Kuusalu vallavolikogu liige Emil Rutiku palus kolmapäeva 28. veebruari istungil, et edaspidi juhitaks enne hääletamist tähelepanu, kui mõni otsus on seotud rahvaesindajate pereliikmete või lähisugulastega – et nad oskaksid end hääletamisest taandada. Vastasel korral võib neid ees oodata korruptsioonisüüdistus, nagu juhtus temaga.
„Olen uurimise all, sest hääletasin otsuse poolt, millega anti ruumid MTÜ-le, mille juhatuse liige on mu elukaaslane. Ma ei teadnud siis, et ta on seotud selle MTÜ juhatusega. Korruptsioon tähendab, et inimene saab privileege, kuid Kuusalu Hoolela on selline, et mu elukaaslane viib sinna kodust asju. Kas oskate öelda, kust see korruptsioonikaebus tuli?“ kõneles ta istungil.
Kuusalu vallavolikogu esimees Kalmer Märtson ütles, et võtab kuuldu teadmiseks ja lubas edaspidi juhtida tähelepanu, kuid vastutus jääb igale volikoguliikmele endale.
Mullu mais otsustas Kuusalu volikogu anda Kuusalu tervisekeskuse keldriruumid MTÜ-le Kuusalu Hoolela tasuta rendile. Otsuse poolt hääletas tookord ka Emil Rutiku. Uurimine algatati 2017. oktoobris. Emil Rutiku rõhutab, et see oli vahetult enne kohalikke valimisi.
Volikogus räägitu jõudis meediasse, nii Postimehe online-uudistes kui ka DELFIs kirjutati, et Emil Rutikul on korruptsiooni kahtlus. Nimetatud on ka Kuusalu Hoolelat.
Sel esmaspäeval ütles Emil Rutiku, et on uudise avaldajad andnud pressinõukogusse, kuna tekstis on faktivead.
„Ma ei tea, kes esitas korruptsioonikaebuse. Keegi võis asjadest omamoodi aru saada, aga kui seda tegi inimene, kes teadis, et tegelikku kasusaamist pole, on see pätitegu. Aga teades, kuidas minusse on suhtutud, kuna ma pole oma seisukohti enda teada jätnud, võib tegu olla pahatahtliku poliitilise kättemaksuga. Sellest korruptsiooniohust pidid teadma eelnõu loojad abivallavanem Aare Ets, vallavanem Urmas Kirtsi ja vallasekretär, kes vastutab, et seaduslikkus oleks paigas,“ sõnas ta.
„Mulle on mitmelt poolt üle Eesti helistatud ja räägitud samalaadsetest olukordadest, kus teadmatusest osaleti hääletamises, aga nüüd on seal kokku lepitud, et volikogu liikmete tähelepanu pööratakse võimalikule korruptsiooniohule.“
Vallasekretär Maire Link: „Ükski ametnik ei saa eelnõu kooskõlastamisel teada kõigi volikoguliikmete lähikondseid ega seda, kuidas volinik istungil hääletab.“
Sõnumitoojaga võttis ühendust MTÜ Kuusalu Hoolela juhatuse liige Kaie Ustav, kes teatas, et nende MTÜ on alusetult sattunud süüdistuste objektiks, nad on saanud e-kirja, kus märgitud, et tegu on korruptantidega, ka on mitmelt poolt esitatud küsimusi seoses võimaliku korruptsiooniga: „Avalikes huvides tegutsev organisatsioon on teenimatult saanud negatiivset tähelepanu. Mingit korruptsiooni ei ole, vallavalitsus soovis osad sotsiaalteenused anda üle MTÜ-le, pidasime läbirääkimisi. Emil Rutiku neis ei osalenud. Tema elukaaslase Maria Präätsi kutsusime appi meie. Ta liitus läbirääkimistega üsna viimasel hetkel seoses tugiisiku projekti ja eeskosteteenuse pakkumisega. Läbirääkimistes osalesid vallavanem Urmas Kirtsi, abivallavanem Aare Ets ja hoolekandespetsialist Pilleriin Kurg. Oleme poliitiliste mängude ohvrid. Väike organisatsioon on jäänud pihtide vahele, aga mitte keegi ei võta vastutust. Keegi pidi sellest teatama, et Emil Rutiku ei taandanud end hääletamisest, mõtlemata sellele, et nii tehakse liiga ka teistele. Sügisel käisime kõik MTÜ juhatuse liikmetega ükshaaval politseis ülekuulamisel. See oli meile raske ja nüüd teistkordselt veel selline meediatähelepanu.“