INGELDRIN AUG,
vabatahtlik merepäästja
Tahaksin minagi rääkida hoopis muust. Käesoleval naistepäeva nädalal näiteks sellest, kuidas kommertsliku lillede-šokolaadi kinkimise asemel tähistada seda päeva mõtestatult ja naisi päriselt võimestavalt. See idee jääb järgmiseks korraks, sest olgu meil mistahes tähtpäevad kalendris, üks globaalne jama mõjutab kogu me toimimist.
Koroonaviiruse pandeemia on põhjustanud globaalse kriisi, millel on mõju igale inimesele isiklikult, aga laiemalt ka kõigile majandussektoritele. Kõige rohkem on kannatanud need valdkonnad, mis on viiruse leviku tõkestamiseks seatud piirangutest enim mõjutatud – majutus, toitlustus, reisisektor, meelelahutus. Aga tegelikult on olukord täbar kõikjal, alates haridusest tervishoiuni.
Kriisi mõju majandusele on niivõrd mitmetahuline: haigestunud ja eneseisolatsioonis inimesed ei tööta ega loo väärtust tavapärasel viisil, viirusega võitlemiseks seatud piirangud takistavad majanduse toimimist ning kriisi tõttu tekkinud ebakindlus mõjutab inimeste, ettevõtete ja valitsuste käitumist praegu ja tulevikus.
On vale loota, et pandeemia kaob sama kiiresti, nagu tekkis, ja elu pöördub endisele rajale. Pigem on see kaasa toonud püsivad muutused ning maailm on liikunud varasemast erinevale arengurajale.
Tõenäoliselt ei kiida me kunagi enam oma tatise ninaga ja köhatavat kolleegi vapruse eest, kui ta on otsustanud tööle tulla. Uus normaalsus on ta pikema jututa koju paranema saata. Me ei vaata enam kunagi veidralt näomaski kandvat hiina turisti. Pigem loodame, et turistide grupid taas meie kodumaad avastama saavad tulla; võimalik, et viiruste ajal on näomaski kandmise tava ka eestlaste hulgas tulnud, et jääda. Suure tõenäosusega taastatakse vaba reisimise võimalus riikide vahel vaid vaktsineerimispassi alusel ning on möödas ajad, kui piisab isikutunnistusest ja lennupiletist, et kohver pakkida ja reisisoov realiseerida.
Vaktsineerimisotsus on meie sügavalt isiklik valik. Oleme aga seisus, kus igal kodanikul tuleb võtta vastutus. Vastutus on aktsepteerimine, et sinagi oled pandeemia nii ulatusliku tõusu põhjus kui ka lahendus.
Vaktsineerima minnes aitad tõhusalt kaasa, et saaksime naasta veidi küll jäädavalt muutunud, aga siiski normaalse elukorralduse juurde. Et sinu laps või lapselaps saaks taas tavapärasel viisil kooli ja sõpradele külla nagu viimati aasta tagasi; tuttav meditsiinitöötaja lubada endale ometi kord puhkust; sõber, kes teenib leiba turismi- või meelelahutussektoris, oma armastatud ametit edasi pidada.
Ka veendunud vaktsiinivastane mõelgu eelnenud näidetele. Kui need argumendid jäävad lahjaks, siis võib mõelda ka vähihaige sugulase või sõbra peale. Samal ajal, kui sina seisad oma vabaduse eest mitte vaktsineerida, seisad sa ka vähihaige ja tema plaanilise ravi vahel, sest voodikohad on täitunud koroonahaigetega ning abivajajad jäävad plaanilise ravita ja võivad surra.
Usaldame teadlasi, kes kinnitavad, et koroona võimaliku läbipõdemisega kaasnevad palju suuremad püsivate tüsistuste riskid kui vaktsineerimisega. Arutelud teemal, kelle süül on olukord nii raskeks muutunud, kas mask ikka kaitseb, kas liikumispiirang minu õigusi riivab, meid ei aita. Võtame vastutuse, et oleme igaüks oluline osa lahendusest – kanname maski ning laseme end vaktsineerida, seda kohe esimesel kutsel.