
Joaveski ja Vihasoo rahva pillimänguõpinguid rahastati KOPi toel.
Joaveski Küla MTÜ sai Kohaliku Omaalgatuse Programmist (KOP) 1440 eurot projektile „Muusika paneb jalad tatsuma“. Projekti raames algasid Vihasoos ja Joaveskil suupilliõpingud, juulis oli Joaveskil suupilli ja akordionimängu õppimise laager. Õppimas käisid Joaveski mehed ja Vihasoost valdavalt naised ning kaks meest.
Nüüd on õpingutega sealmaal, et tuleval laupäeval esitab Vihasoo suupilliansambel Joaveski rahvamajas sügissimmanil 7 lugu.
Suupilli õpetab Joaveski Küla MTÜ juhatuse liige Andres Õis. Joaveski meestele hakkas ta suupillimängu õpetama varem, meeste esimene etteaste oli Joaveski rahvamaja avapeol sügisel neli aastat tagasi.
Vihasoo huvilistega kohtus Andres Õis mullu kevadel, kui Joaveski bänd esines Vihasoo pilliprallel. Ta meenutab, kuidas hakkas oma suupillimänguga kohalikele aktivistidele silma: „Parasjagu tantsisin enda naisega, kui tuldi sirgjoones minu juurde ja alustati ilma selgitusteta juttu, et kas ja millal võiksin sealkandis suupilli õpetada.“
Ta kiidab, et Vihasoo naised ja mehed on alati kokkulepitud õpitoas kohal, puudutakse ainult mõjuval põhjusel: „Mulle tundub, kui see seltskond midagi ette võtab, siis teoks teeb. Mitmel on pillimängupisik emapiimaga kaasa antud, kui palusin tõsta käsi neil, kes teevad muusikaga tutvust esimest korda, tõusid kaks kätt kaheksast. Praeguseks mängivad kõik juba noodist. Vihasoo suupillimängijaid iseloomustab pillimängulust ja rõõmsameelsus. On puhas rõõm näha, et muusika paneb neil jala tatsuma ja silmad särama.“
Andres Õis õppis suupilli mängima iseseisvalt, oli 1983. aasta, kui märkas ühel sünnipäeval kamina äärel suupilli, nõukogude ajal Eestis suupille ei müüdud, sest seostati hitlerliku Saksamaaga. Majaperemees kinkis pilli talle.
„Suupilli eelis teiste instrumentide ees on väikesed mõõtmed ja kindel helistik, saab olla lahutamatu kaaslane pintsaku- või püksitaskus. Tööpõhimõte on sarnane lõõtspilliga – samalt positsioonilt sisse ja välja puhudes tulevad kuuldavale teineteisele järgnevad noodid ehk helid,“ sõnab ta.
Suupillimängu on Andres Õis õpetanud 9 aastat, alustas Järvamaal, teda kutsuti õpetama, kui koos Järvamaa Leader-piirkonna rahvaga Tšehhimaal reisil käies lõbustas bussis rahvast suupillilugudega.
Ansambli VVV laulja Ingrid Nurmsalu Vihasoost: „Andres Õis on väga hea õpetaja – põhjalik, teeb A-st ja B-st alates kõik selgeks. Paari looga esinesime juba sel kevadel Vihasoo pilliprallel.“
Lõõtsamees Raivo Nurmsalu: „Tänu Andresele õppisin ära suupillimängu õige tehnika.“