Vihasoo viies pillipralle tõi uusi üllatusi

4670

Esinejaid oli rekordarv ning publikut samuti palju, Vihasoo rahvamaja saal kippus jääma väikeseks.

Vihasoo Kultuuriseltsi korraldatud viienda pillipralle auks ootas fuajees külalisi kohaliku elaniku Maarika Saarestiku tehtud suur tort, mille ta tõi korraldajatele kingituseks. Tordi lõikas lahti küla legendaarse pillimehe Lembit Voorandi tütar Merle Krüsban.

Vihasoo külaga seotud muusikuid ja nende sõpru käis möödunud laupäeval laval palju. Kell 19.30 alanud ametlik osa kestis kuni kella 23ni. Seejärel oli lava vaba kõigile – kes tahtis, võttis oma pilli ning asus teistega koos jämmima.

Pillipralle esimesed esinejad olid lapsed naaberkülast Tammispealt: Paula, Saara, Joosep ja Anna Mänd ning Kaarel Laikmäe. Vihasoo Kultuuriseltsi juht Jaano Veersoo mängis saksofoni. Siis võtsid kitarrid ning esinesid Kristi Tammemäe ja ta sõbranna, Haljala neiu Kelly Vask. Oma laululoomingut esitas Jaak Kaldjärv Soorinna külast.

Järgnes Vihasoo teise kunagise armastatud pillimehe Helmut Nurmsalu poja Raivo Nurmsalu pereansambel: laulsid ema Ingrid ja noorem tütar Riina, kes mängis vahele plokkflööti, poeg Risto saatis mandoliinil ja isa Raivo lõõtsal. Publiku sooja vastuvõtu pälvis ka Raivo ja Ingrid Nurmsalu a capella esitatud laul.

Merle ja Kert Krüsban mängisid akordionilugusid. Siis käisid laval Lahemaa Lõõtsapolk ehk lõõtspillimängijad ansamblist Lahemaa Rahwamuusikud koosseisus Viivi Voorand, Jaanus Komp, Mart Nurmsalu, Kert Krüsban ja Raivo Nurmsalu ning Loksa koolinoorte bänd Rööm: Katarina Ilves, Anete Lomp, Anton Rohtla, Kristo Metus ja Kert Krüsban.

Et Vihasoo muusikutele on loota järelkasvu, andis tunnistust pisikese Markus Krüsbani esitatud räpilugu.

Suure aplausi ja braavo-hüüetega tänati jazz-lauljat Kadri Voorandit, kes nimetas enda esitatud kaht laulu elektrooniliseks improvisatsiooniks – otse publiku ees salvestas järkjärgult osa laulust ja esitas lõpuks miksitud variandi. Ta rääkis, et on heliefekti-aparaate kasutanud enamasti bändiga esinedes mõne laulu ilmestamiseks. Üksi laulis efektimasinaga hiljuti Tallinn Music Week raames toimunud kontserdil, kuid siis oli abiks ka klaver.

Üllatuse valmistas ja pani rahva lava ette näppu viskama Voorandi-pere kolmanda põlvkonna selleks peoks loodud bänd Horse Power ehk Hobujõud: Kert ja Rene Krüsban (kitarrid), Andres Voorand (karmoška ja akordion) ning Kadri Voorand (viiul) ja ta elukaaslane Alari Kolk (trummid). Pillipralle esinemine oli ansamblil kuues kord kokku mängida. Esimene proov oli Tallinnas selleks kinni pandud prooviruumis, paaril korral harjutati Loksal muusikakoolis ning lõpuks Vihasoos.

Nende järel läks lavale Vihasoo ansambel VVV: Eve Saidla, Gerta Allemann, Ingrid ja Raivo Nurmsalu, Andres Napp, trummarina seekord Kert Krüsban.

Pilliprallel koos teistega jämminud MEELIS ARULO mängis kunagises Loksa kolhoosi ansamblis Tandem.
Pilliprallel koos teistega jämminud MEELIS ARULO mängis kunagises Loksa kolhoosi ansamblis Tandem.

Jämmimas käisid koos teistega Vihasoo kolmanda omaaegse hinnatud muusiku Lembit Arulo poeg Meelis Arulo ning Allan Lainla ja Urmo Laht. Laulis Nurmsalu-pere liige Kaisa Kaisel.

Korraldajad Ingrid Nurmsalu ja Andres Napp kiitsid, et jäid väga rahule. Sama kinnitasid paljud kohalolnud – mida aasta edasi, seda rohkem rahvast ja vahvam pidu.

Ingrid Nurmsalu: „Väga kihvt, et oli üllatajaid – hea meel on, et Jaak Kaldjärv Soorinna külast pakkus ennast esinema. Ilma Männi pere lasteta ei oleks me pillipralle selline, nagu olema peaks. Tore, et Kert tõi Loksalt oma ansambli. Sellepärast me pilliprallet teemegi, et ka me lapsed ja lapselapsed kasvaksid pillimeesteks, külas jätkuks muusikategemise traditsioon.“

Andres Napp: „Iga aastaga läheb pralle rahvarohkemaks, hakka või Kolgaküla rahvamaja rentima.“

Esmakordselt pilliprallel käinud Kolga keskkooli õpetaja Melika Kindel tunnustas Vihasoo rahva ettevõtmist:
„Väga äge, et mitu põlvkonda musitseerib koos, lavale astuvad erinevad koosseisud. Kõiki tunnustatakse, tore iseeneslik ja improvisatsiooniline pidu, kus on tunda ühist hingamist. Vihasoo külas on olemas oma vaimsus ja küünarnukitunne, see on tuntav ka nende näitemängudes. Pillipralle kuulutused olid tagasihoidlikud ja saan aru, et pidu on eelkõige küla enda jaoks, aga oodatud on ka huvilised, kellele see korda läheb.“

Kadri Voorand: „Aina rohkem on lapsi ja noori, seekord oli peol kaks laudkonda teismelisi. See on rõõmustav, et noored tulevad lavale ja nende muusika on juba nagu päris.“

Lembit Arulo lapselaps Anne-Liis Paide, kes sel peol esinejate rohkuse tõttu pillimänguni ei jõudnud, sest pidi laste pärast Tallinnasse tagasi sõitma, ütles, et tal on väga hea ja uhke tunne olla pärit Vihasoost: „Mäletan neid inimesi, kui olid ägedad kolmekümnesed, nüüd on nad ägedad viiekümnesed ja ajavad seda muusikaasja külas ikka edasi. Nad väärivad tunnustust. Tundsin täna puudust oma varalahkunud tädist, endisest kultuurielu eestvedajast Meelike Arulost, sellel üritusel oleks tal olnud oma koht.“

Eelmine artikkelKemba külas rünnati naist
Järgmine artikkelKIK toetab Mistra-Autex ASi plastikjäätmete taaskasutust