Külarahvas kogunes mälestuskivi avama täpselt 100 aastat pärast Valgejõe lahingut – laupäeval, 22. detsembril.
Valgejõe külas seisavad nüüd silla ja endise metskonnamaja ehk Veinivilla vahel maantee ääres kaks kivi – suurem tähistab Valgejõe, Vanaküla ja Parksi külade esmamainimist 1290. aastal, teine mälestab 100 aasta möödumist Valgejõe lahingust Vabadussõjas. Mõlemad kivid on teinud Parksi elanik Andres Allmägi. Kivide juurde on pandud lipumast, mis on kogukonna kingitus Eesti Vabariigile 100. sünnipäevaks. Esialgu oli kavas EV100 kingituse tahvel paigaldada Veinivilla seinale, kuid siis pakkus Andres Allmägi, et temalt saab selle jaoks kivi. Sellele on kinnitatud EV100 plaat ja on raiutud Vabadussõja tingmärk, mis tähistab sealsamas lähedal jõe kallastel ja lähiümbruses 22.-24. detsembril 1918 toimunud lahingut.
Info Valgejõe lahingu kohta jõudis kohalike elanikeni tänu Veinivilla peremehele Allan Alakülale, kelle pere kolis endisesse metskonnamajja ligi viis aastat tagasi. Huvi uue kodukoha ajaloo vastu viis teda arhiividesse ning nii leidis ta poolteist aastat tagasi andmeid Vabadussõja lahingu kohta.
Allan Alaküla tutvustas pärast mälestuskivi avamist ja ühispildi tegemist Veinivilla saalis arhiivimaterjale. Ümbruskonnas toimunust seoses Vabadussõjaga rääkis ka ajaloolase haridusega Sten Berglund Joaveskilt.
Ühel poolel punased kütid ja teisel rahvavägi
Kuusalu vallavolikogu uus esimees Margus Soom sõnas Valgejõe mälestuskivi juures, et ühel poolel sõdisid saamainimesed ja teisel poolel aateinimesed, kes kaitsesid oma maad: „Nii ütles mu kunagine ajalooõpetaja. Mõelge neile inimestele, kes sõdisid siin väljadel sada aastat tagasi külma ilmaga. Arvukamalt hakati rahvaväkke astuma alles siis, kui jaanuaris 1919 lubati, et riigi kaitsjatele antakse maad.“
Allan Alaküla tõdes, et tema ei oska öelda, kas ühel poolel olid aated ja teisel mitte: „Punastel olid punased ja organiseeritud aated. Aeg oli siis keeruline, oma Eesti riiki ei oldud veel õieti nähtudki. Ja ka punane Venemaa oli beebieas.“
Ta tutvustas Tallinna kütipolgu sõdurite nimekirja, vene nimesed seal eriti pole, valdavalt olid eestlased ja ka soomlased.
„Vabatahtlikud punasoomlased tulid siia enne, kui jaanuari alguses 1919 asus Soomest major Ekström koos vabatahtlikega meie Eesti Rahvaväele appi. Sada aastat võiks olla piisav distants, et rääkida puhtast ajaloost – Vabadussõda võiks olla jõudmas selle piirini. Saame rääkida eestlastest, kes sõdisid mõlemal poolel. Küll oleks tore, kui tulevikus enam ei oleks eestlased ühel ja teisel pool rindejoont.“
Ta kirjeldas, kuidas punase kütipolgu tuumik oli koostegutsemist harjutanud ja drillitud eliitüksus, kes oli valvanud Petrogradis Smolnõid. Eesti rahvaväkke kuulusid ohvitserid, aga ka palju juhuslikke inimesi eri elualadelt.
Allan Alaküla koostatud ülevaade Valgejõe lahingust ilmus 5. detsembri Sõnumitoojas.
Ajad olid keerulised
Sten Berglund kõneles sellest, kuidas otsis infot oma vanavanaisa Jakob Liivalehe kohta ja sattus tema nimekaimule, kes töötas Joaveski papivabrikus. Osa vabrikutöölisi, nende hulgas ka vanavanaisaga sama nime kandnud mees, arreteeriti punaste toetamise pärast, saadeti Tallinnasse ülekuulamisele ning edasi asumisele Naissaarele.
Kui rinne liikus 1918. aasta lõpus üha enam Tallinna poole ja 1919. aasta jaanuari alguses alanud vastupealetungiga tagasi Narva poole, oli Põhja-Eestis, ka Kuusalu kihelkonnas lahinguid veel mitmel pool. Kahala postijaama ümbruses algasid kokkupõrked juba 28. detsembril 1918, seal sai surma lipnik Mihkel Tellisaar, tõsisem lahing toimus aga 30. detsembril, siis langes Kahalas lipnik Leppik ning haavata sai alam-leitnant Bachmann. Rahvavägi taganes kuni Valklani, siis alustas omakorda 6. jaanuaril pealetungi, 9. jaanuaril käisid juba lahingud Joaveskil.
9. jaanuari hommikul tekib 4. polgu kaheroodulisel salgal Joaveski juures äge lahing, kus olid ennast kindlustanud 120 punast nelja kuulipildujaga. Vaatamata sellele, et 4. polgu salk oli vaenlase salgast kaks korda arvuliselt nõrgem, õnnestus vaenlane lühikese aja jooksul põgenema lüüa. Vaenlane jättis seitse surnukeha maha, 4. polgu poolel kaotusi ei olnud.
Sten Berglund: „Oli ka nii, et taludes ööbiti taganemisel ja pealetungiga jõuti samasse kohta tagasi. Tartumaalt Pangodi vallast pärit Peeter Asmus kirjeldab oma taskumärkmikus, kuidas ta 21. ja 22. detsembril elas Vanakülas Pohla talus ning 9. jaanuaril sattus jälle sinna. Samasse kanti, naabertallu Klauksele, jõudis tagasi ka lipnik Mets, kes koos Peeter Asmusega peatus 21.-22. detsembril Pohlal. Lipnik Mets teatas 9. jaanuari ettekandes: „Jõudsime ühes soomlastega Vanakülasse. Asume Klaukse talus“. Olen kuulnud Valgejõe lahingu kohta mälestusi, kuidas kuulid lendasid ja talude aknaid lasti katki.“
Väljavõte Vanakülas peatunud ohvitseri PEETER ASMUSE märkmikust
Vabadussõjas võidelnud 4. polgu 5. roodu nooremohvitser, hiljem 4. polgu kuulipildujarühma ülem alam-leitnant Peeter Asmus kirjutas märkmikusse, mis oli olnud tema taskus haavatasaamise ajal soomusrongil ja sellel on verelaigud:
21. detsember 1918
21. detsembri öösel kell 1, kui kõik peale vahtide raskest päevast puhkasid, oli vaenlane üle jõe Loobu mõisa parki tulnud I roodu selja taha ja tungis ootamatult peale. I roodul ei jäänud aega oma vahtisid ära kutsuda, mistõttu need mõisa jäid, üks vahtidest oli surma saanud. Meie rood oli sunnitud esimese roodu tõttu mõisast välja taganema, välja peal hakkasime ägedalt vastu, pimeda tõttu oli võimatu aga midagi ära teha, nõnda siis taganesime Läsna külla. Teel taganemise juures läksin sõnavahetusse I roodu ülemaga.
Hommikupoole ööd saadeti meie rood Metsameeste külla, kust kolmas rood juba kaks korda oli ära jooksnud. Meiega tulid ka I eskadroni ratsamehed, nende seas oli kihutustööd tehtud, et nad üleüldse vastupanemise punastele jätaks. Nad kadusid aegamööda meie juurest kõik ära.
Lõuna aegu teatas meie vaht, et punased hakkavad peale tungima. Pikksilma läbi oli Loobu mõis hästi näha ja tõesti oli sääl näha umbes 100 mehe ümber, kes meie poole liikusid, teine osa liikus maanteed mööda Läsna poole, võtsime omale seisukoha ja jäime neid ootama. Umbes poole tunni järel algas ka lahing, pidasime visalt vastu seni, kuni meid ähvardas kahelt poolt haaramine (meid oli 20 meest), siis taganesime Läsna poole, kus nõnda samuti lahing käis. Punased tahtsid maantee ära lõigata, aga meie julge hurraga tormijooksuga põgenesid minema, sel ajal hakkasid meie Läsnas olevad roodud taganema. Nõnda jälle hakkas marssimine tagasi umbes 6 versta. Seekord taganesime Valgejõele, meie ja III rood said seisukoha Vanakülas, Valgejõe ääres. Meie asetsesime endid Pohla talusse.
22.-23. detsember 1918
Mõlemad päevad olime rahulikult. Pohla pererahvas oli õige vastutulelik, saime siin piima kui ka muid produktisi osta, tundsime siin õige mõnusa olevat. Käisin lpn Metsiga üle jõe olevas talus, polgu valverühma tahtsime panda. Kodus oli ainult peremees ja perenaine. Varusime siit süüa, mida ka saime silkude, kartulite ja piima näol. Söömise juures küsis perenaine minult – kuidas nii vanu mehi ka sõjasse on võetud. Nõnda vanaks olime selle aja sees jäänud.
9. jaanuaril sattus Peeter Asmus uuesti Vanakülla, päevikus seisab; „Kõnnust Vanakülla, vanas kohas korteris (st. Pohla talus). Kaotasin 150 rubla“. Paar päeva hiljem, 11. jaanuaril sai Peeter Asmus Liiguste juures Kärmul paremast käest haavata, „otse lihasest läbi, haav jooksisi koledasti verd“, kuid ta otsustas mitte polgu ambulatooriumi ehk laatsaretti minna, jäi kuni lahingu lõpuni oma üksuse juurde.
Eesti Vabadussõda
Toimus Nõukogude Venemaaga Eesti iseseisvuse kaitseks ja kindlustamiseks alates 28. novembrist 1918 kuni 3. jaanuarini 1920 ning Landeswehri vastu juunis ja juulis 1919.
22.-24. detsembril 1918 lahingud Valgejõe piirkonnas. 23. detsembril 2018 nimetati Eesti Vabariigi sõjavägede ülemjuhatajaks polkovnik Johan Laidoner. 24. detsembril loovutati Tapa, 28. detsembril ja 30. detsembril Kahala lahingud. 31. detsembril saabusid Tallinna esimesed soome vabatahtlikud major Martin Ekströmi juhtimisel.
3.-4. jaanuaril 1919 Eesti vägede pealetung Valkla mõisa, Vetla veski ja Priske saeveski juures. 6. jaanuaril Kehra lahing. 9. jaanuaril Joaveski-Porgaste lahing.