Ida-Harju Koostöökoda, mille tegevuspiirkonda kuuluvad Anija, Raasiku ja Kose vald, tegi PRIAle ettepaneku jagada tänavusest kolmandast toetusvoorust ettevõtluse arendamise meetmest 11 projektile kokku 251 963,17 eurot. Kaks toetust saanud projekti on Raasiku, üks Anija ning 8 Kose vallast.
Voor oli avatud 5.-19. septembrini, toetust said taotleda Ida-Harju Koostöökoja tegevuspiirkonna FIEd, osaühingud, tulundusühistud ja mittetulundusühistud, kes tegelevad ettevõtlusega. Toetuse miinimumsumma projekti kohta oli 3000 eurot, maksimaalselt sai ühele projektile taotleda 60 000 eurot. Toetusmäära ülempiir ühe projekti kohta oli 60 protsenti abikõlblikest kuludest. Kokku oli jagada 258 653 eurot.
„Taotlusi oli 19 ja kokku sooviti 489 036 eurot ehk ligi kaks korda nii palju, kui meil oli jagada,“ ütles Ida-Harju Koostöökoja arendusjuht Sille Noor.
Taotlusi hinnanud komisjoni kuulusid Lääne-Viru Leader-tegevusgrupi MTÜ Partnerid tegevjuht Elsa Hundt, Harju Ettevõtlus- ja arenduskeskuse ettevõtluskonsultant Anu Ritson, omavalitsuste esindajana Triin Türnpuu Raasiku vallavalitsusest ning ettevõtjad Andres Turro ja Tõnno Tiis Kose vallast.
„Taotlejatest umbes poolte juures käis komisjon tegemas paikvaatlust, kõigi juurde siiski ei jõudnud. Ei läinud sinna, kus oleme juba varem käinud või kus polnud veel midagi vaadata, näiteks kui projektiga sooviti osta mingit uut vahendit,“ selgitas Sille Noor.
Ta märkis, et projektide tase oleks võinud olla kõrgem. Esimene toetuseta jäänud projekt jäi rahastamata, sest raha ei jätkunud, ülejäänud ei ületanud ka lävendit, see tähendab ei kogunud hindajailt toetuse saamiseks vajalikku minimaalset punktisummat: „Iga projekti juures on väga oluline korralik finantsprognoos, milles näidatakse, kuidas muutuvad rahavood projekti elluviimise ajal ja pärast seda ning kas on vaja kaasata lisaraha. Mõnes projektis oli keskendutud vaid ühele asjale – kui soovitakse toetust päikesepaneelide ostmiseks, siis need annavad elektrikulude kokkuhoidu, kuid ei loo uusi töökohti ega too uusi tooteid-teenuseid.“
Raasiku vallast saab OÜ Ambriesto halumasina ja estakaadi soetamiseks 30 115,80 eurot. Ohtlike puude langetamise, puude ja parkide hooldamisega tegelev ettevõte soovib mahavõetud puudest hakata tegema küttepuid.
OÜ Noma Grupp saab Raasiku eakate teenusmaja küttesüsteemi renoveerimiseks, parkla rajamiseks ja inventari soetamiseks 30 324,34 eurot. Eakate teenusmaja rajatakse Tehase tee 33 asuvasse hoonesse, mille esimesel korrusel tegutseb lastehoid Muinasjutumaa. Teisele korrusele rajatakse 8 privaatset korterit ja päevahoid dementsussündroomiga eakatele, keda ei saa päevasel ajal üksi koju jätta.
Anija vallast saab sihtasutus Anija Mõisa Haldus teenuste mitmekesistamiseks 14 491,90 eurot. Soetatakse vajalikud seadmed, et pakkuda mõisa külalistele kohvipause ja puhvetiteenindust, täiendatakse aida saali valgusparki ning ostetakse robotniidukid mõisapargi hooldamiseks.
Tuleval aastal uut taotlusvooru Ida-Harju Koostöökoja meetmetest kavas ei ole, see kuulutatakse välja vaid siis, kui osa projektidele eraldatud rahast kantakse tagasi – kui keegi loobub projekti elluviimisest või saab ellu viia odavamalt ning osa raha jääb üle.
Praegu tegeleb Ida-Harju Koostöökoda peamiselt uue rahastusperioodi strateegia koostamisega, see peab valmima tuleva aasta märtsiks.