„Igal aastal ootan, et saaks kuused juba püsti. Kui see tehtud, hakkan ootama järgmist jõuluaega,“ ütleb Anija vallavolikogu liige ja aiandusettevõtte OÜ AHM omanik Hannes Pikkel, kel esimese advendieelne nädal kulub jõulupuid üles sättides.
Kodulinna Kehrasse pani ta sel aastal kaks kuuske. Uuele linnaväljakule viis jõulupuu Ülejõe külast muusikaõpetaja Ülle Raua metsast. Vana-asula elanikele kinkis koos volikogu esimehe Jaanus Kaleviga elava puu, mis istutati õhtul, et hommikul ootaks elanikke üllatus. Tallinna Raekoja platsi tänavune jõulupuu leiti eramaja õuest Pääskülas ning Hannes Pikkeli arvates on ligi poole sajandi vanune ja 16-17 meetrit kõrge kuusepuu üks ilusamaid, mis seal aastate jooksul olnud.
Tallinna esinduskuuse ülespanekul on ta peaosaline olnud varemgi. Aastaid tagasi pakkus üks pealinna kuusepaigaldaja, kel tööd liiga palju, et viigu Hannes Pikkel kuused Rocca al Mare ja Sikupilli keskuste juurde: „Minus on väike sportlase hing, kes soovib alati kõrgemalt ja kaugemale lennata. Mõtlesin, et Raekoja platsile kuuse püstitamiseks tuleb silma paista ja otsida Sikupilli juurde vähemalt sama ilus kuusk, kui on Raekoja platsil.“
Aasta hiljem, 2006, valiti ta Tallinna esinduskuuske üles panema. Tegi seda mitu aastat, kuni kümmekond aastat tagasi leiti hankega uued kuusetoojad. Kui Raekoja platsi jõulupuu kaks korda pikali kukkus, hakati taas otsima uusi tegijaid: „Küsiti, kas olen nõus seda koos Mustamäe Haljastusega tegema, nemad üksi poleks julgenud tööd vastu võtta.“
Nüüd on Hannes Pikkel käinud koos vabatahtlike abilistega Tallinna esinduskuuske saagimas, kraana külge troppimas, Raekoja platsile üles panemas. Enamasti valib kuuse kesklinnavalitsuse komisjon, paigaldajad-transportijad käivad üle vaatamas, kas on sobilik ja transporditav: „Alati peab arvestama, et puu oleks platsil ümberringi ilus.“
Jõulukuuse „tuunimiseks“ on ülespanijal tulnud puu otsa ronida, et latva sirgeks väänata, oksi kinnitada. Kord oli kuuse linnale müünud inimese naabrimees lõiganud puul ühelt poolt palju oksi ära. Nende tagasi panemiseks puuriti augud, oksad kinnitati kruvide-naeltega. Hannes Pikkeli pandud rekord on 40 oksa ühele kuusele.
Kuna kuusk vajab kasvamiseks päikest ja rammu, siis metsast sobivat suurt jõulupuud väga ei leia. Ka ei saa raskete masinatega metsa kuuse järele minna, kui maa pole külmunud. Seetõttu saadakse üha rohkem kuuski asulatest eramaja hoovidest. Raekoja platsi tänavuse kuuse langetamiseks kasutati kaht kraanat, mis pidid saetud puu tõstma 20-30 meetri kauguselt üle kahekordse maja katuse.
Hannes Pikkeli kõige keerulisemale kuuseveole kulus ligi 12 tundi. Väike-Maarjast toodud puu oli 27 meetrit pikk: „Oli tõeline katsumus liikuda tipptunnil Tallinnas killavooriga, kus on kraana, treiler, saateautod. Vanalinna oli keeruline sisse keerata, latv käis vastu maju. Aga kuusk sai püsti ja ilus.“