
„See on nii lahe, kui palju on meie vallas ägedaid noortebände,“ rõõmustas Aruküla Kultuuriseltsi tegevjuht GARINA TOOMINGAS.
Möödunud reede õhtul, 14. veebruaril toimunud sõbrapäevapeol esinesid Aruküla rahvamaja parketisaali püsti pandud laval kuus Raasiku valla noortekollektiivi ning külalisesinejatena noored räpparid Kuusalust. Kokku andsid 7 bändi Arukülas täispika kontserdi, mida olid vaatamas-kuulamas-filmimas pereliikmed ja sõbrad. Oli ka neid, kes tulid lihtsalt kontserti nautima, lava ees näppu viskama ja tantsima.
Orkester, poiste- ja tüdrukutebändid Arukülast
Esimesena üles astunud Aruküla huvialakeskuse Pääsulind paar-kolm aastat tegutsenud orkestris mängisid Juhan Trumbi taktikepi all Mairo Trump, Kristofer Vaiksaar, Anne-Mai Adamberg, Gert-Kaarel Toomingas, Mihkel Viirsalu, Eliisabet Roosma, Tuuli Jürgenson ja akordioniste asendanud õpetaja Eve Vendt. Esitati neli lugu fonogrammi saatel, nii poplugusid kui džässisugemetega palu. Varem on esinenud oma kooli kontsertidel, ka Pääsulinnu juubelil eelmisel aastal.
Orkestris mängivad Pääsulinnu lõpuklassi õpilased ning vilistlased. Juhan Trump rääkis: „Pillimänguga on nagu võõrkeele oskusega, kui ei kasuta, läheb meelest ära. Kui tekib hirm selle ees, võib tulla minu õlale nutma, leian teile koha Pääsulinnu orkestris.“
Ta lisas, et orkester ongi selleks loodud, et Pääsulinnu lõpetanud noored saaksid pillimänguga edasi tegeleda: „Päris orkester see pole, pigem ansambel. Unistan, et see võiks olla suurem, sellepärast nimetan seda orkestriks ja keeldun nime muutmast. Suudame esineda ka ilma fonogrammita, kuid et saaks vahepeal ka kerget muusikat mängida, olen teinud ansambliseaded.“
Oma lavadebüüdi Karl-Erik Taukari looga „Seitsme tuule poole“ tegid Mustad Pantrid – vaid paar kuud koos harjutanud algkoolipoiste ansambel Arukülast. Bändis olid Kaspar Aleks Velling, Karmo Sassiad, Kristofer Pedai, Sten-Mikk Jürgenson, Joonas Loos, Aron Sepp, Eerik Kaur ja Robert Otsing.
Ka Musti Pantreid juhendav Juhan Trump ütles, et meelitas pilli mängima muusikakooli õpilased, lauljad kutsus Aruküla poistekoorist: „Kuna muusikakoolis on viimasel ajal poisse suhteliselt vähe, katsun nende seast siis välja noppida need, kes tõesti jaksavad ja jõuavad kõige muu kõrvalt ka sellega tegeleda.“
Muusikakooli 6. klassi tüdrukutebänd Kuu Pealt Kukkunud on samuti Arukülast. Nemad esitasid „Hea tuju laulu“. Kolmandat aastat tegutsevas bändis musitseerivad Saskia Vainsalu, Brigitta Puusta, Elerin Lind, Berit Traks, Kärt Sokolov ja Kadi Adamberg õpivad muusikakoolis ja alustasid bändina Juhan Trumbi käe all, praegu juhendab neid Pääsulinnu solfedžoõpetaja Liis-Marii Vendt.
New Heights ja Bubbles Raasikult
Pääsulinnu Raasiku filiaalis õpilastest loodud New Heightsi koosseisus olid koos laulja Kadri-Ann Eeriku ja trummar Kirke Loiguga laval bassi- ja bassimängijad Mairo Trump ja Kristofer Vaiksaar Arukülast. Ka New Heightsi juhendab Liis-Marii Vendt.
Raasiku teine bänd Bubbles on kolme tegutsemisaasta jooksul esinenud nii kohalikel pidudel kui ka Anija mõisa ja Kehra Põrgupõhja linnaosas volbripeol.
„Muusikakoolibänd tegi Pääsulinnu Raasiku filiaalis Liis-Marii Vendti juhendamisel instrumentaalpalu. Ühel päeval kutsusid, et tule laula meiega üks lugu. Läksin ja jäingi,“ sõnas solist Andra Allik.
Pille mängivad Eva-Marta Piibor, Merlin Mägi, Anna Belova ja Hardi Oras. Kuigi enamik tüdrukutest õpib nüüd juba Tallinnas ja Hardi Oras Kuusalus, tulevad nad kord nädalas Raasikule proovi. Nende repertuaar on eestikeelne, kuna eestikeelsed lood tõmbavad rahva paremini käima, sest tekstist saadakse aru. Esitatakse nii vanemaid kui uuemaid laule. Bändide ühiskontserdil esitati „Pärlipüüdjat“, „15 magamata ööd“.
„Selliseid esinemisi võiks olla rohkem, pole mõtet bändi teha, kui end näidata ei saa,“ märkis Merlin Mägi.
Aruküla staažikaim bänd Asteroidid
Raasiku vallast läksid viimasena lavale Asteroidid, kus mängivad 15-18aastased noormehed Arukülast: Mairo Trump, Kristofer Vaiksaar, Indrek Taras, Artur Sepp, Hendrik Nordheim Vilberg. Naissolisti Karolin Pedaid sel korral ei olnud, laulis bändi uus solist, Tallinna noormees Kaspar Potisepp, kes võeti sügisel kampa, et hakata tegema rocki- ja džässilugusid.
„Olime aastaid tagasi nagu täna need väikesed Mustad Pantrid – kui esines suurte poiste ansambel Pilvelõhkujad, tegime kaasesinejatena oma debüüdi ja innustusime. Ehk said nemad nüüd meie esinemisest indu,“ lausus Artur Sepp.
Asteroidid pani 6 aastat tagasi kokku Juhan Trump muusikakooli poistest ja hakkas neid juhendama. Nad on esitanud Smilersi, Trafficu, Terminaatori, ka Lenna ja Liis Lemsalu laule. Publikurohkeim esinemine oli Aruküla staadioni avamisel, mängitud on ka koolis, rahvamajas, jaanitulel, bwändide kokkusaamisel Raasikul.
Nüüd valivad bändikaaslased repertuaari juba ise, juhendaja aitab neile seadeid teha ning kui on vaja mõnd laulu kohandada või lihtsustada. Praegu on repertuaar eestikeelne, kuid Asteroidid soovivad hakata ka inglisekeelseid lugusid tegema. Maailmas ei löö eestikeelsete lugudega läbi, tõdevad nad.
Kuusalu räpparid Jozz ja Jack Shepherd
Viimasena astusid lavale räpparid Jozz ja Jack Shepherd ehk klassivennad Joosep Mürk ja Karl Jaco Daniel Kuusalu keskkooli 10. klassist. Neid olid toetamas pereliikmed ja sõbrad, kooliklaaslastest fännid Kuusalust. Karl Jaco Daniel esines detsembris noorte muusikafestivalil Kuusalus, Jozzi jaoks oli Arukülas räppimine esimene lavakogemus. Muusikat pole nad kumbki õppinud.
„Olen räppinud paar kuud, mul on Soundcloudis ainult üks lugu, aga sahtlisse olen väga palju kirjutanud. Luuletusi hakkasin varem tegema, mul on luulekogu pooleli. Vaatasin, kuidas Jaco räpib, arvasin, et saan ka sellega hakkama ning hakkasime koos tegema. Jaco teeb lõbusamaid lugusid, minu omad on ühiskonnakriitilisemad. Laval väga meeldis,“ rääkis Joosep Mürk.
Karl Jaco Daniel leidis, et kahekesi on laval mõnusam: „Vahepeal arvasin, et ma ikka ei taha siin esineda, hakkasi kõhklema. Aga kui lähed lavale ja näed publikut, kes kaasa elavad, närv kaob. Väga äge oli, kuidas publik kaasa laulis, ka väikesed lapsed filmisid ja laulsid.“
Arukülas esitasid noored räpparid ka oma esimese ühise, endi elust kõneleva laulu „Noored“, millele kumbki kirjutas oma salmiosa ning Joosep Mürk ka refrääni.