Anija vallavalitsus otsustas möödunud nädalal anda EEE Transiro OÜ taotlusel välja projekteerimistingimused Linnakse külla ligi 95 hektari suurusele alale kuni 100megavatise võimsusega päikeseelektrijaama rajamiseks.
Taotlus projekteerimistingimuste saamiseks esitati vallavalitsusele mullu sügisel, kuid avaliku väljapaneku ajal esitasid kohalikud elanikud ühispöördumise. Nende peamine tingimus oli, et Linnakse kodude ja kinnistuteni viivate teede seisukord ei tohi päikesepargi rajamise tõttu halveneda ning ehitustegevuse ajal tuleb tagada võimalikult normaalne ja tasakaalustatud liikluskorraldus. 17. märtsil toimus arendaja ettepanekul Raasiku rahvamajas avalik koosolek, mille lõpuks jõudsid päikesepargi rajamisest huvitatud Taani ettevõtte European Energy ASi esindajad ja Linnakse külaelanikud Anija vallavalitsuse vahendusel kokkuleppele, millistel tingimustel on külarahvas nõus Koplisoo, Taga-Haavasalu ja Tagapõllu maaüksustele päikesepargi rajamisega.
„Arvan, et nüüd peaksid kõik olema rahul, arvestades, kui keeruliseks nõudmised vahepeal läksid. Põhiline muudatus võrreldes sügisel avalikul arutelul olnud projekteerimistingimuste eelnõuga puudutab külateid – elanike soovil hakkab päikesepargi ehituse ajal veokite liiklus toimuma ühe külatee kaudu, kuid arendajal tuleb pinnata kuni viimaste majapidamisteni küla läbivad mõlemad teed,“ ütles vallaarhitekt-planeeringuspetsialist Inga Vainu.
Kaiesoo tee, mille kaudu hakkavad päikesepargi ehitamise ajal sinna sõitma materjali vedavad veokid, tuleb teha korraliku aluspõhjaga, et tagada teele ka veoautode jaoks piisav kandevõime. Tee ehitusprojekt tuleb vallavalitsusele esitada enne päikesepargi ehitusloa taotlemist ning tee aluskonstruktsioon rajada enne päikesejaama ehituse alustamist. Kahekordselt pinnatud tee Kaiesoo tee algusest kuni viimase kinnistu sissesõiduteeni ehk ligi 1,7 kilomeetrit peab olema valmis enne päikesepargile kasutusloa taotlemist. Ka Kasesalu tee tuleb enne mustkatte alla viia viimase majapidamise sissesõiduteeni, see on umbes 1 kilomeeter. Päikesepargi ehituse ajal peab elanikele olema tagatud kodudesse autodega juurdepääs.
Enne ehitamise alustamist tuleb arendajal rajada ehituseaegse häiringu leevendamiseks päikesepargi ja lähima elamu vahele ligi 400 meetri ulatuses kahemeetrine kuusehekk.
Vallavalitsus lisas projekteerimistingimustesse veel, et päikesepargi ehitusprojektis tuleb käsitleda kopra elupaikade teemat, et tagada tasakaal maaparandussüsteemide toimimise ja kopra tegevuste vahel. Ulukite läbipääsemiseks tuleb kaaluda tarastamisest loobumist või tarastada ala väiksemate gruppidena.
„Neid tingimusi soovisid elanikud, kuid osa tulenevad keskkonnakaitselistest leevendusmeetmetest. Näiteks tuleb arendajal enne ehitusloa saamist tellida ekspertarvamus kaitsealuse linnuliigi väike-konnakotka kohta, sest läheduses on püsielupaik. Päikesepargi tarastamine väikeste gruppidena oli kogukonna soov, kuigi keskkonnakaitsest lähtuvalt on loomastikule ja linnustikule kasulikum, kui tarastatakse pigem suuremas ulatuses. Aga selle kohta tuleb teha nagunii eraldi analüüs,“ selgitas Inga Vainu.
Ta kinnitas, et projekteerimistingimused saadeti enne väljastamist veel Linnakse küla esindajatele üle vaatamiseks. Kui päikeseelektrijaama projekt valmis, tuleb see samuti kooskõlastada kõigi maaomanikega, kelle maad ehitus puudutab. Vallaarhitekti sõnul lubas arendaja, kui projekt olemas, tutvustatakse seda ka külarahvale.