Loksa kirikutorn sai restaureeritud risti ja tuulelipu

1330

Risti ja tuulelipu juurde käiv ümmargune muna oli auklikuks tulistatud.

Loksa koguduse abiõpetaja Jaanus Jalakas tõdes, et restaureerimistööd ei olnud plaanis, kuid kirikutornile pannakse praegu katusekive ja ehitusjärelevalve soovitas kõik samaaegselt korda teha.

Tuulelipp, rist ja nende juurde kuuluv muna võeti tornist maha 25. novembril. Jaanus Jalakas kirjeldab, et munas oli 14 kuuliauku, tuulelipus paar. Vanemad inimesed mäletavad, et 50-ndatel aastatel elasid kiriku kõrval puumajas piirivalvurid, kes tulistasid trepilt ajaviiteks. Muna sees oli pori, mingeid dokumente sealt ei leitud – kuuliaukude tõttu on ilmastik teinud oma töö.

Rist, tuulelipp ja muna restaureeriti firmas KAR-Grupp. Sama ettevõte on taastanud ka Leesi kiriku lühtreid ja maale, üle värvinud Kuusalu kiriku uksed, töötanud Kadrioru ja Toompea lossis.

Tuulelipp ja rist on messingist. Muna on üle kullatud. Restaureerimine ning 42-meerti kõrguse tõstuki tellimine esemete allavõtmiseks ja ka tagasipanekuks läheb maksma 20 000 krooni. See on kogudusele lisaväljaminek.

Jaanus Jalakas lubab jõulujumalateenistusel teha kulutuste katmiseks kotikorjanduse: „Aasta on olnud keeruline. Loodame jõuluõhtul kirikuliste abile.”

Tuulelipul on aastaarv 1850 – siis sai torn valmis. Loksa kirik pühitseti aastal 1853 ja sellest ajast arvestatakse hoone vanust.

Restaureeritud rist, tuulelipp ja muna pandi kirikutorni üles möödunud neljapäeval, 10. detsembril. Muna sisse asetati Eesti Kiriku, Sõnumitooja ja Loksa Elu viimased numbrid ning andmed koguduse, Loksa linna ja Eesti riigi praeguse juhtide kohta, mõned eesti rahatähed.

Kirikutorni katust paneb firma Hardest Ehitus OÜ. Vanade kavandite järgi pidi katuse pinda olema 66 m2, kuid on rohkem – 90 m2. Seetõttu tuli Saksamaalt katusekive juurde tellida, mis läks maksma 16 000 krooni.

Eelmine artikkelEsmakordselt valla meistrid ujumises
Järgmine artikkelKuusalus tehti ajalugu – muusikakoolil on sümfooniaorkester