„Vana kool uues kuues,“ märkis Anija vallavanem RIIVO NOOR pühapäeval, mil Alavere koolimaja oli kõigile uudistamiseks avatud.
Alavere põhikooli direktor Renna Reisi kinnitas paar päeva enne uue õppeaasta algust, et on väga rahul kõigega, mida ehitajad koolis on teinud.
„Oleme saanud ühe väärika hoone, mida võib julgelt näidata ka väliskülalistele. Mis siis, et kusagilt on mõni liist veel puudu, see saab tehtud ja igal juhul me alustame siin 1. septembrist õppetööd,“ ütles ta.
Mullu novembrist kestnud renoveerimistööde käigus soojustati 1988. aastal avatud koolimaja fassaad, ehitati ventilatsioon, uued kütte-, vee- ja kanalisatsiooni- ning elektrisüsteemid, tehti siseviimistlustööd.
Renoveerimise tulemusena saab koolimaja C-klassi energiamärgise.
Koolimaja renoveerinud Revin Grupi projektijuht, Alavere põhikooli vilistlane Silver Nurmsalu tunnistas, et tema senise kogemuse põhjal on olnud aeg, mil Alavere koolimaja renoveeriti, üks kõige keerulisemaid.
„Koroonapandeemia, sellest tulenevad haigestumised, sellele järgnenud ehitusbuum, materjalide defitsiit, tööjõupuudus,“ loetles ta, kuid lisas, et kooli jaoks olnuks ideaalsemat aega renoveerimiseks raske leida, kuna suur osa õppetööst toimus sel ajal nagunii distantsõppena.
Kahe aasta tööd ühe aastaga
Ettevalmistusi Alavere 1988. aastal avatud koolimaja kaasajastamiseks ja energiatõhusamaks muutmiseks alustati 2019. aasta alguses, kui Anija vallavalitsus korraldas hanke renoveerimisprojekti tegija leidmiseks. Hanke võitis P.P. Projekt OÜ, projekt läks maksma 71 136 eurot. Renoveerimistööd plaaniti jagada kahele aastale – 2020. aasta vallaeelarves oli 450 000 eurot koolimaja fassaadi soojustamiseks ja krohvimiseks ning võimla ventilatsioonitöödeks. Kütte- ja elektrisüsteemide ning vee- ja kanalisatsioonitorustike uuendamine ning siseviimistlus olid kavas 2021. aastal.
Kui eelmise aasta kevadel selgus, et Anija vald saab koroonaviirusest tingitud kriisi leevendamiseks riigilt 440 000 eurot investeeringutoetust, otsustas vallavolikogu kasutada selle Alavere koolimaja renoveerimiseks, et teha kogu maja kapitaalremont korraga. Renoveerimishanke võitis OÜ Revin Grupp, nende hinnapakkumine oli 1 116 000 eurot. Omanikujärelevalvet valiti tegema OÜ Tarindiprof.
Projektijuht Silver Nurmsalu rääkis, et ehitajad vedasid 9 kuud kestnud renoveerimistööde käigus koolimajja 10 kilomeetrit elektrikaableid, vahetatud said ka elektrikilbid ja valgustid. Vee- ja kütte- ning ventilatsioonitorusid paigaldati rohkem kui 2 kilomeetrit, soojustati ja krohviti 2000 ruutmeetrit fassaadi, maalritel tuli viimistleda ligi 5300 ruutmeetrit pinda. Uusi põrandaid ehitati ligikaudu 1800 ruutmeetrit. Asendati 60 ust, sealjuures kõik klassiruumide ja vaheuksed. Need on helikindlad, vaheuksed ka tulekindlad ning klaasidega, et ka koridoridesse paistaks valgus. Lisaks on koridorides liikumisanduritega valgustid – kui seal liikuda, lähevad valgustid viieks minutiks täisvõimsusel põlema, seejärel põlevad 10protsendilise võimsusega ning poole tunni pärast kustuvad.
Koolimaja teenindab kolm soojustagastusega ventilatsiooniseadet, üks võimlaosa, teine kööki ning kolmas ülejäänud koolimaja. Kööki täiendati ka uute tööpindade ja seadmetega, võimlas vahetati rõdupiirded, pandi uus valgustus, päästeameti nõudel tehti katuseaknad. Täielikult lammutati vanad tualettruumid ja ehitati uued, klassiruumidesse paigaldati ventilatsioonitorud, uuendati valgustust. Ventilatsiooniseadmed paigutati pööningule. Kuna need on väga suured, tuli seadmete paigaldamise ajaks koolimaja katus lahti võtta.
Koolimaja peasissekäigu fassaadile lisati kooli logo ning kell. Uuendati kooliümbruse kõnniteid, maja ette lisati invakaldtee, jalgrattahoidlad.
Koolipere kolimised
Renoveerimistööd algasid mullu sügisel koolimaja fassaadi soojustamisega. Seetõttu sai õppetöö kuni jõuluvaheajani toimuda oma majas. Enne jõulupühi hakati pakkima ning mõned päevad enne aastavahetust koliti koolimaja tühjaks ning anti ehitajale üle. Kool jätkas tegevust kolmes eri hoones: 40 algklassilast asusid õppima Alavere lasteaias, 35 põhikooliõpilast rahvamajas ning 8 õpilasega 6. klass rahvamajaga samas hoones asuvas noortekeskuses.
„Rahvamajas tunde teha oli omamoodi põnev, kuigi keeruline,“ sõnas eesti keele ja kirjanduse õpetaja Kristina Luhaäär.
Kuna rahvamaja saal oli klassiruumideks jagatud vahekardinatega, kostus kõrval klassis toimuv ka teistesse tundidesse: „Kui ikka kõrval lärm väga suureks läks, küsisin kardinate vahelt, kas saab vaikust.“
Väga kaua tunnid rahvamajas toimuda ei saanud, kuna viiruse leviku tõttu tuli kevadel jääda distantsõppele. Kristina Luhaääre sõnul arutasid Alavere kooli õpetajad, et nende jaoks oli distantsõpe sel kevadel kontaktõppest isegi lihtsam.
„Nüüd on ootusärevus, tahan juba väga lastega tööd teha,“ ütles ta pühapäeval.
Direktor Renna Reisi tänas ehitajaid ning remondi ajal koolile peavarju andnud lasteaia ja rahvamaja juhte kooli aukirjaga.
Anija vallavolikogu esimees Jaanus Kalev märkis, et renoveeritud koolimaja avamine on kogu piirkonna rahva jaoks suur päev, sest kool on küla keskus. Ta lisas, Alavere kooli kvaliteeti näitab see, et koolimaja tuli renoveerima kooli vilistlane. „See tõestab, et teie töö on vilja kandnud,“ ütles ta Renna Reisile ja kooli endisele direktorile Maie Vaiklale.
Vallavanem Riivo Noor lausus, et sageli on vana maja renoveerimine suurem töö kui uue ehitamine. Ta tänas kooliperet, kellel selle tõttu on tulnud mitu korda pakkida ja kolida, projektijuht Silver Nurmsalut ja ehitajaid ning vallavalitsuse ehitus- ja hankespetsialisti Viljo Leisi, kes on kooli renoveerimise juures olnud alates hangete korraldamisest kuni tööde lõpuni.