
UNO USSISOO – 100.
URMAS NOOR
Teisipäeval, 12. mail möödus 100 aastat Kehra kooli kunagise armastatud inglise keele õpetaja Uno Ussisoo sünnist. Sel puhul oli Kehra muuseumis kavas muuseumiööl avada näitus, kuid eriolukorra tõttu lükkub edasi. Kuigi aeg, mil Uno Ussisoo Kehra elas ja töötas, polnud pikk, on ta jäänud õpilaste mällu vaimustava isiksusena. Ka pärast Tallinnasse minekut hoidis ta sidet endiste kolleegidega. Töötades kirjastuses Valgus ENE toimetajana käis mõnel korral Kehras õpilastele rääkimas, mida kujutab endast entsüklopeedia tegemine.
Kehra koolis töötas ta aastatel 1956-1962. Kehra kooli inglise keele õpetaja oli ka tema abikaasa Virve Ussisoo (Ott), kes töötas Kehras alates 1950. aastast. Uno Ussisoo elas koos abikaasaga Kehras 1956. aastast, 1960-1962 sõitis Kehrasse tööle Tallinnast.
Uno Ussisoo hoolde anti ka Kehra kooli raamatukogu. Õpetaja Ussisoo juhendamisel mängiti pidudel inglisekeelseid näidendeid. Kehra kooli toonased õpilased mäletavad teda nõudliku, kuid mõistva ja heatahtliku õpetajana, kes esindas ennesõjaaegse koolmeistri parimaid omadusi, ta oskas õpilasi köita ja panna ennast kuulama, nii et koerusteks ei jäänudki aega. Uno Ussisoo hüüdnimi koolis oli Big Man, mis viitas tema pikale kasvule.
Töö kõrvalt oli Uno Ussisoo ühtlasi uuesti alustanud õpinguid Tartu ülikoolis inglise filoloogia erialal. Õpetajatööd jätkus Kehras kuueks aastaks, sama kauaks, kui ta ise õppis Tartus.
Uno Ussisoo sündis 12. mail 1920 Tallinnas. Isa Teodor Ussisoo (1878-1959) oli lõpetanud Tallinna Raudtee Tehnikakooli ning Leipzigi puutöömeistrite kooli ja Kötheni Tehnilise Kunsttööstuskooli Saksamaal, töötas kutsehariduses õpetajana ja juhtivais ameteis ning avaldas hulga õpikuid ja käsiraamatuid. Teodor Ussisoo on kujundanud esimesed Eesti postmargid ja rahad. Rahade kujundajaks sattus ta pooljuhuslikult, sest konkursi võitjaks kuulutatud nimekad kunstnikud Kristjan Raud, Nikolai Triik ja Peet Aren ei kiirustanud oma kavandeid ellu viima. Küll oli kiire aga rahade käikulaskmisega. Nii tellitigi uued kavandid kolmelt vähem mainekalt kunstnikult, teiste seas Teodor Ussisoolt.
Uno Ussisoo lõpetas 1938 Gustav Adolfi gümnaasiumi ja astus pärast sõjaväeteenistust Tartu ülikooli filosoofiateaduskonda õppima ajalugu, kuulus üliõpilasseltsi Liivika. Puhkenud maailmasõda katkestas õpingud. Saksa okupatsioonivõimud arreteerisid Uno Ussisoo 1943 sõjaväkke astumisest kõrvalehoidmise pärast. Pagari tänava keldris istus ta koos keeleteadlase Paul Aristega, kes õpetas seal soovijatele rootsi keelt. Uno Ussisoo vabanes okupatsioonide vahetusel, kuid uued võimud arreteerisid ta valesüüdistuse põhjal 1945. aastal jälle ning saatsid Ivdeli ja seejärel Inta vangilaagreisse.
Teodor Ussisoo küüditati koos abikaasa ja tütrega 1949. Poeg Uno vabanes vanglast 1955. aasta kevadel ja läks vabatahtlikult pere juurde Siberisse elama. Sinna sõitis ka tema tulevane abikaasa Virve ning seal nad abiellusid.
Eestisse naasid nad 1956. Isa ehitatud maja Nõmmel oli ära võetud ja sellesse paigutatud raamatukogu. Virve Ussisool oli Kehras väike üürikorter. Kuna Uno Ussisool Tallinnas elada ei lubatud, läks abielupaar Kehrasse.
Pikkade sekelduste järel õnnestus 1958. aastal Tallinnas kodumaja tagasi saada, sinna kolisid Ussisood Kehrast pärast teise tütre Mai sündi 1960. aastal. 1962. aastal lõpetanud 13. lend oli nii Virve kui Uno Ussisoole Kehras viimane õpetada.
Järgnevad aastad tõid Uno Ussisoo ellu tõelise pöörde. Ta sai oma laialdasi teadmisi ja oskusi rakendada „Eesti nõukogude entsüklopeedia“ (ENE) väljaandmisel. 1963. aastal moodustati kirjastuse Valgus koosseisus ENE peatoimetus ja hakati suurteose väljaandmiseks tegema ettevalmistusi. Koosseisu suurendati järk-järgult ja Uno Ussisoo võeti 1965. aastal märksõnastiku toimetuse juhatajaks. Keelteoskus võimaldas tal võrrelda välismaiseid entsüklopeediaid, teha analüüse ja kasutada neid oma töös. Tema poole pöördusid paljud kolleegid ja autorid kõikvõimalike küsimustega ja ikka leidis ta vastuse. Kord küsiti temalt, millal on õieti aastakümne, -saja, ja -tuhande vahetus. See probleem on siiani päevakorral, mõned inimesed arvavad jätkuvalt, et need aastavahetused algavad nulli ja lõpevad üheksaga. Uno Ussisoo selgitas, et loendada tuleb ühest kümneni, seega algavad kõik aastakümned, -sajad ja -tuhanded ühe ja lõpevad nulliga. Algpõhjus on selles, et aastate vahel enne Kristust ja pärast Kristust pole aastat null.
Põhitöö kõrval kirjutas Uno Ussisoo ajalehtedesse ja ajakirjadesse artikleid keeleõppe ja teatmeteoste teemadel ning tõlkimise probleemidest. Ühena vähestest gruusia keele oskajatest Eestis oli ta võimeline sellest keelest eesti keelde tõlkima. 1965. aastal ilmus tema tõlkes Otia Iosseliani jutuvalimik „Mäng“. Huvi gruusia keele vastu äratas kaasvang, kes aitas masendavat vanglaelu keele õpetamisega leevendada.
1977. aastal määrati autorite kollektiivile Gustav Naan (kollektiivi juht), Richard Kleis, Viktor Masing, Ludmilla Raudtits, Helmut Riikoja, Uno Ussisoo, Olaf Utt, Lembit Valt, Harry Õiglane „Eesti nõukogude entsüklopeedia“ eest Nõukogude Eesti preemia teaduse, tehnika ja tootmise alal. Tegelikke tegijaid oli nende seas vähe, enamik juhtis. Richard Kleis (1896-1982) oli kogemustega entsüklopedist ning olnud ennesõjaaegse „Eesti entsüklopeedia“ ja „Väikese entsüklopeedia“ peatoimetaja, legendaarne Tartu ülikooli ladina keele ja antiikkirjanduse õppejõud. Kuna ta elas Tartus, käis suhtlemine Uno Ussisooga posti teel lahtiste postkaartidega. Botaanik Viktor Masing (1925-2001), Tartu Ülikooli õppejõud, hilisem akadeemik, keda toimetuses kutsuti naljatlevalt doktor Viktoriks, käis Unoga Ussisooga suhtlemas ja inglise keelt harjutamas. Peatoimetaja akadeemik Gustav Naan viibis harva toimetuses ja ajas asju põhiliselt väljaspool maja kõige kõrgemal tasemel.
Pärast ENE valmimist ja osalt varemgi, hakati uusi teatmeteoseid ette valmistama. Uno Ussisoo oli selles ideede generaator. Esimene eelistus oli üheköiteline „Väike entsüklopeedia“, mis ilmus alles 2001. aastal, pärast Uno Ussisoo surma. Uno Ussisoo aitas käima lükata ka „Enekese“ (1982-1986), taskuteatmiku „A ja O“ (1. trükk 1984), ENE teise väljaande (1. köide 1985), bibliograafiliste leksikonide sarja ja palju teisi teatmeteoseid. Väsimatu töömees, eesti teatmekirjanduse grand old man, lahkus autoõnnetuse tagajärjel 28. novembril 1993 ning tema tuhk maeti Pärnamäe kalmistule oma tütre kõrvale.
Uno Ussisoolt pärineb elutarkus, et ühestki asjast ei saa tõelist naudingut, kui selle saavutamiseks pole piisavalt vaeva nähtud. Teine puudutab õppimist ja õpetamist ning on veidi üllatavgi – parim hinne on neli, mitte viis. Ei pea püüdlema täiuslikkuse poole, vaid olema lihtsalt hea.
Tütar Mai Ussisoo kirjeldab: „Minu isa elas nii, et püüdis kasutada iga hetke oma elus millekski vajalikuks, ennast ja teisi arendavaks ning hinge kaunistavaks. Tänu avaratele teadmistele keelte valdkonnas ja sügavale kiindumusele kaunite kunstide – klassikaline muusika, ballett – vastu, oli isal väga lai sõprade ning mõttekaaslaste ring. Ta pidas tihedat kirjavahetust teaduse- ning kunstiinimestega üle maailma, arutledes nii erialastel kui üldinimlikel teemadel.“