SANNA TURU Perilast kasvatab raskeveohobuseid ja ponisid

4331

Lendermäe talus on 31 hobust.


Lendermäe talu perenaine SANNA TURU raskeveohobustega.

„Tulime siia esimest korda südatalvel, väljas oli 25 kraadi külma – otsisime mehe ja imikust lapsega võimalust kolida Tallinnast maale. Eelmised elanikud vaatasid meid nagu imeloomi, nemad pidasid talu liiga suureks, meile see sobis,“ jutustas Lendermäe talu perenaine Sanna Turu, kuidas ta 2003. aastal Perilasse elama tuli.

Esimese hobuse võttis ta kaks aastat hiljem. Maja ees oleval suurel maatükil kippus hein rinnuni kasvama ja Sanna Turu mõtles, et peaks hakkama hobuseid või lambaid kasvatama. Ta leidis lehest kuulutuse, et müüakse tori hobust.

„Oli väga suur, jõuline, karvane loom, tõsiselt mehine hobune. Kui passi vaatasin, siis selgus, et tori hobuse asemel oli tegu eesti raskeveohobusega. Mõtlesin, et see loom tuleb minuga kaasa ja nii see läks,“ rääkis ta.

Hobusearetust peab ta omamoodi sõltuvuseks: kes kord juba hobuse võtnud, see ühega ei piirdu. Praegu on tal 19 raskeveohobust, suurema osa müüb varssadena ära.

Eesti raskeveohobune on kohalikest hobusetõugudest kõige haruldasem ja väljasuremis­ohus. Kokku on neid umbes 350. Varem olid põhiliselt vaid Eestis, kuid nüüd on mitukümmend jõudnud Lendermäe perenaise eestvedamisel ka Soome. Raskeveohobuseid tänapäeval töötegemiseks eriti ei kasutata.

„Mina kasvatan neid aretuse eesmärgil. Korra tõime ühega metsast küttepuudeks palke. Raskeveohobuseid saab ratsastada, panna vankrit vedama ja kasutada turisminduses,“ rääkis Sanna Turu.

Avas ponikooli
Lisaks raskeveohobustele kasvab Lendermäe talus 12 poni. Sel kevadel avas Sanna Turu ponikooli, kus lapsed saavad õppida ratsutama. Mõte tuli sellest, et Lendermäe perenaise laps tahtis õppida ratsutama.

„Viisin lapse kodulähedasse ratsatalli õppima, aga ei jäänud sealsete lastele mõeldud õppehobuste kvaliteediga rahule,“ jutustas ta.

Ponid on tema sõnul väikesed ja sobivad lastele hästi ning nendega on turvalisem kui suurte hobustega. Lapsed ei õpi mitte ainult ratsutama, vaid ka hobuste eest hoolitsema ja nendega tegelema.

Praegu käib trennis 19 last, kellest noorim 6- ja vanim 12aastane. Enamik on Raasiku vallast, aga ka Jänedalt ja Keilast. Õpetamas käib treener, ehkki Lendermäe perenaine on ka ise ratsutamisega tegelenud.

„Olen küll ratsutanud, aga õpetada ma ei oska. Usaldan selle ülesande professionaalile,“ ütles ta.

Lendermäe talu sai viimasest Leaderi voorust toetust 5290 eurot ponikooli talli projekteerimiseks. Talli loodab perenaine valmis saada 2014. aastaks. Praegu on hobused ja ponid aastaringselt väljas.

„Külma taluvad hobused hästi, katame nad tekkidega, kuid parem oleks nad pärast trenni siiski talli viia,“ selgitas Lendermäe perenaine.

Ta lisas, et tall peab olema õigesti projekteeritud, vastasel korral võib see hobuste tervisele kahjulik olla.

Raskeveohobuste päev
Möödunud laupäeval korraldas Sanna Turu Lendermäe talus üle-eestilist raskeveohobuste päeva. 18. korda toimuv näitus oli Harjumaal esmakordselt.
Kohale oli toodud 20 raskeveohobust, kaugemad Võrumaalt ja Soomest. Publik sai ülevaate nii rakendi­spordist, uuenduslikest võimalustest hobusega tööd teha kui ka ratsademonstratsiooni. Rõõmu pakkusid hobusega köievedu ja Jänku-Juss. Programm lõpetati maksimaalveo demonstratsiooniga, mille käigus raskeveohobune Ere liigutas kelgul killustikukotte, mis on võrdne umbes 16tonnise käru tõmbamisega.

Eelmine artikkelRaasikul rünnati meesterahvast
Järgmine artikkelKuusalu ja Sipoo vald tähistasid 20. sõprusaastat