
Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta tunnustas reedel, 30. augustil Vabaduse Tammepärja aumärgiga 25 inimest, kes on hoidnud ja edasi andnud Eesti riigi ja rahva lähiajaloo mälestusi ning jäädvustanud vabadusvõitlust ja vastupanuliikumist seoses küüditamise, metsavendluse ja soomepoiste tegevusega. Aumärke andis ministeerium välja seitsmendat aastat, tänavu pälvisid selle teiste seas Kehras elanik Heini Vilbiks ning Aruküla põhikooli õpetaja Ardo Niinre Kiili vallast.
HEINI VILBIKS – soomepoiste uurija Kehrast
Heini Vilbiksi esitasid Vabaduse Tammepärja aumärgile Svetlana Lass ja Anne Oruaas. Tema kohta kirjutati, et Heini Vilbiks on soomepoiste ajaloo uurija ja jäädvustaja. Koos Peep Pillakuga on Heini Vilbiks andnud välja raamatu „Soomepoiste elulood. Soome sõjaväes II maailmasõja aastatel teeninud eestlased ja Eesti vabatahtlikud“, milles on ära toodud 3359 mehe elulood, kes osalesid Talvesõjas ja Jätkusõjas Soomes. Heini Vilbiks on olnud ka kaasautor raamatule „Eesti välisteenistus. Biograafiline leksikon 1918-1991“.
2019. aastal koostas Heini Vilbiks Kehra muuseumis näituse „Anija valla soomepoisid“. Selleks selgitas välja soomepoisid, kellel on Anija vallaga olnud kokkupuude – kas on seal sündinud või hiljem elanud ja töötanud. Näitusel sai tutvuda nende elulugudega, samuti oli lühiülevaade Eesti vabatahtlike Soome minekust, võitlustest Soomes, tagasitulekust kodumaale ja tegevusest Kehras.
„Tegelen soomepoiste saatuste uurimisega ikka edasi. Lubasin Vello Salole (endine soomepoiss, 2019. aastal surnud vaimulik – toim.), et nii kaua, kui soomepoisse on veel elus, jätkan seda tööd. Minu andmetel elab veel 8 soomepoissi, neist kaks Eestis. Umbes 30 soomepoisi saatus on sõja-ajast teadmata, 30 kohta kadusid jäljed välismaal,“ ütles Heini Vibiks, keda ajendas soomepoiste elu ja tegevust uurima see, et ka tema onu, samuti onunaise kaks venda olid olnud soomepoisid.
Mõlemad Eestis elavad soomepoisid, endine kehralane Jaanus Jahilo ja tallinlane Artur Roopalu olid viis aastat tagasi ka Kehras Heini Vilbiksi koostatud näituse avamisel. Praegu on nad 99aastased. Kaks Kanadas elavat endist soomepoissi said tänavu 100aastaseks.
Heini Vilbiks käib ka soomepoiste mälestuseks korraldatud üritustel. Augustis tähistati Paldiskis 80 aasta möödumist soomepoiste tagasitulekust. 7. septembril on Kuusalu vallas Muuksi linnamäel ja Kupu külas Näkiallika talus soomepoiste iga-aastane mälestusüritus.
ARDO NIINRE – Kiili ja Raasiku valla mälestuste talletaja
Aruküla põhikooli õpetaja, Raasiku endine abivallavanem Ardo Niinre sai Vabaduse Tammepärja aumärgi kui Kiili valla ajaloo uurija, kaitseliidu Kiili kompanii asutajaliige ja praegu reservväelane. 2019. aastal ilmus tema kirjutatud kogumik „Kaduvad mälestused“, milles on koduvalla inimeste lood 1949. aasta märtsiküüditamisest.
Ardo Niinre eestvõttel on Kiili valda püstitatud mälestuskivi esimese Eesti Vabariigi kohtu- ja siseministrile, sealtkandist pärit Vladimir Rooperele. Samuti Ardo Niinre algatusel on Kiili vallas tähistatud hulga ajaloolisi paiku, sealhulgas Peeter Suure merekindluse rajatiste osad.
Ardo Niinre ütles, et endisest Tõdva vallast küüditatud inimeste mälestusi kogus ja pani kirja seetõttu, et need kaotsi ei läheks: „Inimesed on ju ajalikud, kui neid enam pole, kaovad ka mälestused. Seetõttu leian, et neid peab võimalikult palju üles märkima.“
Raasiku vallas pandi Ardo Niinre algatusel eelmisel aastal mälestuskivi Aruküla esimesele koolimajale Kulli külas ning tänavu suvel tähistati mälestuskiviga Pikavere kooli esimene asukoht Rae valla Salu külas. Ardo Niinre on seda meelt, et taas tuleks lahingupaigana tähistada Kiviloo lahingu asukoht, kust 2022. aastal eemaldati punasümboolikaga mälestuskivi.