REVE LAMBUR, Põllumajandusuuringute Keskuse maaelu võrgustikutöö osakonna juhataja
Üle-eestiline avatud talude päev toimub sel aastal kaheksandat korda ning leiab aset 23.-24. juulil.
Arvatavasti on nende aastatega juba päris tuttavaks saanud reklaamlause „Tule meile külla…“. Talud ja maaettevõtted on oma majapidamised sättinud selliselt, et saaksid vastu võtta külalisi. Selleks päevaks on korda tehtud hoovid ja aiad, koduköökides valmivad lihtsad ja maitsvad söögid, ette on valmistatud meeskonnad, et sellel päeval tunneksid ennast hästi nii vastuvõtjad kui ka külalised.
Selle aasta vapiloom, kes taludesse külla kutsub, on Vasikas Viss. Esimene mõjuloom oli kukk Portos (2019), siis tuli kits Agu (2020) ja eelmisel aastal oli lambatall Läki (2021).
Eesmärgid
Enamikul tänapäeva lastest puudub maavanaema või -vanaisa, kes kasvataks loomi ja hariks põllumaad nii, nagu see oli veel mõnikümmend aastat tagasi. Noortele on enesestmõistetav, et piim ja leib tulevad poest, kuid kuidas need tooted küll poodi jõuavad? Seetõttu on avatud talude päeva üks eesmärk näidata, kuidas toit lauale jõuab. Kui meie esivanematele oli põlluharimine füüsiliselt väga raske töö, siis tänapäeval teevad suure osa sellest tööst ära masinad – ka seda on vaja tutvustada.
Ning rääkimata lindudest-loomadest, kes on külastajate lemmikud – eriti nooremate külastajate lemmikud. Siblivat kanakarja, määgivat lammast või heina nosivat lehma võiks vaadata lõpmatuseni…
Lisaks on see päev hea võimalus saada kinnitust teadmisele, et maal on hea elada ja ehk mõnigi külastaja saab oma maale kolimise ideele kindlust juurde.
Osalevad talud
Üle-Eesti on avatud rohkem kui 310 majapidamist! Sama aktiivne oli osavõtt 2009. aastal, kui avatud oli 310 talu/ettevõtet.
Kõige enam on avatud talusid Harjumaal (42), Pärnumaal (34), Tartumaal ja Saaremaal (31). Igal aastal on talude seas ka neid, kes sellest sündmusest esmakordselt osa võtavad – tavaliselt on neid viiendik, käesoleval aastal aga lausa neljandik. Kuusalu, Anija ja Raasiku vallas on kokku osalemas 15 ettevõtmist, kes kõik on ka varasematel aastatel osa võtnud:
Kuusalu vallast:
• Lahemaa pärimuskoda ja Iisaka talu (lambad, käsitöö, musta pässiku jook)
• Sae talu Lahemaalammas (lambad ja käsitöö)
• Valgejõe Veinivilla (veinitootmine)
• Vana-Sirge küülikutalu (küülikukasvatus)
• Aivar Haak Arli Puukool (puukool)
• Kõrvemetsa talu/Naiste muuseum
• Toomani talu (muuseum), avatud ainult pühapäeval
• Kõnnu Viinaköögi Kunstikoda (kunstitalu)
Anija vallast:
• Anija mõis ja Anija küla (muuseum, turg), avatud ainult pühapäeval
• Metsamesinik Ülo, avatud ainult pühapäeval
• Kuusiku talu (lihaveised)
• Paasiku koertemõis
• Mardi talu (mesindus ja jõulupuud) – osaleb esimest korda
• Laagri talu (kohvik) – osaleb esimest korda
Raasiku vallast:
• Raasiku õlletehas – avatud ainult pühapäeval
Mitmekesisus
Kuigi nimetus on avatud talude päev, siis tegelikkuses saab lisaks taluelule näha ka erinevaid maaettevõtteid. Anija, Kuusalu ja Raasiku talud on hea näide, mida sel päeval üle-eestiliselt näha saab – on nii tootmistalusid, mesindust, käsitööd, turismi, õlle- ja veinitootmist, iluaiandust, põnevaid alternatiivseid ettevõtmisi.
Üle-eestiliselt saab lisaks näha erinevaid linde ja loomi, põllutehnikat, puu- ja köögivilja ning marjade kasvatamist, mahla- ja siidritootmist, mitmekesist käsitööd, pakutakse põnevaid ja omanäolisi maitseid ja tutvustatakse erinevaid vaba aja veetmise võimalusi. Ka mujal Eestis on osalemas mitu aktiivset küla, kus talud tulevad kokku külaplatsile või rahvamajja, et pakkuda oma tooteid-teenuseid ühest kohast.
Väike statistiline ülevaade, mida taludes näha saab: lambad/kitsed – 30 talus; hobused – 30 talus; lihaveised – 15 talus; muud loomad ja kodused loomaaiad/koduloomade varjupaigad – 40 talus; lehma-, kitse- või lambapiima töötlemine väikemeiereides – 12 ettevõtet; mesindus – vähemalt 30 talus; linnukasvatus (sealhulgas vutid) – 30 talus; õlle-, veini- või siidritootmine – 30 talus; erinevat käsitööd (keraamika, vaibad, klaasikunst, ehted, looduskosmeetika jne) – 40 talus; puu- ja köögiviljakasvatus – 40 talus; iluaiandus – 30 talus; kalandus (sealhulgas vähid) – 9 ettevõttes; muuseumid, koolid, teadusasutused – 13 ettevõtmist; maaturism – vähemalt 50 ettevõtmist.
Lisaks on mitmeid alternatiivseid ja põnevaid nišitootmisi, näiteks tšilli- või tomatikasvatus, hallitusjuustude tootmine, jäätise tootmine, seenekasvatus, lavendlikasvatus, sinepite, äädikate ja erinevate põnevate hoidiste valmistamine, kanepi- ja toortatratooted, teesegud ja ürdisoolad. Käsitöö valdkonnas võib põnevamate tegevustena välja tuua maakivist tooted, skulptuurid, kunstitalud, taaskasutus jne. Imetlemisväärne on, kui palju ühes talus teha jõutakse, ning lisaks kõigele muule on mitmete talude ümbrus nii ilus, et vääriksid Kauni Kodu tiitlit.
Kogu seda loetelu vaadates on lausa kurb, et selline sündmus toimub vaid üks kord aastas, kuna ühe päeva jooksul väga palju ei jõua. Kuid sellegipoolest püüdke kohal olla ja nautida – mitte tormata ning teadke, et kõige parem on olla seal, kus Sa oled KOHAL. Lohutuseks saab öelda seda, et väga mitmed talud on avatud ka muul ajal, kuigi külastamiseks peab aja eelnevalt kokku leppima, sest talul on ju omad igapäevased tegemised-toimetamised.
Pühapäev või kogu nädalavahetus?
Nagu juba tavaks on saanud, on põhipäev pühapäev, siis on avatud kõik osalevad talud. Laupäeval on avatud vaid osa taludest. Viimaste aastate kogemus näitab, et ligikaudu 80 protsenti taludest on avatud nii laupäeval kui ka pühapäeval. Jälgige kaarti, mille leiab www.avatudtalud.ee/kulastajale – kollane täpp tähendab, et talu on avatud vaid pühapäeval, ning sinine, et avatud ollakse nii laupäeval kui ka pühapäeval.
Ole sõbralik ja mõistev külaline
Ära unusta, et Sa oled sellel päeval KÜLALINE, see tähendab, et Sa oled oodatud ja ka Sinult oodatakse midagi:
• Ole sõbralik ja mõistev ning võta kaasa hea tuju ja uudishimulik meel.
• Jäta oma lemmikloom koju – säästad nii taluloomi ja oma lemmikut.
• Ole loodust ja keskkonda säästev ning võimalusel ära oma prügi taluõuele kaasa too.
Võta kaasa enda tass ja söögiriistad, nii vähendad prügi ja säästad loodust.
• Järgi vastuvõtjate juhiseid.
• Ära toida talu loomi.
• Ära kiirusta talust tallu, vaid võta aeg maha ning hinga värsket maaõhku. Naudi päeva!
Lühidalt – käituge nagu oodatud külalised.
Et külastajal oleks veelgi mugavam, siis:
• Tutvu eelnevalt talude programmidega www.avatudtalud.ee/kulastajale.
• Riietu nii, et farmielu ja ilm Su tuju ei rikuks.
• Võta kaasa sularaha.
Loodame, et avatud talude päeval on ilmataat taaskord meie suur sõber!
Ajalugu
Avatud talude päevi on Eestis korraldatud alates 2012. aastast: esimesed kolm aastat Järvamaal kahe LEADER tegevusrühma eestvedamisel ning alates 2015. aastast maaeluministeeriumi eestvedamisel üle-eestilisena.
Avatud talude päev on olnud algusest saadik väga populaarne – viimastel aastatel on külastajatele avatud talusid/ettevõtteid olnud ligikaudu 300 ning igal aastal on kasvanud taludesse tehtav külastuste arv, mis 2020. aastal ületas 200 000 piiri. 2021. aastal oli avatud 299 talu/ettevõtmist, kuhu tehti üle 234 000 külastuse.
Lisainfo:
• Avatud talude veebileht www.avatudtalud.ee ning kindlasti jälgi ka sotsiaalmeediat.
• FB leht https://www.facebook.com/events/3412000880 58408/