
Endine bioloogiaõpetaja lõi abivajajate abistamiseks Facebooki-grupi „Uku kooliabi“.
Paar nädalat tagasi andis Kehra gümnaasiumi endine õpetaja, praegu pensionipõlve pidav Uku Praks Kehra elanike Facebooki grupis teada, et on valmis abivajajaid kaugõppe ajal koolitöödes aitama.
Uku Praksi postituse märkis meeldivaks üle 220 inimese ning tema algatus leidis palju toetust ja kiidusõnu. Sellest ajendatuna tegi endine õpetaja Facebooki grupi „Uku kooli-
abi“. Selle tutvustuses kirjutab: „Grupp on mõeldud abiks õpilastele koolibioloogia ja loodusõpetuse aines. Olnud 30 aastat loodusainete õpetaja, otsustasin pakkuda tuge praegusel keerulisel ajal koduõppel olevatele õpilastele.“
Uku Praks rääkis, et aega tal on, sest tuleb olla isolatsioonis, reisima minna ei saa ja kusagile välja ei kipu: „Seetõttu mõtlesin, et kui olen eluaeg õpetajatööd teinud, mis ma niisama jõude istun, kui on võimalus kedagi aidata. Õpetajatel on praegu nagunii väga suur koormus. Kui õpetajal on mitu klassi, igas 20 õpilast, siis on distantsilt igaüheni jõuda üsna keeruline,“ jutustas ta.
Grupiga on seni liitunud 33 inimest, kõik nad on lapsevanemad: „Enamik minu endised õpilased. Tulid grupi liikmeks, ütlesid aitäh, et selle võimaluse lõin ning et kui abi vaja, siis küsivad. Lapsevanema jaoks võib olla teemasid, mida nad ise ei oska lapsele selgitada, eriti kooli bioloogias. Seni pole nad veel abi küsinud, paistab, et on saanud ise hakkama.“
Ta loodab, et lapsevanematele annab tuge ja kindlust ka teadmine, et kui oma laste juhendamisega hätta jäävad, on koht, kust saab küsida.
Praegu on „Uku kooliabi“ grupis vaid Kehra inimesed, kuid Uku Praks ütleb, et on valmis nõuandeid jagama ka teistele õpilastele-vanematele, kel tekib neis ainetes küsimusi: „Võin anda selgitusi põhikooli loodusõpetuses ning bioloogias õpilastele kuni gümnaasiumiastme lõpuni. Kes abi vajab, otsigu grupp Facebookist üles ja hakaku liikmeks.“
Küsimused või teemad, milles abi soovitakse, saab jätta gruppi kommentaaridesse või kirjutada Uku Praksile Facebooki privaatkirjana: „Vastan kirjalikult, vajadusel on võimalus teha ka videokõne.“
Kehra gümnaasium avab õhtuabi
Veidi hiljem, kui Uku Praks oli oma kooliabi-grupi avanud, helistas talle Kehra gümnaasiumi direktor Kaido Kreintaal, andis teada, et koolil on ka sarnane asi plaanis ja küsis, kas Uku Praks on valmis osalema. Endine õpetaja oli nõus.
Kehra kool avaldas ka kodulehel üleskutse, milles kutsuti kogukonnaliikmeid appi õpilasi ja lapsevanemaid koroona ajal toetama. Direktor teatas, et kui mõnele õpilasele sobib distantsõpe ideaalselt, siis teised saavad hakkama, kuid kolmandatele ei passi see kuidagi. Seepärast otsustas kool pakkuda õpilastele või lapsevanemale tuge tekkinud probleemidega toimetulekuks.
„Õpetajad on koolipäeva jooksul igati valmis aitama ja suunama, et koolitöödega hakkama saada, aga ka neil on limiit – oma pere ja kodused tegemised vajavad samuti hoolt,“ selgitas Kaido Kreintaal.
Ta palus appi neid, kes arvavad, et suudavad õpilasi või lapsevanemaid oma elukogemuse ja haridusega toetada, ja on valmis seda tegema õhtuti kella 17-19. Küsimus, kus nende abi vajatakse, võib olla kuidas lahendada konkreetne kodune ülesanne, kuidas planeerida nädala töökava, kuidas abistada last distantsõppes.
Direktori sõnul ei ole üleskutsele reageerijaid olnud palju, kuid pakkumine on jõus. Lisaks Uku Praksile on juba praegu valmis Teamsi vahendusel nõu andma talupidaja ja õpetaja Kaja Piirfeldt, abivallavanem Marge Raja, Kehra kooli õppealajuhataja Kaja Sarapuu ning direktor Kaido Kreintaal.
Kes nõu või abi vajab, neil aitab kooli infosekretär luua Teamsi ühenduse.
„Mõnikord on konkreetsest abist isegi tähtsam moraalne tugi – tean, et kusagil on keegi, kes mind vajadusel aitab,“ märkis koolijuht.