Keskkonnaminister ERKI SAVISAAR, Ida-Harjumaa omavalitsustes on koostamisel uued jäätmekavad, tehakse ettevalmistusi, et aastal 2023 kõik majapidamised jäätmeid liigiti sorteeriksid. On kõlanud arvamusi, et riik peaks kehtestama jäätmete sorteerimisele-kogumisele ühtse korra ja reeglid. Milline on Teie seisukoht?
„Seda on arutatud, kuid minu hinnangul peitub lahenduse võti hoopis kohalikes omavalitsustes endis. Oleme olukorras, kus omavalitsused ei tea, kui palju ja mis liiki jäätmeid nende haldusalas tekib ning kas kõik jäätmetekitajad on korraldatud jäätmeveoga hõlmatud. Samuti puudub info, kui palju jäätmeid ladestatakse, põletatakse või võetakse ringlusse. Selleks peab keegi jäätmevoogu kontrollima ja tulemuste eest vastutama, mina pakun, et kohalik omavalitsus. Omavalitsusele tuleks ühelt poolt anda vastutus ja teiselt poolt võimalus kontrollida, kus, kui palju ja milliseid jäätmeid tekib, kuhu need lähevad ja mis neist saab. Kohaliku omavalitsuse kohustus oleks korraldada vabaturu konkurentsil põhinev hange jäätmeveo ja jäätmekäitleja leidmiseks ehk kaks hanget. Inimeste jaoks muutuks peamiselt vaid see, et prügiveo arve esitab omavalitsus.
Jäätmete vedaja ei pea tegelema võlglastega, vaid keskenduma oma põhitegevusele. Kui maht on garanteeritud, saab jäätmekäitleja keskenduda ja investeerida parimate ringkasutuse lahenduste leidmisesse, mitte tegelema logistika või jäätmetekitajatega.
Mis puudutab jäätmemajanduses üleriigilise ühtse korra kehtestamist, siis kõik, mis sobib kõigeks, ei sobi paraku millekski. Peame enam arvestama omavalitsuste eripärade ja soovidega lahendada kohaliku elu küsimusi.“
Eestis on viimastel aastatel palju diskussioone tekitanud metsade mahavõtmine. Milline on Teie hinnang, kas me metsad on kaitseta ja võetakse liiga palju puid maha?
„Metsanduse eelmise arengukava perioodil 2011-2019 kõikus raiemaht 9 ja 12,8 miljoni tihumeetri vahel aastas. Nende numbrite põhjal saab öelda, et metsatagavara on suurenenud, sest raiutud on juurdekasvust vähem.
Eestis on eri kaitserežiimidega metsade osakaal 25 protsenti, pidevalt on kasvanud rangelt kaitstavate metsade osakaal. Praegu kaitstakse rangelt 14 protsenti metsamaast. Veelgi tõhusamalt on vaja kaitsta põlismetsi, seda soovitab ka Euroopa Liidu metsastrateegia.
Samas peame arvestama metsa teiste funktsioonidega, kultuuriliste, sotsiaalsete või puhkeväärtustega. Unustada ei tohi metsanduse rolli majanduses ja tööhõives. Statistikaameti andmetel oli metsanduses ja puidutööstuses aastatel 2000-2017 hõivatud keskmiselt 27 300 töötajat, lisanduvad puitmajaehituses ja puitmööbli tootmises, soojamajanduses ja elektritootmises töötavad inimesed. Koos mööblitööstusega oli 2020. aastal metsasektoris otseselt hõivatuid ligi 31 000. Kui lisada metsade roll kliimamuutuste leevendamisel, saame öelda, et metsade eest hoolitsemine vajab terviklikku lähenemist. Seda pakub uus metsanduse arengukava, milles arvestatakse metsa kõigi funktsioonidega. Mitte kellegi huvides pole me metsade kadumine ega sulgemine.“
Anija vallavalitsus taotles RMKlt hiljaaegu Aegviidu piirkonnas elamuarenduseks maad, kuid sai eitava vastuse. Kuidas saaksid omavalitsused elanikke juurde, kui pole elamuarenduseks munitsipaalmaad?
„Inimeste maapiirkondadesse elama kolimine on väga oluline, aitab väiksemates piirkondades elu säilitada ning teenuseid hoida ja parandada. Vastab tõele, et Aegviidu osas sai vald eitava vastuse, kuid see ei tähenda, et vaba maa oleks Eestimaal otsas. Anija vallas on taotlusi veel ja nende kohta peaks vastus tulema positiivne. Iga maatüki puhul tuleb kaaluda, kas just see on ehitamiseks parim koht või leidub mõni parem alternatiiv. Samuti ei tasu heituda keelduvast vastusest, vaid töötada läbi keeldumise motiveeritud põhjendused ning pakkuda aktsepteeritavaid alternatiive.
On ka teisi võimalusi, kuidas elanikke omavalitsusesse juurde tuua: kaunis looduskeskkond, kättesaadavad ja head teenused, ühendusvõimalused naabervaldadega, kolemajade asendamine uute ja ilusamatega. Omavalitsused on leidnud päris lennukaid lahendusi ning on ka riiklikke toetusprogramme, mis neid toetavad.“