
OÜ Tesron Ehitus taotleb lisaraha ja ehituse valmimistähtaja pikendamist.
Juuni alguses sõlmis Raasiku vallavalitsus OÜga Tesron Ehitus lepingu Aruküla Rukkilille lasteaia küttesüsteemide rekonstrueerimiseks ja juurdeehituse tegemiseks. Ehitushind selgus riigihankega, see on 1 079 606 eurot, valmimistähtajaks lepiti kokku 30. november.
Raasiku vallavolikogu 10. augusti istungil ütles vallavanem Andre Sepp, et ehitaja on esitanud ehitusmaterjalide kallinemise kohta kalkulatsiooni ning taotleb võrreldes esialgse hinnapakkumisega ligi 9 protsenti ehk 114 000 eurot lisaraha. Kuna materjalide tarneajad on ehitajast sõltumatult veninud, soovib Tesron Ehitus ka, et vallavalitsus pikendaks renoveerimise lepingujärgset tähtaega kolme kuu võrra.
Andre Sepp selgitas, et riigihange lasteaia küttesüsteemide renoveerija ja juurdeehituse ehitaja leidmiseks korraldati talvel ning pakkumised tuli esitada märtsis, kuid pärast seda on ehitusturul hinnad kõvasti tõusnud.
„Hangetes, mis on tehtud alates suve algusest, on pakkumised varasematega võrreldes juba 25-30 protsenti kallimad. Varem toimunud ehitushangetel osalenud ütlevad, et siis pakutud hindade eest praegu enam kvaliteetseid materjale ei saa,“ rääkis ta.
Vallavanema sõnul on ka Aruküla lasteaia ehitaja lisaraha taotluses kirjeldanud üksikasjalikult pakkumiseaegseid ja praeguseid hindu. Tesron Ehituse taotlust on kavas arutada vallavolikogu eelarve-, keskkonna- ja planeerimiskomisjoni järgmisel istungil, kas lisaraha eraldatakse või mitte, peab otsustama volikogu.
Soovi ehitustööde lõpp-tähtaega pikendada on lasteaia ehitaja põhjendanud materjalide tarnete venimisega, kõige suuremad tarneprobleemid on katusematerjalidega.
Uus küttesüsteem ja juurdeehitus
Aruküla lasteaia remonditööde käigus vahetatakse välja kogu maja küttesüsteemid ja veetorud ning ühekordsele tiivale ehitatakse peale teine korrus. Lisakorrusele tulevad suur saal aktuste pidamiseks ja sporditegevuseks, samuti muusikaklass, õpetajate tuba, logopeediruum, sanitaarruumid ja panipaigad.
Uuendatakse ka esimene korrus, kuhu jäävad pärast remonti alles direktori, majandusjuhataja, tegevusterapeudi, õmbleja, eripedagoogi ja tervishoiutöötaja kabinetid, köök ja pesula. Lasteaia senine saal ehitatakse ümber rühmaruumideks, sinna tuleb erivajadustega laste rühm kuni 12 lapsele. Praegune muusikaklass ja õpetajate tuba ehitatakse ümber rühmaks kuni 24 lapsele. Lasteaia köök ja juurdeehitus saavad ventilatsiooni, köögis ja trepikodades tehakse sanitaarremont.
Ehitajad alustasid töid juuli alguses, kui lasteaed jäi kollektiivpuhkusele. Nüüdseks on kogu majas radiaatorid vahetatud, kuid küttesüsteemiga veel ühendamata. Lasteaiatiivas, mis saab juurdeehituse, on tehtud lammutustöid, uut osa ehitama ei ole veel hakatud.
„Ehitaja ja ehitusjärelevalve, osaühingu P.P. Järelevalve esindaja kinnitusel ollakse muude töödega graafikus, märtsi alguseni on pikendust palutud just selle tõttu, et pole saadud katusekonstruktsiooni osi. Nendeta ei teatud töödega edasi minna,“ selgitas Andre Sepp.
Lasteaed jätkab tööd
Ehituse hanketingimustes oli, et lasteaed peab ka ehituse ajal saama töötada. Juulis oli kollektiivpuhkus.
„Ühekordse osa kabinettidest kolisime välja 17. juunil,“ ütles Rukkilille lasteaia direktor Karin Reiska.
Tema ja majandusjuhataja Helve Teino töölauad on remondi ajal liikumis- ja muusikaõpetaja töökabinetis.
Ajal, mil lasteaed oli suvepuhkusel, lõhkusid ehitajad välja vana küttesüsteemi ja asendasid kogu maja radiaatorid: „2. augustil me lapsi vastu võtta veel ei saanud, aga kõik meie töötajad, ka puhkusel olijad, tulid appi maja koristama.“
Lapsi hakati lasteaeda vastu võtma taas 3. augustist. Möödunud nädalast, 16. augustist töötavad kõik 11 rühma tavapäraselt.
Lasteaia õueala on praegu osaliselt piiratud, ehituse töömaa ülejäänud lasteaiast aedadega eraldatud. Ehitajaga on kokkulepe, et laste lõunaune ajal, päeval kella ühest kolmeni, müra ei tehta.
Kuna oma maja köök on remondis, töötavad kokad kõrval asuvas põhikoolis ning söök tuuakse lasteaeda termostega. Süüakse rühmaruumides nagu seni. Koolikööki saab lasteaed kasutada uue kooliaasta alguseni ehk 1. septembrini. Lasteaiapere edasiseks toitlustamiseks korraldas vallavalitsus riigihanke. Hanke võitja Pai Pagar peab lasteaeda sooja toiduga varustama kaks korda päevas, lõuna ja õhtuoote ajal. Hommikusöögi eest hoolitseb lasteaed. Majandusjuhataja Helve Teino sõnul putru nad pakkuda ei saa, selle valmistamiseks pole lasteaias praegu võimalusi, aga lapsed hommikusöögita kindlasti ei jää.
Karin Reiska kinnitas, et lapsevanemad on olnud mõistvad, kuigi küsitakse, millal juba ehitus valmis saab.
„Kui koridoride remont saaks valmis, siis muu meid nii palju ei segaks,“ lausus ta.
Aruküla lasteaed Rukkilill avati 1983. aastal. 1984-2010 oli osa ruume Aruküla kooli alg-
klasside kasutuses, 1994-2006 oli majas veel ambulatoorium, hiljem on seal tegutsenud ka perekeskus. Kuna lasteaiaealiste laste arv on järjest tõusnud, on vahepeal 4rühmaline lasteaed kasvanud 11rühmaliseks. Iga uue rühma avamise eel on ruume remonditud, kuid nii mahukat ehitustööd, kui tänavu, ei ole 37 aastat Rukkililles töötanud Karin Reiska sõnul varem olnud.