Anija vallas Birkenruh mõisas esietendus kurb armulugu

4588

Tribüünidel olid üksikud vabad kohad.

Neljapäeval, 19. juuli õhtul esi­etendus Kaunissaare külas Birkenruh mõisas selle suve lavastus „Birkenruh episood. Kurb armulugu.“ 250 inimest mahutav publikutribüün oli rahvast täis. Paljud soetasid pileti kohapealt, sest ilus ja soe suveõhtu ning huvi Marie Underi ja Friedebert Tuglase 1917. aasta armuloo vastu oli külalisi kohale meelitanud nii Anija, Raasiku kui teistest lähivaldadest, Tallinnast ja kaugemaltki.

Anija valla registripidaja Ene Olesk jutustas, et esietenduse päeva hommikul tulid vallamajja noored, kes ütlesid, et saabusid Tartust rongiga ja lähevad õhtul etendusele: „Nad olid ratastega ja küsisid Anija valla kaarti, et tutvuda kohalike vaatamisväärsustega. Telk oli kaasas, et pärast etendust ööbima jääda.“

Paljud publiku seast nägid esmakordselt Birkenruh korrastatud mõisamüüre ja selle ümbrust. Rekvisiidid ja mõisa ümbritsev loodus lõid pildi, milles kogu etendus toimus. See oli osaliselt tõene ja osaliselt välja mõeldud lugu sellest, millised suhted võisid Eesti kirjandus­klassikute vahel olla.

Pärast esietendust ütlesid korraldajad Mait ja Margit Eerik ning Anne-Liise Verpson, et jäid tulemusega väga rahule. MTÜ Tuulekella tegijatel olid omavahel jagatud põhirollid, millega keegi etenduse valmimisse panustas, kuid kõik abistasid üksteist.


ANNE-LIISE VERPSON, MARGIT EERIK ja MAIT EERIK pärast esietendust.

Etendused olid Birkenruh mõisas ka reedest pühapäevani. Rekvisiitori Anne-Liise Verpsoni sõnul on kõik neli etendust, mis siiani antud, läinud väga hästi. Esimesed kaks anti niiöelda täismajale, nädalalõpu eten-dustel oli pealtvaatajaid pisut vähem.

„Birkenruh kohal paistab alati päike. Kõikidel õhtutel on näidendi ajal olnud ilus ilm, isegi laupäeval, kui terve päeva oli sadanud,“ rääkis ta.

Ta lisas: „Meeldejääva teatrielamuse saab siit mõisa-õuelt kaasa nii see osa publikust, kes ootab õhtult kerget suve-teatrit, kui ka teatrikülastajad, kes hindavad lisaks meisterlikule näitlejatööle ka enesessevaatamise ainest andvat dramaatikat.“

Ahjuõunad igaks prooviks
Etendustel täidab toitlustaja rolli Kehra Roseuse baari omanik Ülle Roosileht. Lisaks sellele, et ta toitlustab igal etendusel publikut, valmistas ta näitlejatele proovide ajal süüa mitu korda päevas.

„Päeval tõin asjaosalistele sooja toidu oma baarist siia. Õhtuti grillisin või tegin neile lõkkel midagi. Mõnikord avaldasid nad ise soovi, mida võiks teha, ja ma tegingi,“ kirjeldas Ülle Roosileht.

Viimasteks proovideks pidi ta pidevalt küpsetama ahjuõunu, sest ühes stseenis toob Ott Sepa kehastatud Artur Adson lauale just need maiuspalad. Kui esimestes proovides kasutasid näitlejad tavalisi õunu, siis viimastes proovides pidid kindlalt olema valmisküpsetatud ahjuõunad. Neid pakub ta ka toitlustajana teatripublikule, kes etenduse vaheajal kohvikut külastavad.

Kukkus justkui iseenesest välja
„Birkenruh episood. Kurb armulugu“ autor Loone Ots tunneb heameelt selle üle, et Eestis on omad klassikud, kellel on olnud midagi öelda ja anda, tänu sellele on põhjust lugusid kirjutada ning vaadata.

Lavastaja ja näitleja Ingomar Vihmar leidis – Birkenruh koht oli nii meeldiv, et kõik kukkus välja justkui iseenesest, ilma et oleks pidanud palju vaeva nägema.

Sõnumitooja küsis publikult, kuidas etendus meeldis. Mõni arvas, et tegu on kerge ja toreda suvise armulooga. Öeldi, et Tallinnast kohalesõit tasus end igati ära. Leiti ka, et keegi peaks kunagi „Kuidas Anija mehed Tallinnas käisid“ lavale tooma.

„Birkenruh episood. Kurb armulugu“ etendub veel neljal õhtul, neljapäevast pühapäevani.

Eelmine artikkelKuusalu valla külade kümnevõistluse kavas on ujumine
Järgmine artikkelKuusalu valla teede remont algab nädala lõpus