„Mõned väikesed vajavad suureks sirgumiseks rohkem tuge ja tähelepanu. Sellepärast avame meie esimese tasandusrühma,“ ütles Aruküla Rukkilille lasteaia direktor Marju Männiksaar reedel, 1. septembril lasteaia uue õppeaasta avaaktusel.
Pärast lasteaia-aasta pidulikku sissejuhatamist aulas kutsuti uue rühma esimesed lapsed koos emade-isadega Mooni rühma. Mullu valminud juurdeehituse käigus ehitati endisesse saali rühmaruumid väiksemat kollektiivi vajavatele lastele. Aasta aega oli seal sõimerühm, nüüd avati tasandusrühm logopeediliste probleemidega lastele.
„Siin rühmas hakkavad käima lapsed, kelle kõne vajab lisatuge ning siia suunatakse Rajaleidja otsusega. Seni on nad käinud Tallinnas spetsialistide juures, kuid nüüd saavad vähemalt kaks-kolm korda nädalas logopeedilist abi oma lasteaiast – lastega hakkavad lisaks õpetajatele tegelema rühma logopeed Pille Tina-Kuusik ja eripedagoog Katrin Priivits,“ selgitas Rukkilille õppealajuhataja Maiken Remlik.
Rühma õpetaja Ülle Eermann ja abiõpetaja Ülle Saem töötasid enne samas rühmas, aga sõimeealiste lastega. Enne tasandusrühma avamist tehti neile koolitusi ning käisid tutvumas ka Tallinnas ühe sarnase lasteaiarühmaga. Uues rühmas on nende hoole all eri vanuses lapsed, esialgu neli poissi, kõige noorem on kolmene ja vanim kuueaastane. Kõik nad käisid varem lasteaia tavarühmas, üks Raasiku, teised Aruküla lasteaias. Septembrikuu jooksul tuleb rühma ka kaks tüdrukut.
„Tasandusrühmas võib olla kuni 12 last, aga kui on võimalik, siis me rühma nii suureks ei kasvata,“ arvas Marju Männiksaar.
Maiken Remlik lisas, mida väiksem on rühm, seda rohkem on õpetajatel ja tugispetsialistidel aega iga lapsega individuaalseks tegelemiseks.
Lapsevanem Anna-Liisa Miilits rõõmustas, et enam ei pea pojaga Tallinna vahet sõitma, rühmas on kõik vajalikud tugispetsialistid olemas: „Kuna sellistest rühmadest on väga suur puudus, kartsin, kas üldse saame siia koha. Õnneks alustatakse hoopis väikese rühmaga.“
Kui tasandusrühmas käiva lapse kõne saab korda ja muid probleeme ei ole, võib ta naasta tavarühma.
„Kui kaua üks laps tasandusrühma jääb, on väga keeruline prognoosida, seda enam, et meile on see alles esmakordne kogemus,“ lausus direktor.
Aruküla lasteaias avatud tasandusrühm on Raasiku vallas esimene, kuid neid tekib Marju Männiksaare sõnul Eesti lasteaedadesse pidevalt juurde, nagu ka sobitusrühmi, kuna tuge vajavate laste arv pidevalt kasvab: „Kindlasti pole neid rühmi siiski piisavalt. Lisaks on lapsi, kelle toe vajadused on palju suuremad, kui tasandusrühmas on võimalik pakkuda. Tänu uue rühma avamisele on hakanud meieni järjest rohkem jõudma küsimused ja mured nendelt vanematelt, kelle lastele oleks vaja arendusrühma. Arendusrühmas võib olla kuni 7 last ja selle avamine on palju keerulisem. Praegu ei ole meil arendusrühma jaoks võimekust – pole vabu ruume ega spetsiaalset personali.“