Vabariigi valitsuse otsust ootamata saatis Anija vallavalitsus kõik koolid distantsõppele, suleti Aegviidu lasteaed, rahvamajad, spordihooned ja noortekeskused.
Eelmise nädala lõpust on Anija vald Covid-19 nakatumisnäidu statistika tabelis esimesel kohal. Anija vallas oli esmaspäevase seisuga 100 000 elaniku kohta nakatumisnäit 3700, teisipäeval 3860. See tähendab, et viimase kahe nädala jooksul on iga 1000 vallaelaniku kohta positiivse koroonatesti tulemuse saanud 38 ehk iga 26. elanik. Eesti keskmine nakatumisnäit 100 000 elaniku kohta on 1336.
Esmaspäeva õhtul teatas vabariigi valitsus, et Covid-19 viiruse kiire leviku tõttu pannakse kogu Eesti vähemalt kuuks ajaks sisuliselt lukku.
Anija vallas hakkas koroonaviirus jõudsalt levima veebruari keskel. Möödunud reedel otsustas vallavalitsus kooliga nõu pidades jätta Kehra gümnaasiumis ka algklassid veel nädalaks distantsõppele. Esmaspäeva, 8. märtsi hommikul kogunes vallavalitsus taas ja otsustas viia alates 9. märtsist kuni 28. märtsini distantsõppele valla kõik üldhariduskoolid ehk lisaks Kehra gümnaasiumile ka Alavere põhikooli ja Aegviidu kooli, samuti Kehra kunstidekooli. Lubatud on vaid individuaalõpe õpiabi vajavatele lastele.
Rahvamajadel tuleb 31. märtsini ära jätta kõik planeeritud huviringid ja huvitegevused nii sise- kui välitingimustes, Anija Valla Spordimaailmal sulgeda kõik spordihooned ja jõusaalid. Kehras on lubatud vaid kontaktivaba suuskade-uiskude laenutus ja esindusmeeskonna treeningud. Raamatukogud saavad jätkata vaid kontaktivaba laenutust, noortekeskused suhelda noortega sidevahendite ja sotsiaalmeedia kaudu.
Kuna eelmisel nädalal jõudis viirus ka Aegviidu Mesitaru lasteaeda, esmaspäevaks olid kaks rühma suletud ning lapsed ja õpetajad jäänud lähikontaktsetena isolatsiooni, otsustas vallavalitsus lasteaia teisipäevast, 9. märtsist kuni 19. märtsini sulgeda, vajadusel seda pikendatakse. Kolme ülejäänud lasteaia lapsevanematele saatis vallavanem kirja palvega, kel vähegi võimalik, hoidku lapsi kodus, ärgu viigu lasteaeda.
Riivo Noore sõnul on see kõik, mida kohalik omavalitsus saab koroonaviiruse leviku ohjamiseks teha. Nakatunute ja lähikontaktsete isolatsioonis püsimist omavalitsus kontrollida ei saa, kuna andmeid, kes ja kus on koroonapositiivsed, neile ei anta.
Kehra tervisekeskuse perearstid ülekoormatud
„Oleme justkui koroonasekretärid, mitte õed ega arstid. Kõned, nõustamine, dokumentide vormistamine, ravilood, teatised, analüüsid, saatekirjad, vastused. Seda kõike on nii palju, et varsti ei suuda enam jälgida,“ tõdes Kehra tervisekeskuse perearst Maire Post.
Tervisekeskuse telefonid helisevad lakkamatult, inimesed kurdavad, et ei pääse liinile, alles seitsmendal korral õnnestub. Enamikul helistajatel on sama mure, neil on haigussümptomid või on nad koroonapositiivse lähikontaktsed. Perearst kirjutab saatekirja, saadab testima. Vastused on Maire Posti sõnul peaaegu kõik positiivsed, osa inimesi on asümptoomsed ehk ilma haiguse sümptomiteta. Palju on neid, kelle esimene koroonatest on negatiivne, kuid nädal hiljem selgub, et inimene on siiski nakatunud. Üha vähem teatakse, kust on nakkus saadud. Koroonapositiivseid on kogu vallas, raskemate juhtumitega patsiendid on viidud haiglasse, need ei ole vaid pensioniealised.
„Vältige seltskondi, pole vaja pidada sünnipäevi ega lastega vanaemade juures käia. Kuulake, mis teadlased räägivad, teadusnõukojast tuleb adekvaatne informatsioon,“ soovitas Maire Post.
AstraZeneca vaktsiini on Anija valla arstid saanud kaks korda 100 doosi, seda on Kehras ja Aegviidus süstitud kooli- ja lasteaiaõpetajatele, järgmisena süstitakse sotsiaalvaldkonna töötajaid: „Paljud on jäänud ootele, kuna on juba haiged või lähikontaktsed. Kappi midagi seisma ei jäta, teeme need vaktsiinid oma patsientidele. Pakume riskirühmale, kui keelduvad, ka teistele.“
Sel nädalal loodavad Anija valla arstid saada 100 doosi AstraZeneca ja järgmisel nädalal 120 doosi Pfizer/Biontech vaktsiini. Enne ühelegi inimesele ei helistata ega kutsuta süstima, kui on kindel, et vaktsiin kohal.
„Kurb on, et kõik muu arstitöö peaaegu seisab. Valu ja haiguste ägenemistega patsiente võtame ikka vastu, kuid plaaniliseks raviks aega ei ole, iga pea- või põlvevaluga pole mõtet tulla,“ märkis Maire Post.
Raasiku vald
„Aruküla lasteaias on üks rühm suletud, mujal on üksikuid nakatumisi,“ lausus vallavanem Andre Sepp esmaspäeval.
Aruküla perearst Helgi Vain ütles esmaspäeval, et praegu saadakse veel hakkama, palju on telefonitööd: „Kes helistab, saadame testima. Täna kirjutasime 14 saatekirja. Kel on nakatumisest juba palju möödas, helistame ja küsime, kas võime haiguslood ära lõpetada. Inimesed, kes on tervenenud, võiksid ise meile teada anda, siis saame haigusloo lõpetada ja ametlikult terveks tunnistada. Uutest nakatunutest osa helistavad meile, kes päeva jooksul ei helista, nendega võtame ise ühendust. Praegu veel jõuame.“
Arsti sõnul saadakse nakkus peamiselt pereringis, ka lapsed haigestuvad, kuigi põevad kergemini. Helgi Vainu patsientide seas on neidki, kes vajanud haiglaravi: „Inimesed on juba nii targad, et on apteegist ostnud pulssoksümeetri, millega mõõdavad hapniku taset veres, ja teavad, millal kutsuda kiirabi.“
AstraZeneca vaktsiini on Arukülas süstitud kooliõpetajatele ja lasteaiatöötajaile. Osa neist oli möödunud nädalal isolatsioonis, vaktsineerima kutsuti ka sotsiaal- ja koduhooldustöötajad, omastehooldajad. Nädala lõpus on tulemas järgmised 100 doosi, sellega hakatakse vaktsineerima riskirühmi. Nende asemel, kes kohale ei tule, saavad vaktsiini teised soovijad. Järgmisel nädalal peaks Arukülla jõudma ka 30 doosi eakatele mõeldud Pfizeri vaktsiini.
Kuusalu vald ja Loksa
Kuusalu valla perearst Susanna Kari teatas esmaspäeval, et valla koolide ja lasteaedade töötajad, Kuusalu Hoolela personal ja kliendid on vaktsineeritud, kokku kulus 200 doosi AstraZeneca vaktsiini. Lisaks saadi 100 doosi ning alustati riskirühmade, ka valla sotsiaaltöötajate vaktsineerimist. Lootus on saada sel nädalal Kuusallu veel 100 doosi. Perearst kommenteeris, et vaktsineerimist soovivad paljud ning ta palub kirjutada, kes tahab kaitsesüsti Covid-19 vastu.
Pfizer-vaktsiini on kahel korral saadud 72 doosi, vaktsineeriti Valkla Kodus ning alustati 80aastaste ja vanemate kaitseüstimisega. Ülejärgmisel nädalal on oodata veel 60 doosi.
Kui varem oli riskirühmadesse kuuluvate patsientide seas rohkem vaktsineerimisest keeldunuid, siis mida suuremaks on läinud nakatunute arvud, seda enam ollakse kaitsesüstimisest huvitatud, sõnas tohter.
Loksa perearsti Mall Idavainu patsientidest paljud on samuti Kuusalu valla elanikud. Alates käesoleva aasta algusest on talle kohtu otsusega üle antud ka Loksa endise perearsti Tatjana Nugise patsientide nimistu, mida kaks aastat pidas perearst Susanna Kari. Loksa linn esitas kohtule kaebuse terviseameti peale, et ei leidnud Loksale kolmandat perearsti ning osad Loksa elanikud pidid hakkama arsti juurde sõitma Kuusallu.
Perearst Mall Idavainu pereõed on AstraZeneca vaktsiiniga vaktsineerinud Loksa kooli ja lasteaia töötajad, ka nooremate riskirühmade patsiente. Kokku on saadud 200 doosi. Õed helistavad ja kutsuvad vaktsineerima. Kel on soovi vaktsineerida, palutakse helistada registratuuri telefoninumbril.
Pfizeri vaktsiini 42 doosi said vanemad patsiendid, käesoleval nädalal on kordussüstimine. Järgmisel nädalal on oodata veel 60 doosi Pfizeri vaktsiini.
Loksa perearsti Tatjana Proskurina pereõde Ljudmila Kuljuhhina rääkis, et lähiajal tuleb 100 doosi AstraZeneca vaktsiini, millega vaktsineeritakse noorema riskirühma patsiente. Ka antakse perearstile 36 doosi Pfizer vaktsiini, vaktsineerima kutsutakse 70aastased ja vanemad patsiendid.
Pereõde tõdes, et haigeid ja lähikontaktseid on palju. Suur osa tööpäevast kulub telefonikõnedele – helistavad haigestunud ning pereõde helistab koroonaviirusesse nakatunutele üle päeva ja uurib, kuidas neil läheb.