
Möödunud reedel, 10. detsembril Anija vallas käinud minister kohtus Kehras vallajuhtidega.
Keskkonnaminister Erki Savisaar kohtus Anija vallamajas volikogu esimehe Jaanus Kalevi, vallavanem Riivo Noore ning Tanel Talvega, kellega olid kolleegid riigikogu eelmises koosseisus ja kuulusid lairibavõrgu toetusrühma.
Minister oli Kehras vallajuhtide kutsel. „Soovisime temaga rääkida mitmel teemal, selgitada kohaliku omavalitsuse seisukohti,“ sõnas Riivo Noor.
Ühe teemana oli kohtumisel kõne all jäätmekäitlus: „Pakkusime, kuidas võiks see meie arvates olla korraldatud. Näeme jäätmekäitluse tulevikku suuremas kohapealses sorteerimises, mida rohkem prügi liigiti kogutakse, seda soodsam on elanikele selle äraandmine.“
Vallavanem märkis, et praegu saab Keskkonnainvesteeringute Keskuselt toetust taotleda vaid biolagunevate jäätmete sorteerimisega seonduvale, muude jäätmete liigiti kogumist väga ei toetata.
„Andsime ministrile edasi palve ja soovitasime, et KIKi järgmistest toetusmeetmetest saaks kindlasti toetust ka süvamahutite soetamiseks. Soovime oma kortermajade juurde teha süvamahutite kogumisboksid. Sellega motiveerime inimesed prügi rohkem liigiti koguma ning linnapilt muutub kenamaks.“
Valla jaoks teise olulise teemana kõneldi Erki Savisaarega riigipoolse elamumaade eraldamisest omavalitsusele.
„Arutasime, kas omavalitsustel on üldse mõtet riigilt elamumaad küsida või millisel juhul oleks see mõistlik,“ sõnas Riivo Noor.
Vallajuhid uurisid veel, kas Kehra jõe või muude veekogude korrashoidmiseks ja puhastamiseks on lootus saada ministeeriumist või KIKi kaudu rahalist toetust.
Ühe suurema teemana oli kõne all lairibavõrgu ehk kiire interneti rajamise võimekus ja võimalused, kas ja kuidas saavad kohalikud omavalitsused selle tegemisel riigile abiks olla.
Erki Savisaar märkis, et niinimetatud viimase miili rajamine on väga vajalik meede maapiirkondade väärtustamisel ja inimeste elukvaliteedi tõstmisel. Ta kommenteeris Sõnumitoojale, et lairibavõrgu väljaehitamisel on riik teinud kindlasti vigu, kuid neist tuleb õppida: „Oluline on leida lahendus igale majapidamisele ja kinnistule. Loomulikult soovin ka mina, et kõik valmiks nüüd ja kohe, aga arendus käib just selles tempos, kuidas võrgu ehitajad, teenuse pakkujad ning maaomanikud saavutavad kokkuleppeid. Selleks, et kiire internet jõuaks igasse majapidamisse, peavad panustama nii riik, kohalik omavalitsus, võrguettevõtja, teenusepakkuja kui ka kinnistu omanik ja tarbija. Ainult ühiselt pingutades on võimalik jõuda teenuse iga vajajani suures linnas, endises kolhoosikeskuses või metsatalus. See ei pea igal juhul olema optiline kaabel, kuid lahendus, mis võimaldab luua võimaluse 1GBse ühenduse.“
Vallavanema hinnangul oli kohtumine väga asjalik ja konstruktiivne: „Me ei oodanud ministrilt mingeid lubadusi, kuid saime edasi anda omavalitsusepoolsed seisukohad ja ettepanekud.“
Keskkonnaminister kinnitas, et lahkus Anija vallast positiivsete muljetega: „Sain tutvuda ja süveneda Anija valla tegemistesse ja probleemidesse, millest osa kuulub just keskkonnaministri töövaldkonda. Hakkajate vallajuhtidega on alati hea koostööd teha.“
Minister oli Anija vallas kaks tundi, pärast kohtumist vallamajas käidi ühisel lõunal Anija mõisas.