Mustjõe meeleavaldusel osales 30 inimest

1565

Toetust tuldi avaldama Anija valla teistest küladest, Viimsist ja Tallinnast.


Meeleavaldus Mustjõel koduümbruste lageraiete vastu. Esiplaanil Mustjõe kõrtsitalu peremees TIIT LUMILA.

Pühapäeval, 20. jaanuaril  toimus Anija vallas Mustjõel meeleavaldus lageraiete vastu. Kohale oli tulnud inimesi mitmelt poolt, kaasas oma küla nimedega plakatid. Sündmust sõitsid kajastama ka TV3, Kanal 2, Tallinna TV ning ajalehed Harju Elu ja Õhtuleht. Anija vallavalitsuse ja Riikliku Metsamajandamise Keskuse (RKM) esindajad kohale ei tulnud.

Teiste hulgas käis meelt avaldamas Raudoja kõrtsi peremees Imre Toltsberg: „Tulin solidaarsusest teiste külade inimestega. Raudoja külas on majade ümber samuti riigimets ja on ainult aja küsimus, millal lageraie meile jõuab. Seda on tehtud viimasel ajal igal pool.
Majad, mis olid varem metsa sees, on nüüd keset põldu. Vaadake kas või Soodla ümbrust.“

Mustjõe Külaselts tegi pöördumise nii keskkonna- kui regionaalministrile ja riigikogu keskkonnakomisjonile. Pöördumises paluti seadusemuudatust, et kehtestataks eluhoonete ümber turvatsoon, mille ulatuses ei tohiks teha lageraiet. Kirjas oli, et ehkki lageraie on kõige odavam metsamajandamise viis, põhjustab see ökosüsteemi muutust, müra- ja tuuletõkke kadumist, tuulekoridoride teket, ka koduümbruse miljöö ja maapiirkonnas tegutsevate ettevõtete ettevõtluskeskkonna hävimist vähemalt kümneks aastaks.

Elukeskkonna hävimine soodustab aga omakorda inimeste eemaldumist maapiirkondadest, hoogustab noorte lahkumist küladest ja pärsib regionaalset arengut. Kohalolnud meeleavaldajad andsid pöördumisele oma allkirjad ning see esitatakse lähiajal.

Mustjõe kõrtsitalu perenaine Evika Eljas selgitas, et meele­avaldus korraldati, sest see on demokraatliku ühiskonna üks meetod, kuidas valupunktidest märku anda: „Meie arvates ei ole  turvatsooni jätmine ebamõistlik nõudmine. RMK jäik suhtumine on arusaamatu. Kui oma koduümbruse metsa enam päästa ei õnnestu ja harvesterid lähipäevil lõikama tulevad, siis loodame vähemalt, et meie pöördumist võetakse kuulda ja aitame ehk teisi inimesi, kelle kodusid ähvardab edaspidi sama saatus.“

Eelmine artikkelTulekahju Sõpruse väljakul
Järgmine artikkelArutelu Kuusalus – kas riigigümnaasium Ida-Harjusse või hoopis Tallinna piirile