![21 Ukraina perepäev Uuris](https://sonumitooja.ee/wp-content/uploads/2022/05/21-Ukraina-perepaev-Uuris-696x370.jpg)
ÜLLE TAMM
KÜLLI KOPPELMAA
Lahemaa Pärismuskoja perenaine ja peremees Liis ja Roland Burk ning Iisaka lambakasvatus- ja käsitöötalu vanaperenaine ja vanaperemees Mare ja Väino Veersalu Uuri külast võõrustasid eelmise kolmapäeva, 18. mai õhtul oma kodutalus ja sama õue peal asuvas pärimuskojas Ukraina perekondi.
Sõjapõgenikele esinesid Lisette Moks ja Sofia Rutiku folkansamblist Uurikad. Ukraina lastel oli võimalus ratsutada hobustega, uudistada talu lambaid ja tallesid, istuda pärimuskojas lõkke ääres, hüpata batuudil.
Liis Burk jutustas, et perepäeva idee tekkis kohe, kui esimesed põgenikud jõudsid Ukrainast Kuusalu valda ning vallavalitsus kuulutas, et oodatakse vabatahtlikke, kes soovivad ja saavad pagulasi aidata. Abilisi registreerus mitukümmend, neile avati omaette Facebooki-grupp.
Ka Liis Burk andis endast teada ja kirjutas, et teeks Ukraina lastele ürituse. Maarit Mürk Muuksist pakkus seepeale, et tema toob oma talli hobused ratsutamiseks. Seejärel teatas Airi Arik, et tema firma AirHopsti toob batuudi ja telgi ning pakub pehmet jäätist. Raul Valgiste Kuusalu Kroonikast tuli perepäeva pildistama. Andres Heinver Kolgast tõi Selveri köögi kondiitrite valmistatud tordi. Andres Oja sõidutas oma firma Tektoon OÜ bussiga ukrainlased Uuri külla ja viis ka koju. Helitehnikaga aitasid Külli-Katri Esken ja Ekebert Esken. Koos Maarit Mürgiga juhendasid ratsutamisel noori Lisette Moks ja Alexsandra Antons.
„Kõik abilised tegutsesid ja panustasid vabatahtlikult,“ kirjeldas Liis Burk.
Ukraina emasid ja lapsi oli perepäeval kokku ligi 30. Korraldajate sõnul võtsid põgenikud perepäeva tegevustest aktiivselt osa, mõnigi viis koju jäänud vanavanematele või teistele pereliikmetele torti ja jäätist kaasa.
Perepäeval osalesid ukrainlaste vabatahtlikud abilised Kuusalu vallamajast: lastekaitsespetsialist Helle Soots, hoolekandespetsialist Kalli-Marion Sass ja juhtiv haridusspetsialist Anu Kirsman. Nemad ja kantseleispetsialist Veronika Laende tegelevad sõjapõgenikega seoses oma tööülesannetega, aga aitavad ka tööst vabal ajal – koguvad esemeid ja riideid ning jagavad infot, mida vajatakse. Suuremad toetajad on olnud MTÜ Päevad ja Ööd ning MTÜ Aitan Eestit, kelle esindaja Hiie-Maarja Lõhmus võttis ühendust ja pakkus abi. Lisaks on panustanud paljud kohalikud püsiannetajad.
Kuusalu valda on praeguseks elama jäänud ligi 50 sõjapõgenikku Ukrainast. Et neid omavahel paremini tuttavaks teha, jagada Eestis hakkama saamiseks selgitusi ja tarvilikke asju. Kuusalu noortekeskuses on iga kolmapäeva õhtul toimunud ukrainlaste ja vabatahtlike abiliste kokkusaamised.
Kuusalu keskkoolis õpivad 12 noort Ukrainast, lasteaias käib 3 last.
Anu Kirsman: „Suur tänu toreda perepäeva vabatahtlikele korraldajatele ja toetajatele. Ka meie vallamaja seltskond osales peol külalisena, meie roll oli aidata ukrainlaste kokkukutsumisel ning vajadusel ka vene keele tõlkijatena.“
Ukrainlased Anija ja Raasiku vallas ning Loksal
Anija vallas Nelijärvel elanud põgenikud koliti Tallinnasse hotelli ja laevale, puhkekeskus on valmis alates sügisest neid uuesti majutama. Kehras elab 80-100 põgenikku. Nädalas tuleb juurde 2-3 inimest, kes leiavad elukoha tuttavate-sugulaste juures, vallal elamispindu pakkuda pole.
Raasiku valda on registreeritud 13 sõjapõgenikku. Osa põgenikke on läinud mujale.
Loksa linnast on osad põgenikud läinud Ukrainasse tagasi, üksikud tulid veel eelmisel nädalal. Kokku on seoses Ukraina sõjaga Loksale elukoha leidnud 73 inimest. Kuivoja puhkekeskuses oli ligi 30 ukrainlast, nemad elavad nüüd teistes majutuspaikades või korterites. Loksa koolis õpivad 20 ukraina noort, lasteaias on 12.