
Anija vallavalitsus algatas Kaunissaare küla Pihlaka maaüksuse detailplaneeringu ning keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH). Seda taotles KC Energy OÜ, kes soovib kinnistule püstitada kuni 5 megavatise võimsusega tuuliku. Selle kõrvale ehitab ettevõte Eesti üht suurimat, 52,5 megavatise võimsusega päikeseparki.
KC Energy OÜ tegevjuht Mihkel Loorits selgitas, kuna sügisel ja öisel ajal päikeseenergiat toota ei saa, otsitakse lisavariante energia tootmiseks: „Soovime katsetada tehnoloogiat panna päike ja tuul koos elektrit tootma. Kõige mõistlikum on teha seda ühe tuulikuga. Detailplaneering ja keskkonnamõjude hindamine annavad vastuse, kas selle püstitamine sinna on võimalik.“
Elektri tootmiseks kavandatakse hübriidlahendust, süsteem ise jälgib, et liitumispunktis ei tekiks ülekoormust: „Kui on näiteks viiemegavatine päikesepark ja viiemegavatine tuulik, siis nii suure tuuleenergia tootmise ajaks lülitatakse päikesepaneelid automaatselt välja.“
Detailplaneering ja keskkonnamõju strateegiline hindamine algatati 22 hektari suurusele alale, sellest tuuliku eeldatav krunt on 4 hektarit. Kuna tegu on väärtusliku põllumaaga, tuleb tuulik kavandada põllumassiivi serva. Kehra kortermajadest jääb see umbes 1,5 kilomeetri kaugusele. Tuuliku maksimaalne kõrgus määratakse planeeringuga, kavandatav kõrgus on kuni 250 meetrit.
Planeeringu koostamise ja keskkonnamõjude hindamise käigus on vaja tellida uuringud tuuliku töötamisega kaasneda võivate häiringute kohta.
„Näiteks mürauuringud, 3D vaadetega visuaalne analüüs, varju-uuringud ehk kui kaugele heidab tuulik varje, kas need ulatuvad Kehra elumajadeni ja mis kellaegadel,“ lausus Anija valla arhitekt-planeeringuspetsialist Inga Vainu.
Ta kinnitas, et KSHs analüüsitakse kõiki kaasneda võivaid mõjusid valdkondade kaupa ning pärast seda koostatakse esialgne eskiis. Tulemused avalikustatakse ja siis on kõigil võimalik arvamust avaldada.