Eesti Keskkonnateenused AS
Paljudes omavalitsustes on järgmisel aastal toimumas suur muudatus: inimesed peavad hakkama liigiti koguma ka kodus tekkivaid biojäätmeid. Ühelt poolt kohustab kõiki biojäätmeid eraldi koguma jäätmeseadus – kohalikud omavalitsused peavad korraldama biojäätmete tekkekohal liigiti kogumise või ringlussevõtu alates uuest korraldatud jäätmeveo hankest, kuid mitte hiljem kui 2023. aasta 31. detsembriks.
Teisalt on seadus loodud sellepärast, et biojäätmete eraldi kogumine on ka ääretult mõistlik. Sest:
• Biojäätmed on väga hästi ringlusse võetav materjal.
• Kui koguda biojäätmeid liigiti, jõuab sellest ringlusesse 100 protsenti.
• Kui panna biojäätmed segaolmejäätmete konteinerisse, satuvad need põletusse või prügilasse, kus lagunemisel eraldub metaan, mis on üks kasvuhooneefekti põhjustavatest gaasidest.
• Biojäätmetest saab toota biogaasi, mida saab kasutada elektri tootmiseks, majapidamistes kütmiseks või autode kütusena, ning kääritusjääki ehk digestaati, mida kasutatakse põllumajandusväetisena.
• Kompostimisel läheb raisku jäätmetes olev energeetiline ressurss – gaas. Lisaks tekib kompostimise käigus tuntav haisuhäiring ning kompostil puudub arvestatav turunõudlus ja kasutusotstarve, kompostimise protsess peatub külmal aastaajal.
• Segaolmeprügist biojäätmete eraldi väljasorteerimine ja neile taaskasutusturu loomine vähendab prügimäel prügilagaaside teket. Lisaks on võimalik biojäätmeid välja sortides muuta segaolmejäätmed suuremas mahus materjalidena ringlussevõetavateks. Olukorras, kus meie segaolmejäätmetes on 30 protsenti biojäätmeid, on segaolmejäätmete ringlussevõtt välistatud.
Biolagunevad jäätmed Harjumaalt, Tartu linnast ja maakonnast, Viljandi linnast ja maakonnast, Raplamaalt, Võru linnast ja maakonnast, Põlvamaalt, Läänemaalt, Pärnumaalt, Jõgevamaalt, Lääne-Virumaalt, Saaremaalt, Järvamaalt jõuavad Maardu biogaasitehasesse.
EKT Ecobio Maardu biogaasitehas on ainulaadne, kasutades gaasi tootmiseks kodumajapidamisest pärit biolagunevaid jäätmeid.
Tehases liiguvad biojäätmed suletud süsteemis, temperatuur kääritusseadmetes on 37-40 kraadi vahel. Protsessi käigus lagundavad bakterid biomassi väikesteks osadeks ning hilisemas tootmisprotsessis tekitavad bakterid biogaasi, milles on keskmiselt 50-60 protsenti metaani. Selline toorgaas puhastatakse ning saadakse biometaan, mis on oma omadustelt ja kütteväärtuselt samaväärne maagaasiga.
Köögi- ja sööklajäätmed, aga ka rohelised haljastusjäätmed saab kääritada tehases biometaaniks. Tehase täisvõimsusel tööle hakkamisel suudab see toota umbes 2 miljonit kuupmeetrit biometaani aastas – see on märkimisväärne kogus, arvestades, et 1 tunni Maardu tehase toodanguga saab 1 linnaliinibuss sõita 450 kilomeetrit.
Maardu biogaasitehase toodangut kasutatakse kütusena Tallinna Linnatranspordi (TLT) gaasibussides – aastas saab Maardu gaasitehase toodanguga sõita umbes Tallinna 50 gaasibussi. EKT Ecobio biometaani vahendab TLT bussidesse Bioforce Infra, kes transpordib Maardu tehase gaasi TLT tanklatesse.
Umbes 15 000 tonni sertifitseeritud orgaanilise vedelväetisega saab asendada 360 tonni puhast mineraalset lämmastikväetist. Tehasel on võimekus puhastada võõristega sisendmaterjal (elanikkonnalt, kaubandusest, jm). Lisaks kääritusprotsessile jäätmed ka kuumutatakse hügieniseerimiseks 70kraadisel temperatuuril. Samuti puhastatakse vedelväetis enne põllumajanduses kasutusele võtmist. Kääritusprotsessist tekib aastas umbes 17 500 tonni digestaati, mida hakatakse pärast sertifitseerimist kasutama Põhja-Eesti põldude väetamiseks.
10 kilogrammist köögijäätmetest saab toota kuupmeetri biometaani, mis on võrdne liitri bensiiniga. Biogaasitehas suudab aastas käidelda umbes 20 000 tonni biolagunevaid jäätmeid. Kuna biojäätmete liigiti kogumine ei ole inimestel veel kinnistunud harjumus, hakatakse biojäätmeid tehasesse tooma esialgu üle Eesti.
EKT Ecobio OÜ on ASi Eesti Keskkonnateenused tütarettevõte, mis opereerib Maardu uue biogaasitehase tööd. EKT Ecobio tehase rajamise koguinvesteering oli 14 miljonit eurot, projekti toetas 3,9 miljoni euroga Keskkonnainvesteeringute Keskus Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.
Milliseid jäätmeid sobib koguda biolagunevate jäätmete konteinerisse: pagaritooted, kohvi- ja teepaks, toidujäätmed, näiteks liha- ja kalajäätmed, köögi- ja puuviljad (sh koorismisjäägid), leib, sai, poolfabrikaadid, juust, või ja margariin ning muud tahked toidujäätmed, näiteks majapidamispaber, pabersalvrätid, paberfiltrid, toataimed ja lõikelilled.
Konteinerisse ei sobi:
• Tavalised kilekotid, toidupakendid, metallpakendid, puitpakendid, klaas ja klaaspakendid.
• Suurtes kogustes vedelad jäätmed, mis võivad transportimisel hakata lekkima või ka konteineri ära lõhkuda.
• Suured kondid ja munakoored; tekstiil ja nahk; kassiliiv, tuhk, sigaretikonid; muld ja kivid; kiletatud või vahatatud pinnaga või kileaknaga paberkotid; küpsetuspaber; vanad ravimid ja muud ohtlikud jäätmed; mähkmed, hügieenisidemed; tolmuimejakotid; kunstlilled, küünlad; lille- ja salatipotid; kõdunenud pruunid puulehed ja puuoksad, haljastusjäätmed.