
Eesti korvpalli 100. aastapäeva puhul võttis Eesti Korvpalliliit sihikule vabavisete Guinnessi rekordi uuendamise ja see läks osalejatel laupäeval 19. septembril ka korda. Eesmärk tabada vähemalt 100 000 vabaviset ületati kindlalt. Korvirõnga läbis 76 eri paigas 114 357 vabaviset. Panuse ettevõtmisse andsid ka Ida-Harjumaa korvpallihuvilised. Kuusalu spordikeskuse väliväljakul tabati 1449 viset ja korvist mööda läks 2582 viset, Raasiku kooli staadioni väliväljakul olid samad arvud 526 ja 1294, Neeme küla väliväljakul 300 ja 1050.
Kuusalus vabavisete korraldamisega tegelenud Anton Tõštšuki sõnul sai ta mõtte üleriigilises ettevõtmises osalemiseks Kuusalu vallavalitsuse haridusspetsialistilt Anu Kirsmanilt. Mehe sõnul oli kõige keerulisem tagada tehniline lahendus, salvestada visked videosse ja saata tulemused jooksvalt korvpalliliidu peakorraldajale üldarvestuse pidamiseks: „Võtsime naabrimees Marko Pihoga asja käsile ja saime hakkama.”
Kuusalus käis kella 11st kella 16ni vabaviskeid sooritamas umbes veerandsada huvilist, edukamad tabasid korvi üle saja korra.
Rakveres korvpalliõpetust saanud ja sajandi alguses Lääne-Virumaa pealinna meeskonnaga Eesti meistriliigas osalenud Anton Tõštšuk läbis hiljuti nooremtreeneri kursused ja asus ametisse korvpalliklubis Viimsi. Ta on mõelnud korvpalliklubi asutamisele ka Kuusalus, kus elab kolmandat aastat.
Raasiku kooli staadioni väliväljakul korraldasid vabavisete viskamist Karl Johannes Kask, Andra Allik ja Radislav Krutitšenko. Ettevõtmisest saadi teada ETV saadet Ringvaade vaadates.
Kehras käsipalliga tegelev Karl Johannes Kask möönis, et tore oli korvpallirahva ettevõtmises kaasa teha: „Panime Facebooki Raasiku kuulutajagrupi lehele info, millal ja kus saab vabaviskeid visata. Nelja tunni jooksul käis staadioni väliväljakul viskamas umbes viisteist inimest. Täpset statistikat ei teinud, aga kõik osalejad olid tublid, igaüks andis rekordi heaks panuse. Tegin ka ise paar viset.”
Neeme küla väliväljaku vabavisete eestvedaja oli Liis Proos. Korvpalliliit saadab kogu videomaterjali Guinnessi rekordite raamatu kontorisse, kus see pooleteise aasta jooksul rekordi kinnitamiseks üle vaadatakse.