
Maaülikooli pilootprojekt kannab nime „Let’s go Lahemaa“.
Viinistu küla keskväljakul aastaid kohaliku poena kasutusel olnud maja uksed on sel suvel taas külalistele avatud, kuid mitte enam kauplusena, vaid tudengite praktikabaasina. Seda tänu Viinistu Kultuuri- ja Konverentsikeskuse tegevjuhile Raido Roostalule, kes õpib Eesti Maaülikoolis loodusturismi eriala 2. kursusel. Poeruumid lubas tudengite kasutusse maja omanik Jaan Manitski.
Pilootprojektiga „Let’s go Lahemaa“ on kavas propageerida ja turustada loodusturismi, kaasata kogukonda turismitegevusse, koguda turistidelt infot Lahemaa külastamise kohta. Projektis osalevad maaülikooli loodusturismi eriala 1. ja 2. kursuse üliõpilased, kokku kuni 15 noort, kes oleksid Viinistul praktikabaasis kohal iga päev alates jaanipäevast kuni augusti keskpaigani ehk suvisel kõrghooajal. Lisandunud on juba ka vabatahtlikke poolsaarelt ja ka naabermaakonnast ning keskkoolipingist. Argipäevadel võtaksid turiste-matkajaid vastu paar tudengit, nädalavahetustel kolm või enam noort.
Raido Roostalu: „Suurem osa kaasalööjaist on pärit Lõuna-Eestist. Eelmisel suvel võõrustasin kaastudengeid, käisime ka Mohni saarel. Tekkis mõte, et võiksime ise endile luua praktikakohad, kus saaksime oma oskusi rakendada ja otse elust enesest õppida, sest seni on tudengeid rakendatud praktikal pigem kas valvelaudades, puhkuseandjatena kontoritelefonide taga või muudel tubastel töödel. Praegu on ülikooliõppes tunduvalt suurem rõhk loodusel ja väiksem turismil. Seetõttu suur tänu ka Eesti maaülikoolile ja põllumajandusinstituudi juhtkonnale eesotsas Aret Vooremäega.“
Idee on edendada loodusturismi, sidudes seda kogukonnaturismiga. Tutvustada turistidele teel Lahemaa vaatamisväärsuste juurde ka kohalikku elu-olu. Jagatakse infot Lahemaa vaatamisväärsuste ning kogukondlike teenuste, sündmuste ja inimeste kohta.
Valdavalt rännatakse Lahemaal väikeste gruppidena – autos 2-5 inimest. Enamasti on nad isegiidivad turistid, kes on külastusvalikutes spontaansemad. Tudengitel on kavas teha end ja oma praktikabaas sellistele Viinistut läbivatele või kunstimuuseumisse saabunud rännuseltskondadele nähtavaks. Kuna praktikabaas asub keskväljakul, kasutatakse turundamiseks window-shoppingu põhimõtet. See tähendab, et huvi praktikabaasi vastu ja soov pakutavast osa saada peab tekkima Viinistut läbival turistil kohapeal, praktikabaasi akende taga.
„Kõige keerulisem on uurida isegiidivaid turiste, kelle osakaal Lahemaal seni läbiviidud külastajauuringute kohaselt on üle 60 protsendi. Palume neil vastata küsimustikule, tasuks väärtusliku info eest oleme valmis premeerima tunnise väljasõiduga ühe loodusobjekti juurde ning võimalusega teel tutvuda meiega koostööd tegeva ühe kogukonnaliikme argipäevaga. Kui külastajale on meie idee huvipakkuv, pakume võimalust 3-4tunnisel retkel tutvuda süvitsi kahe kogukonnaliikme hobi või eluviisiga,“ kirjeldab Raido Roostalu.
Kui juhtub, et tudengeid kohal pole, saab turist endale rändrahnuralli korraldada – poe akendelt saab infot Lahemaa suurimate hiidrahnude ja nende koordinaatide kohta.
Valdavalt on kavas projekti raames tegutseda Pärispea poolsaarel, koostööpartneriteks on leitud kohalik metsatundja, koduloo-uurija, ranna pärimuse koguja, kutseline kalur. Aimu saab ka mõistest „taaskasutustalu“. Ühe raudvarana, kellega kindlasti koostööd tehakse, nimetab Raido Roostalu Turbuneemest Linda Metsaorgu, kes on valmis tutvustama Viinistu ja Vihasoo linnuvaatlustorne, poolsaare matkaradu.
Raido Roostalu kinnitab, et pole soovi kellelegi konkurentsi pakkuda, vaid ärgitada kohalikke elanikke rohkem turismiga tegelema, anda teavet, mida ja kuidas võiks muuta atraktiivsemaks, mis turistidele huvi pakub.
Let’s go Lahemaa seltskond on juba käinud matkamessil ja maamessil Lahemaa looduskauneid kohti, kultuuri ja ajalooga seotud vaatamisväärsusi tutvustamas. Korraldati kohatundmismäng – uuriti, kuidas tunti Lahemaad. Mõistatused on postitatud Facebooki.
Projekti üks kandev idee on jagada aktiivselt teemaviidet #letsgolahemaa ja jälgida, kuidas seda edasi jagatakse, mil moel võrgustik laieneb.
„Järeldusi teeme septembris Viinistul, kui korraldame oma tegevusest kokkuvõtva seminari, et jagada saadud teadmisi ja kogemusi Lahemaa loodusgiidide, turismitegijate ja ka nendega, kel alles plaan peas küpsemas, kuidas turismis kaasa lüüa,“ lubab Raido Roostalu.