Inse­ne­ria­ka­dee­mia kor­ral­das Raa­si­ku koo­lis in­se­nee­ria­päe­va

23
Raasiku kooli õpetajad PIRGIT GRINKIN ja EPP-MARIA KREINTAAL ning Aruküla põhikooli õpetaja PIIA HAAB osalesid inseneeriapäeval robootika töötoas. Foto Elis Ringmäe

Raa­si­ku koo­lis toi­mus möö­du­nud kol­ma­päe­val, 12. märt­sil in­se­nee­ria­päev, mil­lest said osa Raa­si­ku koo­list 7.-9. ja Aru­kü­la põ­hi­koo­list 8.-9. klas­si­dest kok­ku li­gi 200 õpi­last. Kor­ral­das ha­ri­dus- ja noor­tea­me­ti (HAR­NO) juur­de koos­töös rii­gi, õp­pea­su­tus­te, et­te­võ­te­te ja eria­la­lii­tu­de­ga loo­dud In­se­ne­ria­ka­dee­mia.

Päe­va esi­me­ses poo­les kõ­ne­le­sid õpi­las­te­le oma kar­jää­rist ja te­ge­vu­sest in­se­nee­ria­vald­kon­nas ehi­tu­set­te­võt­te Nor­de­con ju­ha­tu­se lii­ge Tar­mo Poh­lak ning Tal­lin­na Teh­ni­kaü­li­koo­li ma­gist­ran­tuu­ris elekt­roe­ner­gee­ti­kat õp­piv Bren­da Pent, kes töö­tab Ele­rin­gis ener­gia­süs­tee­mi pla­nee­ri­mi­se ana­lüü­ti­ku­na. Nad jul­gus­ta­sid õpi­la­si in­se­nee­ria­vald­kon­na­ga tut­vu­ma ning soo­vi­ta­sid lõ­puek­sa­miks va­li­da laia ma­te­maa­ti­ka, et tu­le­vi­kus olek­sid eria­la­va­li­kul ava­ra­mad või­ma­lu­sed.

Päe­va tei­ne pool koos­nes töö­tu­ba­dest. Iga õpi­la­ne sai 12 eri­ne­vast töö­toast osa­le­da kol­mes.

„Need olid vä­ga si­su­kad, prak­ti­li­sed, nii-öel­da käed kül­ge töö­toad, kus teh­ti mi­da­gi val­mis või kat­se­ta­ti,“ sõ­nas Raa­si­ku koo­li aren­dus­juht Kät­lin Takk.

Oli või­ma­lik näiteks kok­ku pan­na bioo­ni­li­si ka­lu, mõõ­dis­ta­da koo­li­sei­nu, len­nu­ta­da vir­tuaal­seid droo­ne, prin­ti­da 3D prin­te­ril. Õpe­ta­jad osa­le­sid sa­mal ajal Ro­bo­te­xi töö­toas, kus meis­ter­da­sid ro­bo­teid. Kõik va­ja­li­kud ma­si­nad ja sead­med tõid mik­ro­bus­si­des ja jä­rel­kä­ru­del kaa­sa töö­tu­ba­de lä­bi­vii­jad Tal­lin­na Las­na­mäe Me­haa­ni­ka­koo­list, Tal­lin­na Ehi­tus­koo­list, Tal­lin­na Töös­tus­ha­ri­dus­kes­ku­sest, Tal­lin­na Po­lü­teh­ni­ku­mist, Ener­gia avas­tus­kes­ku­sest ning Es­ter Kok­ko­ta ja Vei­ko Ka­ru In­se­ne­ria­ka­dee­miast.

HAR­NO In­se­ne­ria­ka­dee­mia prog­ram­mi juht Ju­ta Asu­ja sel­gi­tas, et koo­li­de in­se­nee­ria­päe­vad on vald­kon­na tut­vus­ta­mi­seks ja in­se­ne­ri­de jä­rel­kas­vu kind­lus­ta­mi­seks loo­dud In­se­ne­ria­ka­dee­mia üks te­ge­vus­suund.

„Kui ma­jan­dus ei are­ne, ei saa tul­la ka õit­sen­gut. Suur osa ma­jan­du­sest on töös­tu­sel ning sel­leks on va­ja tar­ku töö­ta­jaid. Meil lä­heb in­se­nee­riat õp­pi­ma lii­ga vä­he noo­ri või min­nak­se ja jäe­tak­se õpin­gud poo­le­li. In­se­ne­ri­aka­dee­mia ees­märk on jõu­da sel­le­ni, et in­se­nee­ria­vald­kon­na va­li­vaid noo­ri oleks roh­kem. Prae­gu ei va­li noo­red se­da sa­ge­li see­tõt­tu, et vald­kond on nei­le võõ­ras. IT-d tea­tak­se, aga in­se­nee­ria on pal­ju laiem – ala­tes toi­duai­ne­töös­tu­sest kos­mo­se­ni. Või­ma­lu­si on vä­ga pal­ju, ka pal­gad on vald­kon­nas korralikud,“ rää­kis ta.

Ju­ta Asu­ja li­sas, et kõi­gist noor­test ei saa ega pea­gi saa­ma in­se­ne­rid, kuid igaü­hel peaks ole­ma või­ma­lus vald­kon­na­ga tut­vu­da, et te­ha tead­lik ot­sus, kas in­se­nee­ria on te­ma jaoks või mit­te. Sel­le tõt­tu an­dis In­se­ne­ria­ka­dee­mia jaa­nua­ris koo­li­de­le tea­da, et ha­ka­tak­se kor­ral­da­ma in­se­nee­ria­päe­vi. Esial­gu kan­di­dee­ri­sid 55 koo­li. Neist va­li­ti väl­ja 10, kus käiak­se koos part­ne­ri­te­ga töö­tu­be lä­bi vii­mas esi­me­sel poo­laas­tal. Prog­ram­mi­ju­hi sõ­nul ee­lis­ta­ti esial­gu maa­koo­le, sest lin­na­koo­li­del on na­gu­nii roh­kem või­ma­lu­si. Har­ju­maalt on Raa­si­ku kool käe­so­le­val pool­aas­tal ai­nus, kus in­se­nee­ria­­päev toi­mus.

Kät­lin Takk ütles, et Raa­si­ku koo­lis olid osad õpi­la­sed pä­rast in­se­nee­ria­päe­va ar­va­nud, et te­gu on nen­de jaoks lii­ga kee­ru­li­se vald­kon­na­ga ning se­da eria­la tu­le­vi­kus ei va­li. Kuid oli ka pal­ju neid, kel­lel läk­sid sil­mad sä­ra­ma ning in­se­nee­ria pa­kub vä­ga suurt hu­vi.

„Sai­me kül­la­kut­seid mit­melt koo­lilt, kust käi­di meil töö­tu­be lä­bi vii­mas, ning edas­pi­di on ka­vas Raa­si­ku ja Aru­kü­la õpi­las­te­ga min­na nen­de koo­li­de­ga lä­he­malt tut­vu­ma,“ lau­sus ta.

Eelmine artikkelTuden­gi­te loo­dud päi­ke­seau­to SO­LA­RI­DE mees­kon­nas on 4 noort Kuu­sa­lu val­last
Järgmine artikkelÕppi­da in­se­ne­riks