PEETER KIVIMÄE sai Soome Valge Roosi ordeni

2373
PEETER KIVIMÄE hoiab käes silti, mis on muuseumis seinal – ühestki fondist ei ole tema muuseumi toetatud, abiraha on õnnestunud saada ürituste jaoks.

Poolteist aastat tagasi asutas PEETER KIVIMÄE Kuusalu vallas Näkiallika talus soomepoiste muuseumi.

Möödunud nädalal käis Näkiallika talu peremees Peeter Kivimäe Tallinnas Soome saatkonnas vastuvõtul, kus suursaadik Kristi Narinen andis talle Soome iseseisvuspäeva puhul üle presidendi Sauli Niinistö aumärgi – Soome Valge Roosi Rüütelkonna I järgu medali ja kuldristi.
„Tunnustus ehmatas mu ära ja võttis jalust nõrgaks,” lausus Peeter Kivimäe, kes on tegelenud soomepoiste materjali kogumisega 22 aastat, olnud Soome Sõjaveteranide Eesti Ühenduse juhatuse esimees 5 aastat.
Ta sõnas, et see on olnud pingeline ja töökas aeg, sest soomlased küsivad pidevalt meeste tervise kohta ning paluvad aruandlust. Iga kahe kuu tagant tuleb tal sõita Soome ning osaleda koosolekutel. Praeguseks on elus sadakond soomepoissi, kellest 70 elavad Eestis.
Poolteist aastat tagasi tegi Peeter Kivimäe oma Näkiallika talu ajaloomuuseumisse soomepoiste muuseumitoa, kuhu on kogunud hulgaliselt materjali Soome sõdade, sõjaväe, soomepoiste kohta. Vaatamiseks on ta pannud soomepoiste paraadmundri, raamatuid, pilte, esemeid.
Peeter Kivimäe, kelle isa ja kaks onu olid soomepoisid, lausus, et tema suur unistus on rajada Näkiallikale soomepoiste muuseumi tarbeks uus hoone: „Materjali, mida sinna panna, oleks palju. Võiks olla ka seminariruum, kus saaks anda noortele teadmisi ajaloost ja sõdadest, tänapäeva pingelises maailmas on see hädavajalik.”
Soomepoiste ühinguga on Peeter Kivimäe korraldanud Muuksi linnamäel Põhjatähe mälestusmärgi juures koristustalguid ning möödunud aastal soomepoiste ning nende pereliikmete kokkusaamise, kus tähistati 70 aasta möödumist soomepoiste tagasijõudmisest Eestisse.
Soomepoiste muuseumis on Peeter Kivimäel näiteks Soome sõjaväe jalgratas ning propeller, mis pärit 1944. aasta märtsipommitamise ajast – Tallinna pommitanud lennuk kukkus alla Kuusalu vallas Aru ja Kosu küla vahel.
Muuseumi looja sõnas, et ekskursioone käib Näkiallikal väga palju, nii noori kui vanu uudistajaid. Abitööjõudu pole ta palganud ning hoiab muuseumi korras oma perega: „Näkiallikal on veel vaba ruumi, kuid millegi uue ehitamine ja projekteerimine maksab päris palju.”

Eelmine artikkelKehra Snaipers on kaotanud järjest kolm mängu
Järgmine artikkelFilmilevisüsteemi muutus võib jätta maakohad uute filmideta