
Laupäeval toimunud talgutel püstitati Anija mõisa parki puidust aiamaja, milles hakatakse pakkuma api- ehk mesilasteraapiat.
Anija mõisa programmijuht Kadri Raudkivi rääkis, et idee viskas paar aastat tagasi õhku Kehra külas Mardi talus elav mesinik Heiki Kruusalu, kellega mõisa seob pikem koostöö – mõisapargis on tema 8 mesitaru, sealt kogutud mett müüakse suveniirina mõisa kingipoes.
„Eestis on apiteraapia väga vähe levinud. Heiki Kruusalu on mesinikuna sellega rohkem kokku puutunud. Leedus, Ukrainas, Sloveenias on see väga tuntud,“ ütles Kadri Raudkivi.
Mesilasteraapia majade välisseinas on mesitarud ning mesilaste tekitatud suminal, kergel vibratsioonil ning taruõhul ja -lõhnal on majas viibivatele inimestele teraapiline mõju. Sumin mõjub lõõgastavalt ja antidepressiivselt, taruõhk sobib inhalatsiooniks, mesilaste tiivavibutustest tulev heli tekitab mikrovibratsiooni, mil on vibromassaaži toime. Apiteraapia parandab ka immuunsüsteemi ja vereringet, aitab nii kõrge kui madala vererõhu korral.
Kadri Raudkivi sõnul tundus idee põnev ja väga sobiv täiendama Anija mõisapargi õpperada „Meelte ja kogemuste tee“: „Heiki Kruusalu jaoks on huvitav väljakutse see, et mesilasperede hooldamine apiteraapia majades on tavapärasest erinev, seal ei saa peredel lasta kasvada nii suureks nagu tavalistes tarudes. Kuna Heiki on ka Ida-Harju mesindusklubi eestvedaja, saab ta meie teraapiamaja mesilastega tegeledes seda ka Eesti teistele mesinikele tutvustada ja neile kogemusi jagada.“
Mesilasteraapia maja rajamiseks kirjutas sihtasutus Anija Mõisa Haldus koostöös Mardi taluga rahataotlusprojekti Ida-Harju Koostöökoja taotlusvooru. Leader programmist toetati maja ostmist ja sisustamist ning mesilasteraapiat tutvustavate koolituste ja infopäevade korraldamist 7729,99 euroga.
Mesilasteraapiaks osteti aiamaja. 14 ruutmeetri suurusesse aiamajja pannakse kahele poole seinte äärde lavatsid, mesilased pääsevad seintesse tehtud avauste kaudu lavatsite alla sumisema ja teraapilist lõhna levitama. Vahetut kontakti mesilastega ei toimu. Lamamisvoodi ning mesilaste vahel on ohutuskiht, mis takistab mesilasi majja pääsemast ega lase neil nõelata.
Laupäeval toimunud talgutel osalesid Anija mõisa töötajad ja Ida-Harju mesindusklubi liikmed, kokku 20 inimest. Lisaks teraapiamaja püstitamisele puhastati selle ümbrus võsast ja okstest, korrastati ka majakeseni viiv õpperada. Kõigile abilistele korraldab Anija mõis tänuürituse.
Teraapiamaja püstitati inglise pargi ossa, niiöelda metsikusse parki, et asuks võimalikult looduse rüpes.
„See on „Meelte ja kogemuste tee“ õpperaja ääres, integreerime selle õpperaja osaks,“ lausus Kadri Raudkivi.
Lisaks apiteraapiale hakatakse pakkuma massaažiteenust: „Aiamaja valides arvestasime, et sinna mahuks ka massaažilaud. Teenust hakkavad pakkuma mõisa käsitöökambris toimetavad koostööpartnerid, kes on läbinud vastavad koolitused. Mesilasteraapia majas on võimalik läbi viia ka meega seotud töötubasid. Näiteks looduskosmeetikast, kus baas-ainena kasutatakse mett, või erilises kärjetehnikas keraamikatöötube.“
Külastajaid hakkab mesilasteraapia maja vastu võtma pärast seda, kui ka mesilastarud ja mesilased kohal. Mõisa programmijuht ütles, et see on plaanis maikuus. Aeg teraapiaseansiks tuleb eelnevalt broneerida.
Mesilasteraapiat on kavas tutvustada 2. juulil, kui Anija mõisas on taas eelmisel suvel esmakordselt toimunud mesinduse- ja meepäev, misKadri Raudkivi sõnul saab nüüd igasuviseseks traditsiooniks.