Ülemöödunud neljapäeval, 26. jaanuaril toimus Kehra gümnaasiumis teist korda põhikooli lõpuklassi- ja gümnaasiumiõpilastele mõeldud karjääripäev Karje, kus tutvustati erinevaid õppimis- ja karjäärivõimalusi.
Päeva esimeses pooles rääkisid õpilastele oma elust ja karjäärivalikutest eri elualade esindajad. Ettekandjaid tutvustasid päevajuhid, Kehra gümnaasiumi direktor Kaido Kreintaal ja abiturient Merilin Arumets. Oma valikutest kõnelesid Lilli küla Remmelgamaa talu perenaine ja Järvamaa kutsehariduskeskuse õpetaja, aasta põllumees 2020 Kaja Piirfeldt, tarkvaraettevõtte SensusQ üks asutaja ja tegevjuht Marko Kaseleht, Maalehe ajakirjanik ja Kadrina kooli meediaõpetaja Rein Sikk, Anija abivallavanem, 8 aastat keskkonnaalal töötanud Priit Vabamäe ning Eesti Vabariigi eelmine president Kersti Kaljulaid.
„Nad ei rääkinud ainult töö-alasest karjäärist, vaid ka paljust muust. Küsimusi oli palju, kõige rohkem küsiti ettevõtjalt ja presidendilt,“ ütles Merilin Arumets.
„Kuuel missioonil osalenud Marko Kaseleht jutustas elust missioonidel ning rääkis, kuidas tagasi tulles püüdis sõjasündmustest üle saada. Nüüd on ta teinud elus kannapöörde, enam missioonidel ei käi, on pereinimene.“
Karjääripäeva suurim täht oli Merilin Arumetsa hinnangul Kersti Kaljulaid, kes oma tööst kõneldes rõhutas, et president pole amet, vaid töökoht: „Temalt küsiti väga palju. Näiteks, kuidas ta pere ja lapsed tulid toime presidendiametiga kaasnenud tähelepanuga. Tema noorimat last häirinud see esialgu väga, kuid ta koolis saadi aru, et see on töökoht nagu iga teine.“
Kooli meediaringile Keku antud intervjuus lausus Kersti Kaljulaid, et talle meeldivad kohtumised, kus on palju küsimusi ning saab eri teemadel arutleda. „Täna oli kindlasti üks selline,“ kinnitas ta.
Karjäärivaliku ees seisvatele noortelesoovitas president, et nad teeksid seda, mida süda käsib, sest see on alati õige tee: „Võiks proovida mõelda, kus te tahaksite olla 40- või 50aastasena. Siis mõelda, mis on sammud, mis võiksid sinna kõige suurema tõenäosusega viia. Samal ajal ei maksa valikusse kinni jääda, sest elu võib ootamatult pakkuda hoopis põnevamaid võimalusi, tuleb olla nendele avatud.“
Kersti Kaljulaid nimetas praeguste noorte eelisena, et enam ei pea pärast ülikooli lõpetamist 40 aastat samal alal töötama, nüüd on lihtsam teha elus mitu korda uusi valikuid: „Valige julgelt ja ärge liiga palju muretsege!“
Pärast esinemist õpilaste ees oli Kersti Kaljulaiul kohtumine Kehra kooli õpetajatega. Õpilased olid sel ajal töötubades. Karjääripäev lõppes aulas, videotervitustega esinesid ka haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas, laulja ja näitleja Kristel Aaslaid ning koomik Mattias Naan.
20 töötuba
Karjääripäeval oli kokku 20 töötuba, iga õpilane sai neist valida kaks, kuhu tuli eelnevalt registreerida. Töötube viisid läbi kõrgkoolide esindajad TalTechist, Tallinna ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudist, Tartu Ülikoolist, Eesti Kunstiakadeemiast, Eesti Ettevõtluskõrgkoolist Mainor, samuti ettevõtjad ja ka piirkonna suuremate tööstusettevõtete esindajad Horizonist, Multimekist ja Mistra-Autexist.
„Väga äge ettevõtmine oli,“ kiitis Anija valla arendusjuht Janne Kallakmaa, kes oli kahe töötoa läbiviija.
„Rääkisin ettevõtlusest ja turismist. On paras väljakutse sisustada 16aastastele 45 minutit selliselt, et neil oleks huvitav. Selleks lihtsalt loengust ei piisa, tuleb neid kaasata, andsin neile lahendada erinevaid ülesandeid.“
Nii Kehra kooli õpetajad kui õpilased kinnitasid, et karjääripäev oli väga põnev ja kasulik.
„See oli väga kordaläinud üritus, suur aitäh korraldajatele. Esinejad andsid palju motivatsiooni ja töötubadest saime uusi teadmisi. Töötoad polnud ainult loengud, vaid sai ka praktiliselt üht-teist proovida. Oleksin tahtnud osaleda veel mitmes töötoas, kuigi mõlemaga, kus käisin, olen väga rahul. Esimesena võtsin ajakirjanduse töötoa, seda viisid läbi Balti filmi- ja meediakooli tudengid. TalTechi toidutehnoloogia töötoa valisin, sest selle kirjeldus oli väga põnev. Ei kahetse, oli silmaringi avardav, saime tunda eri lõhnu ja proovida maitseid,“ rääkis Hendrik Lillsoo 9. klassist.
12. klassis õppiv Merilin Arumets märkis, et karjääripäev pani mõtlema, kui valitud eri-alale õppima saada ei õnnestu, võib vahepeal katsetada midagi muud ning hiljem proovida uuesti seda, mis esialgu ei õnnestunud. Tema osales ka Tartu Ülikooli töötoas, kus tutvustati ülikooli kodulehte ja selgitati, milleks ja kuidas valmistuda, kui on soov asuda seal õppima: „Näiteks soovitati minna mõne üliõpilase tudengivarjuks – käia koos temaga loengutes, kuulata, mida neis õpetatakse, ka arutada.“
11. klassi õpilased Kelli-Kristelle Lepp ja Natalii Roobas kinnitasid samuti, et karjääripäev meeldis väga ning kuna kõik töötoad tundusid väga huvitavad, võiks järgmisel aastal olla igaühel võimalus osaleda rohkem kui kahes töötoas. Nad leidsid, et päev aitas kindlasti tulevikku selgemaks saada.
Koolidirektor Kaido Kreintaal sõnas, et karjääripäevaga sooviti tutvustada Kehra gümnaasiumi ka ümbruskonna põhikoolide õpilastele.
„Sellepärast kutsusime siia ka teiste koolide 9. klasse. Tulid Alavere, Aegviidu ja Aruküla kooli õpilased. Väga kahju, et Raasiku kooli õpilased sellest osa ei saanud. Seda enam, et nende klassijuhataja on Anija valla haridus- ja kultuurikomisjoni esimees, kelle ülesandeks peaks olema Anija valla hariduse edendamine,“ sõnas ta.
Raasiku kooli direktor Triin Hallik vastas, et Raasiku kool ei saanud kahjuks tänavusel karjääripäeval osaleda, kuid 9. klassi õpilastega plaanitakse lähiajal Kehra gümnaasiumi külastada.