Anija vallavalitsus palus vallaelanikel vastata küsitlusele, millega sooviti teada saada, miks on osa valla tegelikest elanikest oma elukoha registreerinud teise omavalitsusse ning mis motiveeriks neid end koduvalla kodanikuks registreerima. Küsitlus oli anonüümne, vastata sai valla kodulehe kaudu.
Küsitlusele vastasid 81 inimest. Neist 73 ehk 90,1 protsenti kirjutasid, et elavad Anija vallas, 8 inimest ehk 9,9 protsenti vastasid, et nende tegelik elukoht ei asu Anija vallas.
Põhjusena, miks nad pole Anija valda registreeritud, kuigi seal elavad, nimetasid 22,1 protsenti ehk 15 vastanut, et on registreeritud Tallinnasse, sest sealne sissekirjutus tagab pealinnas tasuta ühistranspordi. 5,9 protsenti ehk 4 inimest vastasid, et on mujale registreeritud, sest seal on nende lapse lasteaia- või koolikoht. 7,4 protsenti ehk 5 inimest nimetasid muid põhjuseid: elatakse üürikorteris, perearst on mujal, saarele suvekoju sõitmine on sealse sissekirjutusega soodsam, Tallinnas on maamaks oluliselt kallim, seetõttu on sealt saadav kodualuse maa maksuvabastus suurem, Anija vallas pole maja veel valmis.
Mis motiveeriks sisse kirjutama?
Küsimusele, mis motiveeriks end Anija valla elanikuks registreerima, vastati erinevalt. Mõned tõid välja materiaalsed kaalutlused. Näiteks arvasid mitmed vastajad, et ilmselt motiveeriks, kui vallaelanikele pakutaks rohkem soodustusi, näiteks oleks soodsam Elroni rongipilet või kuukaart.
„Inimesele, kelle elukoht on registreeritud Anija vallas peaks võimaldama teenuseid, mis ei laiene neile, kes küll elavad siin, aga soodustusi saavad mujalt,“ oli ühes vastuses.
Üks inimene pakkus, et omavalitsus võiks toetada Tallinnas õppivaid mittetöötavaid üliõpilasi sõidukulude tasumisega. Ta põhjendas, et sõidukulude kokkuhoidmiseks on osa tudengeid praegu registreeritud pealinna sugulaste-tuttavate juurde.
„Inimene registreerib oma elukoha valda üldjuhul vaid siis, kui vajab valla teenuseid, näiteks lasteaiakohta või talvist teehooldust,“ oli ühes vastuses.
Teises toodi välja, kui pere lapsed käivad naabervalla lasteaias, mis on oma valla lasteaiale tunduvalt lähemal, võiks vald toetada muidu ülejõu käiva kohatasu maksmist. Motivaatorina nimetati ka suuremaid peretoetusi ning vallapoolset suuremat abi ja toetamist lastega, sealjuures erivajadusega lastega peredele.
Üks vastaja märkis, et mujale registreeritud inimeste koduteid ei peaks vald talvel hooldama, ning teine, et vald võiks noori peresid toetada kodu rajamisel, ehitada selleks üürimaju. Arvati ka, et ilmselt registreeriks mõnigi praegu Tallinna sissekirjutusega elanik end Anija valda, kui vallaelanikele mõeldud hüved kaaluksid üle pealinlastena saadava tasuta ühistranspordi.
Mõned vastajad kirjutasid, et registreeriksid end Anija valla kodanikuks, kui kohapeal oleks korraliku palgaga töökohti ega peaks enam Tallinnas tööl käima. Veel nimetati kindlat lasteaiakohta ning paremaid ühistranspordiühendusi Alavere ja Tallinna ning Alavere ja Kehra vahel, samuti ühistransporti teistest küladest, et pered ei peaks üleval pidama mitut autot. Mitmed vastajad nimetasid vajadust valgustatud kergliiklusteede järele, et lapsed saaksid ise kooli ja koju liikuda. „Praegu pole logistiliselt loogiline panna laps Kehra kooli, kui see tähendab, et ta peab pool aastat pimedal ajal taskulambiga autotee ääres kõndima,“ kirjutas üks vastaja, kes tõdes, et selle tõttu viib pealinna tööle sõites ka lapsed Tallinnasse kooli.
Üks inimene kirjutas, et registreeris end Anija vallast välja, sest elukohas puudub elektriühendus, kodutee on väga porine, sportimiseks puudub kergliiklustee. Teine vastanu lubas end vallast välja registreerida, kui Aegviitu hakatakse tegema kolearendusi ja „Nursipalu“.
Ühes vastuses märgiti, et potentsiaalseid kodanikke ei kõneta üldsõnaline jutt, et valda registreerimisega aitavad nad panustada kohalikku haridusse või hoida teid korras. Tema arvates tuleks lihtsalt ja selgelt välja tuua, mis kasu nad saavad, kui registreerivad end Anija valla kodanikuks.
Mõned vastajad kinnitasid, et neid pole vaja motiveerida, Anija vallas on hea elada ja nad on juba sinna registreeritud, sest tahavad oma maksurahaga koduvalda panustada.
Üks inimene kirjutas: „Ma jalutan kõnniteedel, vahel satun metsaradadele jalutama või talvel suusatama, külastan spordihoonet, rahvamaju – et see kõik oleks ka edaspidi võimalik, siis seni, kuni mu jalg Anija vallas tatsub, tulevad siia ka minu maksud.“
Elanikekampaania
Valla infospetsialist Lilja Piibeleht-Tarassov selgitas, et küsitlus viidi läbi ideekorjena elanikekampaania jaoks, sest soovitakse saada vallaelanike registrisse juurde uusi maksumaksjaid.
Anija vallavalitsusel on kavas vallakodaniku kampaania välja kuulutada novembri lõpus. Tänavune tuleb infospetsialisti sõnul sarnane kampaaniaga, nagu oli kaheksa aastat tagasi, kui Anija vallas elavate tublide inimeste esile toomise kaudu kutsuti end koduvalla elanikuks registreerima kõiki, kes seal elavad, kuid pole rahvastikuregistri järgi Anija valla kodanikud.
Tänavu loositakse kõigi kampaaniaperioodil Anija valda registreerunute vahel välja 3 auhinda – Coopi, Circle K ja Elroni 300eurosed kinkekaardid. Sama palju auhindu lähevad loosi ka kõigi seniste vallakodanike vahel.