Algus 24. augusti Sõnumitoojas.
ALLAN ALAKÜLA,
ajaloolane Valgejõe Mälutalust
Side rahamaailma vägevatega
Võlgu tegi mitmelt poolt ka De la Gardie. Talle laenajate hulgas oli Toscana suurvürst Francesco di Medici. Kuigi on esitatud oletus, et see võlg jäigi üles, tasus Rootsi biograafilise leksikoni väitel kas terve või vähemalt osa sellest võlast De la Blanque, kuigi alles tükk aega pärast De la Gardie ja di Medici surma (vastavalt 1585. ja 1587. aastal).
Kontakt di Medicitega võis Pontusel tekkida 1576. aastal, kui ta saadeti kuningas Johan III õele Elisabetile abikaasa leidmiseks Itaaliasse. Kosjakirbul oli Modena hertsog, aga kõne alla võis tulla ka mõni muu Itaalia prints. Suure eesmärk oli justkui suhete tugevdamine katoliku kreeniga Rootsi kuningakoja ja paavsti vahel. Tegelikult taheti aga Itaaliast kätte saada Johan III Poola kuninga-tütrest abikaasa Katariina ropprikka ema, vana Sigismund Augusti abikaasa Bona Sforza pärandiosa.
Elisabetile Itaaliast kosilast ei leitud – Johani noorema venna Karli poole kaldunud õeke polnud ka ise katoliku orientatsioonist sugugi vaimustatud – ja kättesaamatuks jäi Rootsile ka Sforzade pärand. Nagu öeldud, Pontuse jaoks võis aga missiooni tulemus olla siiski laen või selle saamiseks vajalik side Firenzes.
Francesco tütar Marie di Medici oli aastast 1600 ka Prantsuse kuninga Henri IV abikaasa. Seetõttu võib Pontuse võla hilisem tasumine osaliselt seletada, miks Henri IV jõudis veel oma surma-aastal 1610 nimetada just De la Blanque´i oma riigi konsuliks Gdanskis. Kuna Marie jätkas 1617. aastani Prantsuse riigi valitsemist Louis XIII regendina, võis see olla ka toeks De la Blanque´i pikale püsimisele konsuli-ametis.
Ei saa aga ka välistada, et Di Medici perest saadud Pontuse laenu esmavahendaja oli algusest peale De la Blanque ise. Seda eelkõige Henri III võimuka ema Katariina di Medici kaudu. Ning Pontus ei pruukinud Rootsi juhtkonnas olla sugugi ainus, kes De la Blanque kaudu just Di Medici´telt laenu tegi. Meenutan, et De la Blanque saabus 1574. aastal Rootsi tulevase Prantsuse kuninga lähikonnast.
Kuninga usaldusmehest Eesti korterkuberner
Ajaloolane Kalle Kroon on läbi töötanud Rootsi arhiivis oleva 1590ndate aastate alguse lopsaka kirjavahetuse De la Blanque ja kuninga ning muude Rootsi ülikutega.
De la Blanque kerkib rohkem esile 1590.aastast, mil erinevatest sõjaväelistest auastmetest oli tema sisuline ametikoht majandusküsimustega tegelev Eestimaa kubermangu kortermeister või ka korterkuberner. Tema töö oli tegelemine mitmesuguste armee majutus- ja proviandiküsimustega. Olles tegelikult kuninga usaldusmees Eestis, mahutas De la Blanque´i ametikoht aga laiemaidki, muuhulgas sõjalisi ülesandeid. Seejuures tuli tal sageli viibida peale Tallinna ka Rakveres ja Narvas. Tema ametiajaks on antud aastad 1578-1598 ning sellesse mahuvad veel mitmesugused kõrvalülesanded, muuhulgas hiljemalt 1593.aastal sõjavägede ülemjuhataja ajutise asetäitja amet.
Kirjas kuningale 16. märtsil 1592 räägib De la Blanque, et kuivõrd Vene väed olid Soomest siirdunud tagasi Venemaale ja mitte tulnud üle jää Liivimaale, oli De la Blanque ette võtnud koos sõjaväega retke üle Peipsi jää Oudovasse. Seal rüüstatud ja põletatud suurel maa-alal alates kahest miilist Oudovast põhjas kuni kolme miilini Pihkvast ning tuldud Laiuse lääni kaudu jälle Rakverre tagasi, vedades kaasa suurt hulka teravilja ja muud röövsaaki ning hulka vange. Maha oli põletatud kõik külad piki Vene-poolset kallast, nagu ka kõik paadid ja lodjad, ning kariloomad, mida enam kaasa võtta ei suudetud. Venelastele olevat tehtud mitme tuhande inimese suurune kahju, osa neist maha löödud, osa vangi võetud, sellega olevat enam kui tasutud venelaste röövtöö Soomes. Tagasi jõudnud sisemaised väed paigutati positsioonidele Purtses, šoti ratsaväelased aga Narvas, et tõrjuda võimalikku Vene pealetungi. Samal ajal saadi ka täpsemaid andmeid Vene vägede kohta, nimelt olla 6000 kasakat jaotatud järgmiselt: 2000 meest Jamas, 2000 meest Ivangorodis, ja 2000 meest Oudovas, lisaks veel meeskond Nöteborgis, kuhu veetavat loomasööta ja provianti Staraja Russast. Ühtki bojaari polevat saadud vangi võtta, kuna kõik Pihkva bojaarid olevat Ivangorodis ja Oudovas, teised aga sõitnud sõjakäigule tatarlaste vastu. Lihtvangide käest saadi aga teada suurest ülestõusust Moskvas Boriss Godunovi vastu ning et Godunov tahtvat anda Pihkva, Novgorodi ja Ivangorodi poolakatele ja otsivat ise abi tatarlastelt.
Paralleelselt korraldas De la Blanque ka spioneerimist. Tal olevat paar „oma meest” teistes paikades, kellelt saadud sõnumid saatis ta edasi kuningale. Sõnumitest nähtub, et need luurajad tegutsenud Venemaal, kuivõrd kirjeldatakse sealset olukorda ning Boriss Godunovi esiletõusu suurvürsti ringkonnas ja tema olukorda pärast Ivan IV noorima poja Dmitri Ivanovitsi surma, Moskva tulekahju ning üldist „mässu ja segadust”, mis oli niinimetatud segaduste ajastu eelmäng Venemaal. Seejuures oli ka spioon ise sel ajal viibinud Moskvas.
De la Blanque jääb seadusliku kuningaga
Pärast Johan III surma trooni üle võtnud Sigismundi ajal algas Rootsis käärimine, mis päädis sajandivahetusel alanud Poola-Rootsi sõjaga.
Sigismundile truuks jäänud de la Blanque andis Raasiku 1600. aastal Pontuse poegadele, kuid Karl IX otsustas mõisa anda Adam Schrapferile (Schrapffer). Järgnes varavaidlus, mis lõppes 1612. aastal De la Gardiede võiduga. Uus kuningas Gustav Adolf andis kindralsõjakomissar Schrapfferile 1614. aastal hüvituseks Reinevere vakuse ja hiljem kogu Albu mõisa.
Eesti arhiivis on aga 1601. aasta 6. septembrist pärinev Poola kuningas Sigismundi ülekinnitus Johannes Blancki kõikidest õigustest sel ajal juba de jure Poola riigis asunud Raasikule. Ning kuigi Põhja-Eesti oli de facto 1600. aasta kevadest Rootsi valitseja, ametlikult riigihoidja, Karli valduses, haarasid Sigismundi väed 1601. aasta sügisel sõjalise initsiatiivi ning näiteks 1602. aasta 18. juunil lõid nad juba Karli vastu lahingut Ülemiste järve juures. Tallinna jõuda siiski tõsisemalt ei üritatud.
1602. aastal Kolga mõisa jõudnud Poola sõjavägi olla hävitanud suurema osa selle munkadeaegseist ehitistest. Kindlasti oli nii Sigismundil kui Johanist Johanneseks muutunud kapten Blanckil toona palju häid põhjusi loota, et kui mitte terve Rootsi, siis vähemalt Eesti ja Raasiku õnnestub neil küll tagasi saada.
Nii siiski ei läinud. Pärast 1605. aasta suurt võitu Karli üle Salaspilsi lahingus ei suutnud Sigismund edu enam arendada – Poolas puhkes samuti kodusõda (1606-1609) ning Poola ja Rootsi osalesid mõlemad kodusõja elementidega interventsioonis Venemaal. Nii tehtigi Poola ja Rootsi vahel 1611. aastal relvarahu.
Järgneb