Lauritsapäeva pidustuste osana tutvustas MTÜ Estlander muistsete eestlaste rahvuskombeid.
Ellujäämiskoolitusi korraldav ja keskkonnateadlikkuse tõstmisele pühendunud MTÜ Estlander kutsus kõiki huvilisi vaatama laupäeval, 6. augustil ohvririitust, mis tekitas nii mõneski huvi ning veidi ka hirmu – mida riitus endast kujutab.
Tegelikult riituse käigus kedagi ei ohverdatud ning samal ajal, kui Kuusalu kiriku õunaaias peeti lauritsapäeva taidluskontserti, oli MTÜ Estlander seltskond ümber Lauritsakivi, seljas muistsed rõivad – lõkkel küpsetati liha, veeretati lauluviisi ning mängiti pilli nii, nagu seda tegid muistsed eestlased.
Kaitseliitlane Erki Vaikre MTÜst Estlander lausus publikule, et väike etendus sai korraldatud seetõttu, et mitmed muistsed kombed, mis kunagi olid nii omased, on hakanud vaikselt ununema: „Aegade jooksul meile peale surutud režiimid pole eestlastele loomult omased. See on sundinud unustama tarkusi, mida meie esivanemad teadsid ja oskasid, et siin maanurgas aastatuhendeid ellu jääda.”
MTÜ liikmed rääkisid tulejumalast Lauritsast, keda eriti hästi teatakse Kuusalu kandis, tema järgi peetakse augustis ka lauritsapäeva. Kui legendid räägitud, õnnistati liha loitsusõnadega ning koguneti kivi ümber.”
Erki Vaikre: „Proovime taastada seda, mis võis kunagi ohvrikivide juures toimuda, et lepitust saada selle nähtamatu jõuga, mis meie elu kujundab – ükskõik, kuidas me seda jõudu ka ei nimetaks.”
Lauritsa kivi asub Kuusalu alevikus Peterburi maantee ääres künkal. Kivisse on raiutud rist ja käärid. Legend räägib, et kunagi olevat paganad seal kinni võtnud Roomast tuleva püha Laurentsiuse. Paganad lõiganud ta puruks ja kivil ära põletanud, luud ja riided olevat kristlased pannud Kuusalu kiriku alusmüürisse.