Kuusalu vallavolikogu leppis kokku, et kolmapäeval, 14. märtsi kell 16 kohtutakse Kuusalu keskkooli hoolekogu ja direktsiooniga ning arutatakse ühiselt, kuidas lahendada kooli ruumiprobleem.
Koolimaja ruumikitsikus tuli jutuks, kui volikogu esimees Kalmer Märtson luges 28. veebruari istung lõpus ette Kuusalu kooli hoolekogu kirja volikogule.
Hoolekogu palus, et volikogu ei kinnitaks sel istungil 2018. aasta vallaeelarvet, kuna sellesse pole planeeritud summasid ruumiprobleemi lahendamiseks. Hoolekogu seisukoht on, et pole mõistlik hakata summasid leidma võimalike lisaeelarvete menetlemise käigus, sel juhul puudub igasugune kindlus probleemi lahendamise kohta.
„Avalduste vastuvõtmine algab 1. klassi astujale 1. märtsist, kuid avalduse kirjutav lapsevanem ei tea sisuliselt, kus laps kooliteed alustab – kooli peahoones, Jussikese lasteaias, Kiiu mõisas või mujal,“ on hoolekogu kirjas.
„Pikas perspektiivis tuleb hinnata probleemi laiemalt, vaadates kogu valla haridusvõrku, demograafiat, rändlust jne. Koolile on vaja kaasaegset õppekeskkonda, et pakkuda oma valla lastele tasemel haridust ja olla haridusmaastikul konkurentsivõimeline. Planeerimisele tuleb läheneda targalt, et nende ruumide valmimisel klassid tühjaks ei jääks.“
Pöördumisele paluti kirjalikku vastust hiljemalt hoolekogu järgmiseks koosolekuks, mis toimub 27. märtsil.
Nii volikogu esimees Kalmer Märtson kui ka vallavanem Urmas Kirtsi kinnitasid volikogule, et lahendus leitakse, lapsed saavad 1. septembril koolitööga alustada.
Volikogu esimees märkis, põhieelarve kinnitamine ei peaks hoolekogu huve riivama, kokkulepe on, et Kuusalu kooli ruumiküsimusega tegeletakse kiiresti, vajalikud summad pannakse esimesse lisaeelarvesse.
Ta lisas, et pikas perspektiivis on vaja teha tõsiseid otsuseid, et antaks tasemel haridust ja Kuusalu keskkooli tahetaks tulla.
Vallavanem lausus, et vaja on kaht klassiruumi esimesele klassile ja kolmandat klassile, mis on koolimajas õpetajate toas: „Tegeleme küsimusega. Kas klasside jaoks tulevad moodulid, minnakse lasteaeda või leitakse kolmas lahendus – see otsus tehakse. Kui rahastus on lülitatud lisaeelarve projekti, peaks see andma lapsevanematele kindlustunde.“
Margus Soom ja Mairika Rajaväli väljendasi nördimust, et kooli probleemi lahendamisega on nii hiljaks jäädud.
Emil Rutiku uuris, kui hakati Kiiu mõisa renoveerima, kas prioriteedid olid kaalukausil. Vallavanem vastas, et volikogu kaks koosseisu otsustasid panna mõisa renoveerimise valla arengukavasse, ükski poliitiline jõud ei teinud ettepanekut lisada kooli ruumikitsikuse lahendamist valla arengukavasse või eelarvestrateegiasse.
Emil Rutiku küsis veel, kui palju maksab koolilaste paigutamine Jussikese lasteaeda. Arenguspetsialist Tõnu Ammusaar ütles, et uuest õppeaastast jäävad Jussikeses ühe rühma ruumid tühjaks, sinna mahuksid kaks klassi, toitlustus oleks olemas, ka spordisaal, maksta tuleks õpilaste transpordi eest koolimajja – ühistegevustele või ujuma. Koolimajale lisatavate moodulite rent maksab umbes 100 000 eurot aastas. Kooliga tutvumas käinud arhitekt on lubanud 13. märtsiks esitada visandid, kuidas võiks Kuusalu koolimaja muuta kaasaegseks kooliks. „Probleem on ka selles, et pole kogukonna kokkulepet, ühed tahavad klasse lasteaeda, teised mooduleid,“ lausus ta.
Kristo Palu märkis, et põhimõtteline otsus tuleb teha enne lisaeelarve esimest lugemist, mis tuleb 28. märtsil.