MARE RUSSAK tuli 50 aastat tagasi Kuusallu kultuuritööle

2381

„MARE RUSSAKU nime ja Kuusalu muusikahariduse alguse vahele võiks panna võrdusmärgi,“ lausus Tiiu tantsurühma sünnipäevapidu juhatanud ELINA AASA pühapäeval.

Kuusalu muusikakooli endine direktor, seenioride lauluansambli juhendaja Mare Russak ütles, et oli vanaemade tantsurühma Tiiu aastapäevakontserdil siiralt üllatunud, kui teda eraldi nimetati, märgiti ära ta 50 aasta tagust tööleasumist Kuusalu kultuurimaja kunstilise juhina ning kingiti lilli: „Teadsin, et esitame paar laulu ja ongi kõik. Et me laulunaised pärast seda ikka rahva ette edasi jäid, mulle laulu pühendasid ja lilled üle andsid, oli ootamatu. Osati hoida täielikus saladuses.“

Ka Kuusalu vallavanemal Urmas Kirtsil olid Mare Russaku jaoks kaasas lilled ja tänukiri. Vallavanem sõnas, et Mare Russak on 2007. aastast Kuusalu valla aumärgi omanik: „Ta tuli tööle rahvamajja, korraks komistas lasteaeda ja siis asutas muusikaklassi, oli aastaid muusikakooli direktor.“

Mare Russak asus kultuurimaja kunstilise juhina tööle 21. märtsil 1963. Ta jutustab, et õppis Viljandi Kultuurhariduskoolis, lõpetas selle 1963 veebruaris: „Kuusalu kultuurimaja juhataja Uno Reinsalu käis Viljandis me koolis, otsis lõpetajate seast inimest, kes tuleks tööle ja paneks tantsuansambli käima. Miks ta just minu valis, ei tea. Võibolla olin ainus, kes tundis Kuusallu tuleku vastu huvi. Pidin esialgu minema Põlvasse, aga seda ma ei tahtnud.“

Mare Russak asutas kultuurimaja juurde tantsuorkestri Orfeus – omaaegse hinnatud ansambli, kus mängisid Rein Lootus, Lembit Lootus, Toomas Kindel, Jaak Saarma, Anti Koik ning solistid olid Milvi Reiska ja Mai Vennik.

„Orkester tegutses 11 aastat, esinemisi oli väga palju, vahel isegi neli korda nädalas. Olime noored, jaksasime. Veel olid kultuurimajas nais- ja meesansambel, esialgu juhendas neid Raidi Andre.“

1978. aastal sai Mare Russakust ka Kuusalu pasunakoori juht ja dirigent, ta võttis selle töö üle pensionile jäänud Arno Lepnurmelt.

Kui Mare Russak läks Kuusalu lasteaeda muusikaõpetajaks, hakkas seal pisikestele kuusalulastele õpetama pillide käsitsemist. Peagi tegid lapsevanemad ettepaneku asutada Kuusallu muusikaklass – seni viidi lapsi Kehrasse muusikakooli.

Kooli direktor Laine Kadajas oli muusikaklassi avamisega kohe nõus, see alustas tööd 1978. aastal. Kuna õpilasi tuli järjest juurde, lisandus erialasid ning õpetajaid, tekkis vajadus omaette muusikakooli järele.

Mare Russak: „Muusikaklass tegutses 12 aastat. Pikalt tuli ajada muusikakooli asutamise asja, käisin palju kordi selgitamas Harju täitevkomitee kultuuri­osakonnas ja ka kultuuriministeeriumis. Lõpuks saime kokkuleppele, muusikakool hakkas tööle 1988. aastal, olin direktorina ja pilliõpetajana ametis 2007. aastani.“

Mare Russaku eestvedamisel on asutatud Harjumaa Noorte Puhkpilliorkester ning Harjumaa Noorte Keelpilliorkester.

„Natukene olen Kuusalu kandi muusikaelus üht-teist liigutanud, rõõmu teeb, et elu läheb edasi, on aktiivseid nooremaid inimesi, kes juhivad kooli ja orkestreid,“ lausub ta.

Viimased neli aastat on Mare Russak juhendanud Kuusalu seenioride ansamblit, lauljaid on praegu kirjas 13: „Esinemisi on päris palju, igas kuus. Praegu harjutame Harjumaa laulupäeva repertuaari.“

Mare Russak on pärit Avinurmest ning neljandat aastat on oma kodukandiga taas tihedalt seotud – ta kutsuti Avinurme gümnaasiumisse puhkpilliõpetajaks.
Avinurmes omaette muusikakooli ei ole, pilliõpetus toimub gümnaasiumis. Igal teisipäeval sõidab ta Avinurme, ööbib reedeni oma vanematekodus õe juures. Kokku annab ta kümme tundi. Peale selle on asutanud Avinurmes ka õpilaste puhkpilliorkestri.

Eelmine artikkelKemba külas rünnati naist
Järgmine artikkelKIK toetab Mistra-Autex ASi plastikjäätmete taaskasutust