakad andsid küll vatti ja ka sööke, kuid sõdurid ei lasknud ka seda. 19, neljapäev. Esimene kvartal on täidetud ja oli kuulda, et järgmine tuleb peale pühi. Pühadeks lasti rahvas rahuneda. Ginovkeri minia olevat surnud koos lapsega ja visatud Tartus välja, ema sõitis sinna järgi. 20, reede. Suured pühad jäävad ära. Kuid selle asemel tuli midagi muud.“
Laupäeval, 21. juunil panid Saima ja Aino küüditamise hirmus kokkupakitud asjad kappi tagasi. Seekord läks mööda. Järgmisel õhtul läksid nad isaga naabrite poole kaarte mängima ja seal kuulsid raadiost, et „Saksa kuulutas Venele sõja“. See on päevikus mitu korda üle kirjutatud kui väga tähtis sõnum. Sel hetkel oli see eestlaste jaoks rõõmusõnum. Usuti ju, et sakslased tulevad ja lõpetavad selle nõukogude jama. Samas oli Väljaku talus ka teenijarahvast, kes „pidid pea kaotama“. Ja teisal kirjutab veel, et kõik kommud on ärevil ja joovad palderjani. Järgmisel päeval anti raadiost edasi mobiliseerimiskäsk.
Sõja alguspäevi on Saima Kallang kirjeldanud märksa põhjalikumalt kui küüditamist. Juba 24. juunil olid silla peal püssimehed, 25. juunil kostis ümberringi müra. Inimesed olid segaduses, teadmatuses. Ta kirjutab, et jutte on nii kohutavalt. Raadiost püütakse uudiseid nii Saksast kui Soomest, et selgust saada, sest venelane ju valetab, selles oldi üksmeelselt kindlad. Muu hulgas kirjutab ta, et valvemehed tulevad pritsi juurde. Kehras ei olnud pritsimaja, kogu suure vabatahtliku tuletõrjeühingu tegevus oli taludes. Tõenäoliselt pidasid mehed vajalikuks oma pritsi valvata, et see ikka alles jääks. Päris pahasti ütleb Saima uudise kohta, et raadiod korjatakse inimestelt ära.
Suurem mure on aga, et õde Aino, kes last ootab, on haigeks jäänud ja ta viiakse linna haiglasse. 30. juunil tuleb linnast rõõmusõnum, et Aino on sünnitanud tütre. Saima päevikus on see lausa illustreeritud – lapsevankriga naise pilt joonistatud. Saima päeviku hoidja oligi see sõja algul sündinud õetütar Ivi Aru.
Esimese juuli sissekandest saame teada, et kogu Kehra on ärevil: kardetakse, et tselluloosivabrik lastakse õhku, jaama ümbrusest on inimesed hirmuga äragi kolinud, ka Väljaku tallu tuli üks pere ning oli neid, kes oma asju hoiule tõid. Istuti ööd läbi üleval ja rahvast läks ka metsa varjule. Nii jätkus see veel mitu ööd. Kindel teade oli, et vabrik lastakse õhku 7. juulil kell 9-14, aga ei juhtunud midagi. Vabrik küll ei töötanud enam ja nüüd teame, et sel ajal monteeriti maha seadmeid ning viidi ära Venemaale. Katkes ka ühendus Tallinnaga, rongid enam ei sõitnud, isegi jalgsi ei lubatud minna.
Ilmad olid väga palavad ja Saima käis esimest korda jões ujumas 11. juulil. Kehras on „must pataljon“. Kuna raadiod on rahvalt ära korjatud ja ajalehte kõigil ei käinud, siis õhtuti kogunes külarahvas Väljakule ja Saima luges kõva häälega ajalehte ette. 14. juulil tuli käsk, et ka hobused tuleb sõjaväe tarbeks ära anda. Kallangu hobuseid ei võetud, sest need olid liiga vanad. Käiakse Kehras „ronge passimas“, sest mingit sõiduplaani pole, on aga vaja infot, millal saab linna või keegi tuleb, võimalusel sõideti linna ka kaubarongiga. Postkontori uksel seisis venelane, kes küsis „praposkit“. Selgub, et Saima sai vene keelega üpris hästi hakkama ja mõistis sõduriga isegi nalja visata.
Elu läheb aina ärevamaks, sest Oskar Aru ja paljud teised ümberkaudsed mehed on saanud mobilisatsiooni käsu. Pannakse kõik rattad käima, et Oskar vene sõjaväest pääseks. Siiski läks Oskar 22. juuli hommikul oma asjadega Tallinna, nagu käsk oli. Päeval käis Saima Kehras: „Tagasi tulles olin kõrini uudiseid täis. Oh, õpetaja Matt on püssitikkude vahel ära viidud. Õudne! Peaaegu süütult. Kuulsin ka sakslaste asukohast ning Oskar vist ei pääse tagasi. See oli halb teade.“
Vaatamata kõigele on kodus palju rõõmu pisikeset lapsest ja hein tuleb ikka ära teha. Oskar pääses koju tagasi ja rõõm oli piiritu. Saima kirjutab: „Meie oleme rõõmsad, aga ümbruskond ulub. Läksid ju kõik, kes metsa polku – metsavennaks või kes laevaga Vene teele. Ainult „musta pataljoni“ liikmeist võib näha keskealisi mehi.“
24. juulil oli Saima lehmakarjas, kui üle pea lendas jälle 12 Saksa lennukit, 25. juulil hakkas ootamatult puhuma vabriku toru ja lehmad pistsid jooksu. Esimene mõte oli tal, et ehk lastakse vabrik nüüd õhku: „Ei – lauavabriku kohalt tõusis suur paks suits. Ja teiste käest kuulsin, et ongi lauavabrik põlemas. Oli suur tulekahi, peaaegu pidi kogu alev maha põlema. Neti tõi mulle süüa. Mehed olla pritsiga juba läinud. Oli hilja, kui mehed tulid tagasi.“ Tehase toru puhus, sest sellega kutsuti tuletõrjujaid kokku.
Aeg-ajalt käis Saima ka Kehra alevis, kus liikus vähe rahvast. Päeviku algusest peale on juttu olnud kellestki Estrist, kes käib talus abiks ja nad on ilmselt päris head sõbrannad, kuigi Ester hoiab punaste poole. Juuli lõpus kirjutab Saima aga, et Ester ei tule enam neile, on vist ka „mustas pataljonis“. Hiljem on Ester aga tagasi ja teeb igasuguseid töid.
Sõjale vaatamata tuleb kõik suvised talutööd ära teha. Ja mida kõike üks peretütar sel ajal talus tegema pidi, vääriks eraldi lugu.
Augusti esimestel päevadel on taas kõik ärevaks läinud. Käivad kuuldused, et vabrikule pannakse jälle miine alla. Pühapäeval, 3. augustil oli Saima karjas: „Tuldi ütlema, et kõik inimesed, kes alla 60 aasta vanad, peavad minema kindlustustööle. Papa läks, aga Sakna saatis tagasi.“ 6. augustil: „Olin karjas ja kolm Saksa lennukit tulid. Küll oli laskmist. Kehrast ka tulistati. Olin kõhuli põõsa all. Teid ja sildu mineeritakse. Jutud on hirmus ärevad. Vene ohvitser olla öelnud, et vabrik läheb õhku.“ Kodus pakkis Aino asju ja riided viidi kõik keldrisse. 8. augustil: „Käisid kaks kõva pauku. Aknaklaasid põrusid. Olevat läinud õhku kaks silda.“ Järgmisel päeval lasti veel üks sild õhku – Poti trumm. Ja siis veel üks. Tee oli Poti juurest mineeritud, Idu sild läks õhku 12. augustil.

13. august: „Päris rahulik nädal alguses. Õhtul lõigati nisu. Käis käskjalg, et kõik inimesed jõe piirkonnast eemale. Küll tuli rahvast meile. Kes ei lähe, lastakse maha. Küll tassitakse pampe meie keldri. Peaaegu täis juba. Vihma sadas.“ Järgmistel päevadel on naabertalude karjamaad mineeritud, on pandud miine ka väravatesse ja keegi ei julge ega tohigi enam liikuda. Paugud on vahel üsna ligidal. Samal ajal käib viljalõikus. „Venelased käisid meil piima ja pekki tahtmas.“ Ühel õhtul mängisid tüdrukud ja noored naised reie (rehe) taga ilmselt palli, kui tulid metsast vene mehed ja käitusid täiesti ebasündsalt. Saima paneb otsekoheselt kirja, mis ta neist arvab.
Sõjamürin on juba nii tugev, et mõnel hommikul ei julgeta enam karjagi minna. Pea valutas neist mürtsudest. Ööl vastu 19. augusti ajas isa pere öösel üles ja ütles, et sakslased tulid mootorratastega üle välja, ja käskis keldrisse minna. Hommikul läksid Saima ja Aino lehmi lüpsma, aga „… siis hakkas igavene täristamine. Kuule olla läinud Terasmaa põllule. Nüüd algas siis ka meie juures lõpuks sõda. Jooksime keldri vahet. Kui vaiksem, oleme jälle väljas. Teised rahvas on tallis.“
20. august: „Ei julge lüpsma minna. Tänase päeva istume kõik keldris. Kuulid lõhkevad lähedal. Ei saa süüagi teha. Nüüd tuleb see, mida ei suuda kirjutada. Isegi kelder väriseb. Iga pauk paneb võpatama. Korraga … kelder kõigub, käisid pirakad ja müdinad. Juss tuleb tuppa ja ütleb, et nende saun põleb. Peavarjuta! Vähe aja pärast tuli ja ütles, et on läinud ka meie armsa vabriku korsten ja katlamaja. Hirmus! Kui veidi rahunes, läksime välja, aralt, vaikselt. Tuli lõõmas kuni õhtuni ja vabrik oli ilma uhkuseta. Vabriku poolt tõuseb ka suur suits. Kole! Meie karjamaal lõhkesid siis ka pommid. Oo – ei või enam mõelda sellele. Potisepa rahvas läks koju ja seal olid sakslased käinud. Sakslased! Nii ligi! Ööks jääme keldrisse. Mütsud aina käivad. Mina saan ikka naljatada, olin teiste naeru objektiks.“
Nii käis see veel ka järgmisel ööl ja päeval. Veel üks naabrite maja sai tabamuse ja põles maha. Saima kirjutab: „Lõpuks jäi õhtu eel vaiksemaks ja sakslased läksid Kehrasse. Kehra on vallutatud. Me oleme saksa alamad. Lehvib Eesti lipp!“ Päevikusse on joonistaud lipp ja sinna alla sõnad: „Mu isamaa, mu õnn ja rõõm…”
22. august: „Tulid kaks meest ja käskisid papal Kehra tulla vallavanemaks. Papa ei tahtnud minna, sest oli arvamus, et venelane tuleb tagasi. Läks siiski. Olime tallis uudiseid kuulamas, kui tuli Vene lennuk ja tulistas meie veskit. Hirmule ajas. Papa kutset vastu ei võtt, aga nõu annab. Tee olla mineeritud olnud ja vallamaja, ühisus, Malmi maja ja küün on maha põlenud.“
23. augustil käivad ikka veel mürtsud, aga kaugemal: „Sõda on möödas, aga hirmsamad asjad on veel tulemas. Miinid. Kaks saksa autot läks otsa. Omakaitse mehed on hakanud kommuniste vahistama. Raasiku poolt on näha tulekuma.“ On küll hirmus, aga kui pühapäeval pole vaja karjas olla, käivad tüdrukud põlenud maju ja pommiauke uudistamas.
24. august: „Oo Kehra! 24 päeva pole sääl enam käinud. Miinidest üle minek ja trummi juures oli poolik mees, mis õhku läks. Alumine keha on kadunud. Kole … ja miinid. Astusime vahelt läbi. Sild oli ka nässus keskelt. Tuli alla ronida jõkke mööda palke ja siis jälle üles. Suur tünn oli veel lõhkemata. Kehra oli päris endine. Vabrikust ei saanudki väga aru. Aga sakslasi! Kui palju … Liiklemine just kui linna tänaval. Käis meie pool suur kärakas jälle. Miin lõhkes! Õp Matt pidi Kehras olema, aga ei ole näinud. Õp Koiki, kes Venest jalgsi põgenes siia, nägime. Koduteel kuulsime, et Idu Marta ja üks sakslane said surma miine välja võttes. Kole! Õhtul nägime koledat suitsu tõusmas Tallinna poolt. Vaesed, vaesed, mis teevad nad sääl!“
28. august: „Tallinn kuulutati vabaks kell 12. Nüüd on ka neil rahu. Kui puru on aga Tallinna?“
1. septembril pidi algama kooliaasta, aga ei alanud. Päevikut jätkub veel 25. septembrini, aga jutt käib peamiselt oma pere asjadest ja sügisestest talutöödest. Päevik lõpeb poole lause pealt ja tõenäoliselt kirjutas Saima edaspidigi, kuid rohkem pole alles. Tänu sellele koolitüdruku päevikule saame aga teada, millised emotsioonid valdasid inimesi sel keerulisel ajal. Peamised faktid on olnud ju varemgi teada, aga selline pealtnägija jutustus noore inimese otsekohesusega annab inimeste ellu kohutavaid muutusi toonud ajast vahetu pildi.
1 Suuruselt teine maiustuste tootja ennesõjaaegses Eestis – Ginovker & Ko alustas tegevust 1906. aastal algselt kompvekivabrik Orjol nime all. Ettevõte kuulus juudi päritolu perekond Ginovkerile.
2 Väljaku talu asub Ülejõe külas ning alevisse ja raudteejaama sai üle tehasetaguse Jägala jõe silla.
3 Mustaks pataljoniks nimetati hävituspataljone. Eestis moodustati alates 1941. aasta 25. juunist Saksa langevarjurite ja diversantide ning metsavendade vastu võitlemiseks maakondades 13 hävituspataljoni ja Tallinnas loodi töölispataljoni nime all arvukam üksus, mis hiljem jaotati neljaks hävituspataljoniks. Hävituspataljonidesse kaasati enamasti Nõukogude võimu toetajaid ning lojaalseid isikuid vabatahtlikkuse alusel.
4 Leopold Matt oli Kehra algkooli juhataja 1935-1941. Arreteeriti 13. juulil 1941 ja viidi Irkutskisse. Hukati nõukogude võimu poolt 1941. aasta detsembris.
5 Lauavabrik asus Kehras jõe ääres tselluloosivabriku ja raudtee vahel, kus praegu on aiamaad.
6 Juuli Sakna oli 1941. aastal Anija valla TSN täitevkomitee esimees.