Kuusalu vallavalitsus avalikustas veebilehel Kuusalu keskkooli juurdeehituse eskiisprojekti. Sõnumitoojas ilmus juurdeehituse eskiisprojektist lugu 5. veebruari lehes pealkirjaga „Kuusalu kooli uue hoone ehitusprojekt on valmis“. Leheloos ütleb Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi, et eskiisprojekt on valmis, vallavalitsus on selle kooskõlastanud, kui volikogu annab loa, saab projekteerimis-ehituse hanke välja kuulutada ning selle põhjal selgub ehitamiseks pakutav hind. Sama on kirjas ka valla veebilehe uudises.
Kuusalu vallavolikogu istungi toimumisaega ei ole seni välja kuulutatud. Volikogu poliitikute seas käib arutelu, kas ja missugust juurdeehitust kool vajaks, kui kalliks võib ehitamine kujuneda. Selles küsimuses on oma koalitsioonipartneritega eri meelt ka vallavolikogu esimees Margus Soom.
Ta kommenteerib, et ei saa suunata kooli juurdeehituse riigihanke eelnõud volikogusse arutamiseks, kuna tema hinnangul on see poolik: „Siiani ei ole esitatud kalkulatsiooni, kui palju läheb ehitus prognoositavalt maksma nüüd, kui eskiisprojekti on täiendatud ja ehitustöid tuleb juurde. Kool vajab põrandapinda juurde, nüüd aga lammutatakse üks majatiib, uus osa ehitatakse sinna asemele. Ka pole selgust, mis saab õpilaskodust, kui majatiib lammutakse, pole välja öeldud, kas õpilaskodu likvideeritakse või viiakse kusagile üle. Ükski arengukava ei näe ette õpilaskodu likvideerimist.“
Volikogu esimees lisab, et kooli hoolekogu saatis detembri alguses vallavalitsusele ja volikogule mureliku kirja. Selles küsitakse, kas vallal on võimekust tellida juurdeehitus, kui eskiisprojekti on täiendatud ja lisandub ehitusalust pinda.
„Kuni pole nendele küsimustele vastuseid, ei saa suunata riigihanke väljakuulutamise eelnõud volikogusse arutamiseks,“ kinnitab Margus Soom.
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi: „Eesmärk on viia algklasside õpperuumid normidele vastavaks ning saada ruume juurde väikeklassidele, lahendada söökla ruumikitsikuse probleem ja laiendada garderoobe. See on esimene etapp. Kas ja kuidas lahendada teine etapp, kas teha kubatuuri juurde või ümber ehitada, tuleb otsustada edaspidi. Sõltub ka sellest, kas Kuusallu ehitatakse uusi kortermaju, kas laste arv kasvab või hakkab langema.“
Õpilaskodu kohta lausub vallavanem, et see on Harjumaal ainus, kõik teised omavalitsused saavad hakkama ilma õpilaskoduta: „Kohti on õpilaskodus 22, riik maksab 12 koha eest. Kui majatiib lammutatakse, õpilaskodu suletakse. Pole veel otsustatud, kas läheb kinni ajutiselt või lõplikult. Sulgemine tähendab osade töökohtade kadumist. Olen seda meelt, et pigem peaksid lapsed elama kodus ja tuleb luua selleks tingimused. Kuusalu vallas ei ole ühegi kohta, kuhu ei saaks sõita koolibussiga. 2019. aastal kulus õpilaskodu ülalpidamiseks 102 000 eurot “
Juurdeehituse maksumuse kohta märgib vallavanem, ideekonkursil pandi piirmääraks 2,5 miljonit, et arhitektid arvestaksid sellega. Nüüd tuleb tema sõnul ehituspinda juurde ligi 100 ruutmeetrit, lisaks ehitatakse ümber olemasolev kelder kooli söökla all – sinna tehakse garderoobid ja söökla töötajate olmeruumid, algklasside garderoobid kavandatakse juurdeehitusse.
Valla investeerimisvõimekuse kohta lausub Urmas Kirtsi, et aastateks 2020-2024 on valla eelarvestrateegias haridusasutustele 3 miljonit eurot: „Kui kooli ehituse maksumus tuleb prognoositust kallim, on vallal võimekus sellega toime tulla. Eelarvestusega on maksumus teada, kui suureks kujuneb tegelik kulu, selgub riigihankel. Hanke väljakuulutamine ei tähenda valla jaoks püsiva kohustuse võtmist, see tekib pärast tulemuste kinnitamist ja hankelepingu sõlmimist. Hariduse arendamine on valla jaoks prioriteet. Pigem võib tekkida mure Salmistu sadamaga, juhul kui selle ehituse maksumus osutub loodetust oluliselt kallimaks. Siis tuleb mõelda, kuidas oleks võimalik saada ehituse maksumust odavamaks või asuda otsima kaasinvestoreid.“