Kolmapäeval, 20. septembril Anija vallamajas toimunud valla külaesindajate ja vabaühenduste ümarlaual osalesid 19 inimest. Lisaks külavanematele, külaseltside, vallavolikogu ja vallavalitsuse esindajatele olid ümarlauda kutsutud ka piirkonna politseinikud ning päästekomando pealik.
Ida-Harju politseijaoskonna piirkonnavanem Ivo Roosimägi ja piirkonnapolitseinik Kristo Tamsalu rääkisid, milliste probleemidega on politseil tulnud viimasel ajal kõige rohkem tegeleda. Nad märkisid ka, et elukeskkonna turvalisus algab igaühest endast, seetõttu on oluline olla seadusekuulekas, kehtestatud eeskirju mitte rikkuda. Me kõik oleme kellelegi eeskujuks, rõhutasid politseinikud. Näiteks sõidukijuht, kellega koos reisivad lapsed, kujundab oma käitumisega ka laste tulevast liikluskäitumist.
Piirkonnapolitseinikud kõnelesid veel, et igasugustest rikkumistest tuleks anda teada politseile. Rikkumisest, mis vajab kohest sekkumist, tuleb anda teada häirekeskuse hädaabinumbrile 112 helistades. Probleemidest-rikkumistest, mis ei ole nii pakilised, saab politseinikke teavitada kirja teel.
Vallavalitsuse arendusjuht Janne Kallakmaa tutvustas siseministeeriumi ja sihtasutuse Kodanikuühiskonna Sihtkapital käivitatud kodanikuühiskonna innovatsioonifondi taotlusvooru. Tulenevalt julgeolekuolukorrast on tänavu fookuses elanikkonnakaitse ja selle võimekuse tõstmine kohalikul tasandil. Toetust on võimalik taotleda elanikkonnakaitse vajaduste väljaselgitamiseks mõeldud arutelude läbiviimiseks, kuid ka mõne teenuse või eksperthinnangu tellimiseks, trükisteks, inventari soetamiseks.
Iga kohaliku omavalitsuse kohta on maksimaalne toetussumma, mille piires on võimalus taotlusi esitada. Anija vallale on eraldatud 4132,11 eurot. Toetust saavad taotleda avalikes huvides tegutsevad mittetulundusühingud ja seltsingud kuni 30. novembrini kultuuriministeeriumi toetuste menetlemise infosüsteemi kaudu. Taotlusesse tuleb lisada toetuse kasutamise eesmärk ja seotus elanikkonnakaitsega, vajalik on ka omavalitsuse kinnituskiri.
Elanikkonnakaitse vajaduste väljaselgitamisse ja toetuse taotlemise koostamisse tuleb kaasata ka päästeameti esindaja. Ümarlauas osalenud Kehra päästekomando pealik Jaanus Jaago tegi ettepaneku korraldada elanikkonnakaitsest koosolek külavanematele, kes viiksid teema oma elanikeni. Seejärel saaks ühiselt otsustada, milliseid tegevusi oleks vaja elanikkonnakaitse alal edaspidi teha.
Voose külaseltsi juhatuse liige Tanel Talve ütles, et Voosel korraldati külakoosolek, kus räägiti kriisivalmidusest ning pärast seda otsustati külale osta generaator.
Ümarlauas lepiti kokku, et koostöös Kodukant Harjumaaga korraldatakse külavanematele ja teistele kogukonnaliidritele ning omavalitsuste esindajatele kokkusaamine päästeameti töötajatega. Kohtumise keskmes on kogukonna ja kohaliku omavalitsuse vaheline koostöö kriisideks valmistumisel. Arvati, et kokkusaamisele võiks kaasata ka Raasiku, Kuusalu ja Kose valla külade ja omavalitsuste esindajad.
Kultuurikeskuse juhataja Veiko Veiert tutvustas Anija valla kultuurikava 2024+ koostamise põhimõtteid ning kutsus kultuuriürituste korraldajaid üles lisama üritused internetilehele anijavallakultuur.ee, et vältida samale sihtgrupile mõeldud ürituste üheaegset toimumist.